Siostry anoreksji

Ocena użytkowników

(liczba ocen 3)

Dotychczas anoreksja i bulimia były jedynymi znanymi zaburzeniami odżywiania. Teraz jest ich więcej.

Spis treści

Permareksja

Pojawia się u kobiet, które lubią mieć wszystko pod kontrolą. Czasami jest wstępem do anoreksji. Polega na skrupulatnym notowaniu ilości spożytych pokarmów oraz ważeniu każdorazowo produktu i przeliczaniu na kalorie. W 90 % występuje u kobiet. U niektórych osób permareksja nie musi prowadzić do zaburzeń odżywiania, jednak osoby te są niewolnikami diety.

Ortoreksja

Na pierwszy rzut oka ortorektyk jest osobą zdrową, rozsądnie się odżywiającą. Je produkty zdrowe i wyłącznie ekologiczne, nie ma mowy o konserwantach czy chemikaliach. Jednak osoby te nadmiernie pilnują składu każdego produktu. Dbają aby w każdym posiłku ilość makroelementów i mikroelementów była zgodna z ich zapotrzebowaniem. Warto pamiętać, że ortorektycy skupiają się na jakości jedzenia natomiast anorektycy na ilości.

Sprawdź: anoreksja-z-genow-a-nie-z-telewizora,34227.html" style="line-height: 20.8px;">Anoreksja z genów, a nie z telewizora

Vigoreksja

Cierpi na nią ok 24 % osób uczęszczających do klubów fitness i siłowni. Jak ich rozpoznać? Mają idealnie wyrzeźbioną sylwetkę, wręcz skrojoną na miarę, a pomimo to nadal nie są zadowoleni ze swojego wyglądu. Osoby chorujące na vigoreksję są uzależnione od aktywności fizycznej i ruchu. Niestety może ona prowadzić do poważnych chorób takich jak np. depresja.

Każda odmiana anoreksji powinna być leczona.

Poznaj kilka zasad racjonalnego żywienia.

Slang anorektyczek i osób zafascynowanych zaburzeniami łaknienia:

ED - eating disorders, czyli zaburzenia łaknienia, termin szeroki i obejmujący anoreksję, bulimię. Skrót brzmi zdecydowanie lepiej niż polskie tłumaczenie – zaburzenia odżywiania, poza tym posługiwanie się specjalistycznymi (czytaj mało zrozumiałymi) terminami podnosi rangę użytego sformułowania, szczególnie w ustach osoby chorej.

Pro-ana - ruch społecznościowy, styl życia propagujący anoreksję. Według inicjatorek kieruje nimi idea dążenia do doskonałości. Bycie szczupłą jest ważniejsze niż zdrowie.

Pro-mia – ruch skupiający tym razem zwolenników bulimii. Mimo wszystko bulimia,52.html">bulimia jest przedstawiana jako opcja dla osób obdarzonych nie dość silną wolą, które poszukują skutecznego sposobu na szybkie pozbywanie się niechcianych kilogramów.

Thinspiracje to wszystko, co może nakłonić do odchudzania i utwierdzać w mocnym postanowieniu trwania w chorobie. Zaleca się założyć proanorektyczny zeszyt i umieszczać w nim inspirujące zdjęcia modelek. Bardziej nowoczesne anorektyczki mogą zamiast zeszytu prowadzić bloga. Korzyści z tej zamiany są o wiele większe – wsparcie zwolenników w postaci ich komentarzy to największa thinspracja.

RED ELKA, EK

Czytaj też: Anoreksja to nie jest „niewinna” dieta

Pytanie: Jak często sprawdzasz swój poziom cukru?

  Kontroluję go regularnie

  Sprawdzam, przy okazji innych badań/zabiegów

  Zdarzyło mi się raz może dwa

  Nigdy nie sprawdzałem/łam