Skuteczne leczenie nietrzymania moczu

Mogłoby się wydawać, że nietrzymanie moczu to problem, z którym nie ma możliwości sobie poradzić. Znaczna część cierpiących z powodu tej dolegliwości kobiet w ogóle nie zgłasza tego lekarzowi. A przecież nietrzymanie moczu można leczyć, i to całkiem skutecznie. Dowiedz się, jak wygląda diagnoza i jak przebiega leczenie.
Skuteczne leczenie nietrzymania moczu

Spis treści

Nietrzymanie moczu – przyczyny i rodzaje

Nietrzymanie moczu nie jest chorobą samoistną. Występuje jako dolegliwość towarzysząca wielu chorobom i schorzeniom. Oczywiście najczęściej mija, kiedy zostanie wyleczona bezpośrednia przyczyna, jednak można także nieco zmniejszyć uciążliwość dolegliwości lub prawie całkiem je wyeliminować odpowiednim leczeniem. Na wstępie należy jednak odkryć przyczyny nietrzymania moczu. To od nich będzie zależało, jak będzie wyglądało leczenie.

Kolejnym krokiem jest ustalenie typu nietrzymania moczu. Wyróżnia się ich kilka, dwa najczęściej spotykane to naglące i wysiłkowe nietrzymanie moczu. To pierwsze jest bardziej kłopotliwe – pojawia się nagle, niespodziewanie i w sposób niekontrolowany, nawet wtedy, gdy nie masz przepełnionego pęcherza. Towarzyszy zaburzeniom neurologicznym, chorobom pęcherza, jest spowodowane udarem i innymi chorobami tego rodzaju. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to oddawanie niewielkich porcji moczu w momencie napięcia mięśni brzucha – przy śmiechu, kaszlu, wymiotach, podnoszeniu ciężkich przedmiotów.

Diagnoza nietrzymania moczu

Diagnoza nietrzymania moczu zaczyna się u lekarza rodzinnego. Najczęściej wypisuje on skierowania na badania, które określą kierunek dalszej diagnozy. Należą do nich badanie ogólne i posiew moczu. W zależności od rodzaju i przyczyn dolegliwości lekarz może także skierować pacjenta na USG jamy brzusznej lub nerek.

Jeśli na tym etapie nie uda się postawić diagnozy lub zaradzić chorobie, możesz dostać kolejne skierowania. Najczęściej z takim problemem trafia się do ginekologa, neurologa lub urologa. Teraz ważną częścią stawiania diagnozy jest przygotowanie przez pacjenta dzienniczka mikcji, czyli zapisów dziennych ilości wypijanych płynów i oddawanego moczu.

Reklama

Leczenie zachowawcze i inwazyjne

Jeśli problem nie jest duży lub da się rozwiązać w drodze antybiotykoterapii (np. leczenie nerek), możesz sobie doraźnie pomóc, stosując się do kilku zasad. Po pierwsze należy odstawić kawę, alkohol, cytrusy i herbatki o działaniu moczopędnym, za to pilnować poziomu nawodnienia organizmu. Warto także ćwiczyć mięśnie dna miednicy, czyli mięśnie Kegla. Ich zaciskanie i rozluźnianie sprawi, że będziesz miała większą kontrolę nad pęcherzem.

Czasami, kiedy dolegliwość jest bardzo uciążliwa lub jej przyczyn nie da się szybko wyeliminować, konieczna będzie interwencja chirurgiczna. Podstawowym zabiegiem jest wszczepienie pod cewkę moczową taśmy, która zacznie stymulować produkcję kolagenu, co przywróci kontrolę nad pęcherzem. Znacznie rzadziej lekarz kieruje na operację brzuszną. Najczęściej jest to element innej operacji, na przykład usunięcia mięśniaków macicy.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!