Skłonności samobójcze mogą ujawniać się już w dzieciństwie

Starszy niż rok

Ocena użytkowników

(liczba ocen 3)

Blisko 40 proc. młodych ludzi, którzy wielokrotnie próbowali popełnić samobójstwo przyznaje, że po raz pierwszy zdarzyło im się to przed rozpoczęciem szkoły średniej – wynika z badań, które publikuje pismo „Journal of Adolescent Health”

Spis treści

Zdaniem prowadzącego badania prof. Jamesa Mazzy z University of Washington (USA), wszelkie programy interwencyjne dotyczące zdrowia psychicznego powinny zaczynać się już w szkole podstawowej i gimnazjum.

Samobójstwa wśród młodzieży

Prof. Mazza razem z kolegami przeanalizował historię prób samobójczych w grupie 883 młodych ludzi w wieku 18-19 lat, biorących udział w wieloletnim badaniu na temat zdrowia młodzieży. Około 9 proc. z nich przyznało, że podejmowali próby samobójcze w przeszłości.

Okazało się, że liczba prób samobójczych rosła gwałtownie wśród 12-latków i osiągała maksimum między 13. a 15. rokiem życia. Młodzież, która wielokrotnie próbowała targnąć się na własne życie, robiła to po raz pierwszy w znacznie młodszym wieku – bo nawet ok. 9. roku życia – niż rówieśnicy, którzy mieli za sobą jedną próbę samobójczą.

Czytaj też: Depresja a samobójstwo

Badacze zaobserwowali też, że młodzi ludzie podejmujący w przeszłości próby samobójcze mieli silniejsze objawy depresji niż ich rówieśnicy. Co więcej, w roku, w którym dana osoba po raz pierwszy targnęła się na własne życie jej objawy depresji były znacznie silniejsze niż w latach wcześniejszych.

Według prof. Mazzy, często nie mamy zaufania do tego, czy młodzi ludzie prawidłowo oceniają swój stan psychiczny. Najnowsza praca wskazuje jednak, że identyfikując dzieci i nastolatki bardziej narażone na problemy ze zdrowiem psychicznym, w tym zachowania samobójcze, powinno się bardziej polegać na ich samoocenie.

PAP, bg

Czytaj także: Bezsenność i depresja często idą w parze

Pytanie: Jak często sprawdzasz swój poziom cukru?

  Kontroluję go regularnie

  Sprawdzam, przy okazji innych badań/zabiegów

  Zdarzyło mi się raz może dwa

  Nigdy nie sprawdzałem/łam