Siostry anoreksji

Dotychczas anoreksja i bulimia były jedynymi znanymi zaburzeniami odżywiania. Teraz jest ich więcej.
 

Permareksja

Pojawia się u kobiet, które lubią mieć wszystko pod kontrolą. Czasami jest wstępem do anoreksji. Polega na skrupulatnym notowaniu ilości spożytych pokarmów oraz ważeniu każdorazowo produktu i przeliczaniu na kalorie. W 90 % występuje u kobiet. U niektórych osób permareksja nie musi prowadzić do zaburzeń odżywiania, jednak osoby te są niewolnikami diety.

Ortoreksja

Na pierwszy rzut oka ortorektyk jest osobą zdrową, rozsądnie się odżywiającą. Je produkty zdrowe i wyłącznie ekologiczne, nie ma mowy o konserwantach czy chemikaliach. Jednak osoby te nadmiernie pilnują składu każdego produktu. Dbają aby w każdym posiłku ilość makroelementów i mikroelementów była zgodna z ich zapotrzebowaniem. Warto pamiętać, że ortorektycy skupiają się na jakości jedzenia natomiast anorektycy na ilości.

Vigoreksja

Cierpi na nią ok 24 % osób uczęszczających do klubów fitness i siłowni. Jak ich rozpoznać? Mają idealnie wyrzeźbioną sylwetkę, wręcz skrojoną na miarę, a pomimo to nadal nie są zadowoleni ze swojego wyglądu. Osoby chorujące na vigoreksję są uzależnione od aktywności fizycznej i ruchu. Niestety może ona prowadzić do poważnych chorób takich jak np. depresja.

Każda odmiana anoreksji powinna być leczona.

Poznaj kilka zasad racjonalnego żywienia.

Slang anorektyczek i osób zafascynowanych zaburzeniami łaknienia:

ED - eating disorders, czyli zaburzenia łaknienia, termin szeroki i obejmujący anoreksję, bulimię. Skrót brzmi zdecydowanie lepiej niż polskie tłumaczenie – zaburzenia odżywiania, poza tym posługiwanie się specjalistycznymi (czytaj mało zrozumiałymi) terminami podnosi rangę użytego sformułowania, szczególnie w ustach osoby chorej.

Pro-ana - ruch społecznościowy, styl życia propagujący anoreksję. Według inicjatorek kieruje nimi idea dążenia do doskonałości. Bycie szczupłą jest ważniejsze niż zdrowie.

Pro-mia – ruch skupiający tym razem zwolenników bulimii. Mimo wszystko bulimia jest przedstawiana jako opcja dla osób obdarzonych nie dość silną wolą, które poszukują skutecznego sposobu na szybkie pozbywanie się niechcianych kilogramów.

Thinspiracje to wszystko, co może nakłonić do odchudzania i utwierdzać w mocnym postanowieniu trwania w chorobie. Zaleca się założyć proanorektyczny zeszyt i umieszczać w nim inspirujące zdjęcia modelek. Bardziej nowoczesne anorektyczki mogą zamiast zeszytu prowadzić bloga. Korzyści z tej zamiany są o wiele większe – wsparcie zwolenników w postaci ich komentarzy to największa thinspracja.

RED ELKA, EK

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA