Skuteczne sposoby na odleżyny. Raport Medme.pl

Odleżyny są częstą dolegliwością u osób starszych, niepełnosprawnych lub unieruchomionych. Pojawiają się na skutek długotrwałego ucisku lub tarcia. Najczęściej to opiekunowie tych osób szukają rozwiązania jak sobie z nimi radzić. Spytaliśmy naszych czytelników, jaki jest według nich skuteczny sposób na odleżyny. W sondzie wzięło udział ponad 300 osób.
Lekarz i żona opiekują się chorym mężczyzną
Źródło: 123RF

Spis treści

Czym są odleżyny i jak powstają?

Odleżyny to rany powstające na skutek długotrwałego ucisku czy tarcia, wynikającego z niezmienionej pozycji. Najpierw dochodzi do niedotlenienia tkanek, a następnie ich martwicy. Najczęściej odleżyny pojawiają się:

  • w okolicy kości krzyżowej,
  • na kości ogonowej,
  • piętach,
  • pośladkach,
  • biodrach
  • kostkach.

Zaawansowanie odleżyn dzieli według pięciostopniowej skali Torrance’a. W zależności od rozległości zmian podejmuje się właściwe leczenie. Jednak należy pamiętać, że bardzo ważna jest profilaktyka.

Jakie są skuteczne sposoby na odleżyny?

Leczenie odleżyn jest niezwykle ważne, gdyż martwica tkanek i jej konsekwencje mogą doprowadzić nawet do śmieci z powodu sepsy. Zatem jakie środki wybrać?

W sondzie redakcyjnej zapytaliśmy naszych czytelników, które ze sposobów na odleżyny są najskuteczniejsze. Prawie połowa (49%) badanych wskazała, że jest to materac przeciwodleżynowy. Jest to jednak sposób zapobiegania powstawaniu odleżyn poprzez zmienianie ucisku na różne partie ciała. Zaleca się go szczególnie osobom trwale unieruchomionym.

Co robić gdy odleżyny się już pojawią? 39% ankietowanych wskazało, że skutecznym sposobem są maści na odleżyny. Najlepiej wybierać takie, które zawierają w swoim składzie alantoinę, lanolinę i wazelinę. Substancje te łagodzą i przyśpieszają gojenie rany, pobudzając tkankę do wzrostu. Tego typu maści doskonale sprawdzą się przy odleżynach I i II stopnia, tworząc na nich delikatną warstwę zabezpieczającą przed czynnikami zewnętrznymi.

10% respondentów wskazało także opatrunki na odleżyny. Ma rynku dostępne są różne rodzaje, przeznaczone do odpowiednich części ciała i stopnia zaawansowania zmian. Natomiast tylko 2% uznało za najskuteczniejsze poduszki przeciwodleżynowe.

Inne sposoby na odleżyny

Leczenie odleżyn to proces długotrwały, wymagający konsekwencji i cierpliwości. Jeśli występują odleżyny w zaawansowanych stadiach konieczne leczenie pod okiem specjalisty, który odpowiednio oczyści ranę i wskaże właściwe metody leczenia.

Czasami konieczne jest również podawanie leków przeciwbólowych, a przy najbardziej zaawansowanych przypadkach niezbędne jest wykonanie przeszczepu skóry. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i reagowanie na najmniejsze zmiany, np. poprzez zastosowanie maści czy innych środków.

Oceń artykuł

(liczba ocen 4)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!