Nowy sklep

już ON-LINE

Skąd to jesienne przesilenie

Każdy z nas miał z pewnością do czynienia z sezonowym złym samopoczuciem, którego w racjonalny sposób nie można wytłumaczyć. Po czym najłatwiej poznać, że nasze samopoczucie uzależniło się od jesiennej pogody?

Spis treści

Przesilenie jesienne to nie choroba, ale szereg objawów osłabienia organizmu, które są związane ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi.  Po ciepłym, pełnym światła i kolorów lecie nastaje czas jesiennej szarości, zachmurzenia, ciągłych opadów, a co za tym idzie złego samopoczucia.

Czytaj także: Ćwiczenia na jesień. Doładuj się pozytywną energią

Przyczyny apatii

Przede wszystkim po wzbogaconym świeżymi owocami i warzywami lecie nastał czas na kaloryczne, tłuste i ciężkostrawne potrawy. Jesienne menu jest ubogie w warzywa i owoce, które trudniej dostać.

Poza tym, latem często przebywaliśmy poza domem, uprawiając różne sporty i oddając się chwilom błogiego relaksu na świeżym powietrzu. Teraz w pochmurne i szare wieczory częściej przebywamy w pomieszczeniu przed telewizorem, a smutek często staramy się „zajeść” słodyczami, tłustymi chrupkami i kalorycznymi napojami.

Jest jeszcze jednej ważny czynnik wpływający na nasilenie złego jesiennego samopoczucia. W okresie letnim mieliśmy bardzo dużo światła, którego wpływ na nasze zdrowie i nastrój jest nieoceniony. W lato na plaży nasilenie światła jest 100 razy większe niż w okresie jesienno-zimowym. Niedomiar światła objawia się między rozdrażnieniem, ospałością, brakiem motywacji i ogólną apatią.

Czy wiesz, że: Jesień też może być piękna - mój sposób na odporność

 

Reklama

Najczęstsze objawy

Jesteśmy przygnębieni, czujemy beznadziejność, doświadczamy poczucia niewyjaśnionego smutku. Nadmiernie odczuwamy senność, apatię, drażliwość, lęk i wahania nastroju. Mamy duży apetyt, brak energii i motywacji do działania, zobojętnienie i tracimy swoje dotychczasowe zainteresowania.

U kobiet nasilają się objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Oznaki przesilenia jesiennego można również poznać po swoim zachowaniu. Najczęściej objawia się przez niechęć do kontaktów interpersonalnych, czyli po prostu całkowicie tracimy chęć widywania się z innymi ludźmi. Zdarza się to także osobom, które z natury są „duszą towarzystwa”. Nasz wygląd również mówi sam za siebie. Jeśli zaczyna nam być obojętne, co mamy na sobie, jak wyglądamy - a wcześniej nigdy nam się to nie zdarzało - wówczas jest to dla nas sygnał.

Innym objawem choroby sezonowej jest utrata dotychczasowych zainteresowań, które stanowiły dla nas źródło satysfakcji i radości. Zły nastrój staramy się poprawić jedzeniem, jednak nie jest to tylko zaspokajanie głodu, ale zwykłe objadanie się. Niekiedy oznaka może być inna, unikamy jedzenia, tracimy apetyt, a to, co spożywamy, nie ma żadnego smaku.

Zobacz: Jesień ulgą dla alergików? W żadnym wypadku!

AW

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)