Skóra atopowa

Zaczerwieniona, swędząca i bolesna skóra. Co robić aby sobie ulżyć ?
 

Co to jest skóra atopowa

Skóra atopowa to szczególnie delikatna skóra, która poza wysuszeniem charakteryzuje się również podrażnieniami, częstymi wysypkami oraz nadmierną wrażliwością. Jest podatna na alergię i częściej niż zwykle wykazuje objawy nietolerancji kosmetyków. U niektórych osób występuje schorzenie zwane atopowym zapaleniem skóry (AZS). To rodzaj zapalenia skóry, który charakteryzuje się zaczerwienieniem i świądem. Występuje najczęściej u dzieci i ma podłoże genetyczne. Najczęściej obejmuje twarz, tułów i kończyny. Główne objawy to:

- suchość skóry, która się nasila w wyniku utraty ochronnej bariery naskórka

- stan zapalny

- podatność na zakażenie bakteryjne

- świąd

Po urodzeniu dziecka wygląd skóry jest normalny, ale po paru miesiącach pojawia się wyprysk atopowy. Przeważnie ustępuje zanim dziecko skończy 10 lat. U niemowlaków główne miejsca występowania to policzki, czoło, broda i pośladki. W miarę upływu lat skóra staje się pogrubiona, pojawiają się na niej swędzące wykwity.

Wyprysk atopowy również może pojawić się u dorosłych. AZS jest wtedy ciężką i przewlekłą chorobą z poważnymi zmianami skórnymi w postaci grudek, pęcherzyków i nadżerek. Przyczyną występowania atopowego zapalenia skóry jest podłoże genetyczne, środowiskowe, immunologiczne. Istotnym czynnikiem jest też osłabienie bariery skórnej.

Czytaj więcej o: Pielęgnacja skóry

Pielęgnacja skóry atopowej

Osoby posiadające ten rodzaj skóry powinny w szczególny sposób dbać o nią w codziennej pielęgnacji. Do mycia należy używać specjalnych środków przeznaczonych dla alergików. Wtedy mamy pewność, że nie wpłyną negatywnie na jej funkcjonowanie. Kąpiele nie powinny trwać dłużej niż 15 minut, zaś po wyjściu z wanny zaleca się delikatne przykładanie ręcznika do ciała bez pocierania. Warto także po kąpieli nawilżyć i natłuścić skórę używając specjalnego balsamu do ciała dla skóry wrażliwej i skłonnej do alergii. W mieszkaniu zaleca się utrzymywanie temperatury w okolicach 20 stopni Celsjusza oraz wietrzenie pomieszczenia przed snem. Atopia skóry ulega poprawie w okresie letnim, ale należy zachować ostrożność podczas nasłonecznienia, chodzić w koszulce, w okularach przeciwsłonecznych i kapeluszu.

RED ELKA

Poznaj: 5 naturalnych sposobów, by zapobiec starzeniu się skóry

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jaki jest Twój niezawodny sposób na lekkie oparzenie?

  aloes

  jogurt

  maść na oparzenia

  napary z ziół

  ogórek

  chłodna woda

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA