Nowy sklep

już ON-LINE

Skręcenie – pierwsza pomoc

Upadek na oblodzonej powierzchni i skręcenie gotowe

Spis treści

Skręcenie to nic innego jak naderwanie więzadła, czyli łączenia stawu. Jest to uraz bardzo bolesny, który w łagodnych przypadkach można wyleczyć samemu stosując okłady. Gdy jednak opuchlizna i ból nie przechodzą należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, aby wykluczyć złamanie.

Zobacz: Skręcenie stawu – jak leczyć?

Reklama

Objawy i powikłania skręcenia stawu

Zlekceważone skręcenia mogą grozić poważnymi powikłaniami. Doprowadzać to może do uszkodzenia stawów czy mięśni. Dodatkowo staw może zostać osłabiony i zniekształcony, co może wpływać na naszą późniejszą sprawność fizyczna.

Zobacz wideo: Skręcenie nogi w kostce - co zrobić?

Stłuczenia objawiają się silnym bólem, obrzękiem oraz krwiakiem, a także powodują trudności w poruszaniu się. Skręcenie oznacza, że uszkodzeniu ulegają na przykład wiązadła, torebki stawowe, chrząstki. Skręcona kostka powoduje, że poszkodowany ma trudności z chodzeniem. W takim wypadku potrzeba jest natychmiastowa pomoc lekarza.

Należy pozbyć się ubrań butów czy ozdób znajdujących się na kończynie oraz w miarę możliwości unieść ją powyżej poziomu serca, dzięki czemu obrzęk nie będzie narastał. Przydatne są także okłady z lodu oraz smarowanie maściami przeciwbólowymi i przeciwobrzękowymi.

szo

Czytaj: Co robić gdy skręcisz nogę w kostce

Sprawdź: Skręcenie stawu skokowego

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)