string(8) "szukanie" Skuteczne metody leczenia bezdechu sennego

Skuteczne metody leczenia bezdechu sennego

Uciążliwe chrapanie i niepokojące nocne przerwy w oddychaniu – to mogą być objawy choroby. Obturacyjny bezdech senny może mieć różne przyczyny, jednak zawsze wymaga leczenia. W przeciwnym razie nieuchronnie prowadzi do groźnych komplikacji zdrowotnych.
Sen

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Bywa przedmiotem żartów. Najczęściej bagatelizowane, chrapanie rzadko skłania nas do wizyty u lekarza. To błąd! To właśnie chrapiący najczęściej zasypiają za kierownicą, powodując śmiertelne wypadki. Jednak nawet jeśli tak się nie stanie, chrapanie i bezdech senny są niebezpieczne dla samego chrapiącego.

Co to jest bezdech senny

Podczas snu mięśnie ciała rozluźniają się. Dzięki temu nocny wypoczynek zapewnia naszemu organizmowi regenerację. Dochodzi także do obniżenia napięcia mięśni gardła i języka. Kiedy zwiotczona tylna część gardzieli opada i dotyka języka, pojawia się chrapanie. Uciążliwe nocne dźwięki to nic innego, jak objaw utrudnionego przedostania się powietrza przez gardło. Chrapanie samo w sobie nie jest chorobą. Problem pojawia się, gdy światło dróg oddechowych zostaje całkowicie zablokowane.

O obturacyjnym bezdechu sennym (OBS) mówimy, gdy cykliczne przerwy w oddychaniu trwają dłużej niż 10 sekund. W ciągu jednej godziny snu może być ich nawet kilkanaście. Gdy dopływ tlenu do płuc zostaje odcięty, wzrasta stężenie dwutlenku węgla. Nasz organizm toczy w tym momencie walkę, z której nie zdajemy sobie sprawy. Gdy nasz stan staje się niebezpieczny, mózg wysyła sygnał o konieczności pobudzenia dodatkowych mięśni. Po okresie braku oddechu następuje gwałtowne wciągnięcie powietrza, a wraz z nim – mikrowybudzenie. Następnie ciało wraca do wcześniejszego stanu i następuje kolejny epizod bezdechu.

Objawy bezdechu sennego

Pierwszym objawem bezdechu sennego jest chrapanie. Nie oznacza to jednak, iż każda chrapiąca osoba cierpi na OBS. Nie ma jednak bezdechu nocnego bez chrapania. Organizm pacjenta zmagającego się z tą chorobą jest niedotleniony. Pojawiają się więc objawy bezdechu takie jak osłabienie koncentracji, problemy z pamięcią, rozdrażnienie, senność niezależnie od ilości przespanych godzin, nawracające bóle głowy i spadek energii.

Objawy bezdechu są niecharakterystyczne, dlatego bywają mylone z innymi chorobami lub bagatelizowane. Sygnałami, których wielu pacjentów zupełnie nie wiąże z bezdechem, są np. zaburzenia erekcji i spadek libido, nocny częstomocz, tycie i zaburzenia hormonalne. Jednak znacznie groźniejsze powikłania mają związek z naszym układem sercowo-naczyniowym. Obturacyjny bezdech senny może wywołać nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, cukrzycę, zespół metaboliczny, a nawet udar mózgu.

Jak zdiagnozować bezdech senny

Pierwszą diagnozę najczęściej wykonuje partner lub inna osoba, która dzieli sypialnię z chrapiącym pacjentem. Liczne przerwy w oddychaniu zakończone gwałtownym wdechem wzbudzają niepokój i skłaniają do namawiania chrapiącego do wizyty u lekarza. Badaniem pozwalającym zdiagnozować bezdech senny jest polisomnografia – wykonywana w klinice, wymaga podłączenia pacjenta do specjalnej aparatury mierzącej wiele parametrów podczas snu.

Istnieje jednak znacznie prostsze rozwiązanie, dzięki któremu samodzielnie zdiagnozujemy zaburzenia snu, w tym bezdech. Oferuje je klinika leczenia bezdechu MilleMedica - to pakiet DobraNoc do samodzielnego wykonania badania snu. W pakiecie wypożyczamy pulsoksymetr – urządzenie, które automatycznie mierzy jakość snu podczas nocnego odpoczynku we własnym domu. Rejestruje przerwy w oddychaniu, dzięki czemu pozwala na szybkie zdiagnozowanie bezdechu sennego. Pakiet DobraNoc pozwala ominąć etap pierwszej wizyty u lekarza, a gdy już do niej dojdzie – stawić się u laryngologa z konkretnymi danymi.

Jak leczy się obturacyjny bezdech senny

Bezdechy senne wymagają leczenia. Najpierw jednak konieczne jest zdiagnozowanie przyczyny choroby. Najczęściej jest to otyłość. Podskórne warstwy tłuszczu wywołują ucisk na ściany gardła podczas snu, powodując zawężenie i zamknięcie dróg oddechowych. Z bezdechem często zmagają się osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy czy refluks. Czynnikiem sprzyjającym jest też przerost migdałków, polipy w nosie czy skrzywienie przegrody nosowej. Podstawą leczenia bezdechu jest wdrożenie środków w celu wyleczenia źródła problemu. Równocześnie wskazane jest zastosowanie terapii mającej na celu udrożnienie dróg oddechowych pacjenta podczas snu.

Oprócz obniżenia masy ciała i rozpoczęcia leczenia chorób bazowych, wskazana jest też odpowiednia higiena snu. Należy powstrzymać się od spożywania alkoholu przed snem (a najlepiej w ogóle). Niewskazane są też leki nasenne. Leczenie bezdechu może obejmować zakładanie przez snem specjalnej maski (tzw. nCPAP), poprzez którą aparatura wtłacza powietrze do dróg oddechowych. Urządzenie to uniemożliwia zapadnięcie się gardła wywołujące bezdech. Czasem stosowane są też aparaty ortodontyczne zakładane wyłącznie na czas snu. W skrajnych przypadkach konieczna może się okazać operacja.

Leczenie bezdechu sennego jest znacznie skuteczniejsze, gdy dbamy o zdrowy tryb życia. Wymaga to m.in.:

  • Rzucenia palenia i innych nałogów
  • Dbania o prawidłową masę ciała
  • Regularnej aktywności fizycznej
  • Dbania o regularny sen – stałe godziny oraz odpowiednią ilość snu
  • Unikania maści, kropli i aerozoli do nosa, rzekomo mających hamować chrapanie – w rzeczywistości mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku

Wpływ chrapania na bezdech senny

Należy podkreślić, iż samo chrapanie nie jest przyczyną bezdechu sennego. Stanowi jednak sygnał o trudnościach z przedostaniem się powietrza przez drogi oddechowe. Jeśli więc chrapiemy lub bliska nam osoba zmaga się z tym problemem, pamiętajmy o badaniu! Wielu pacjentów żyje z bezdechem sennym przez wiele lat, nie zdając sobie sprawy z wysiłku, jaki ich organizm musi znieść każdej nocy. Zdrowie takiej osoby pogarsza się powoli, lecz powikłania te są nieuniknione. Nie wolno więc lekceważyć zarówno przerw w oddychaniu, jak i samego chrapania.

Czy bezdech senny można wyleczyć 

Niezależnie od przyczyny, bezdech senny można skutecznie wyleczyć. Wymaga to jednak determinacji. Nie ma bowiem cudownego leku, który wystarczy przyjmować po posiłku, by na zawsze pozbyć się groźnego OBS. Leczenie obejmuje szereg działań, w tym konsekwentnego dążenia do poprawy naszego zdrowia poprzez zmianę szkodliwych nawyków. Gdy już rozprawimy się z bezdechem sennym i chrapaniem, dalej dbajmy o siebie. Dolegliwość ta może bowiem powrócić. Pamiętajmy więc o zdrowym stylu życia i regularnym badaniu, a w istotny sposób obniżymy ryzyko nawrotu bezdechu sennego.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij