Nowy sklep

już ON-LINE

Słodkie napoje gazowane wpływają na poziom agresji dzieci

Pięciolatki, które spożywają duże ilości słodkich napojów gazowanych, wykazują więcej zachowań agresywnych i problemów ze skupieniem uwagi – wynika z amerykańskich badań, które publikuje pismo „Journal of Pediatrics”.

Spis treści

Do takich wniosków doszli naukowcy z Columbia University w Nowym Jorku, University of Vermont w Burlington oraz Harvard School of Public Health w Bostonie po przeanalizowaniu danych zebranych w grupie blisko 3 tys. pięciolatków oraz ich mam z 20 dużych miast w USA. Była to część szerzej zakrojonego studium pt. Fragile Families and Child Wellbeing Study.

Mamy wypełniały kwestionariusze na temat różnych zachowań maluchów w ciągu ostatnich dwóch miesięcy i udzielały informacji na temat ilości spożywanych przez dzieci cukierków, soków owocowych oraz słodkich napojów gazowanych. Aż 43 proc. maluchów piło co najmniej jeden taki napój dziennie, a 4 proc. wypijało ich co najmniej cztery.

Zobacz: Energy drinki poważnym zagrożeniem dla zdrowia

Wzrost agresji u dzieci

Okazało się, że im więcej dzieci ich spożywały, tym więcej przejawiały agresywnych zachowań i trudności z koncentracją. Najwięcej problemów tego typu obserwowano u maluchów, które konsumowały cztery i więcej słodkich napojów dziennie. Dzieci te na przykład ponad dwukrotnie częściej niż rówieśnicy niszczyły cudze rzeczy oraz atakowały innych fizycznie. U maluchów tych częściej obserwowano też zachowania unikające, tj. tendencje do unikania nieznanych sytuacji, osób, miejsc.

Jak przypominają autorzy pracy, podobne wyniki uzyskano wcześniej w badaniach na młodzieży. Wykazały one, że nastolatki, które konsumują więcej słodkich napojów gazowanych są bardziej agresywne, częściej mają depresję i myśli samobójcze, dokonują aktów samookaleczenia i są wycofane.

Ze względu na metodologię zarówno starsze badania, jak i to najnowsze nie są stanie wyjaśnić przyczyn zaobserwowanej zależności. Wiele czynników może mieć wpływ zarówno na duże spożycie słodkich napojów gazowanych przez dzieci, jak i ich agresywne zachowania, przypominają naukowcy.

Wiadomo na przykład, że ryzyko zaburzeń zachowania u dzieci zależy od sposobu wychowania, stresujących sytuacji w domu, jak osobiste doświadczanie przemocy lub bycie jej świadkiem, stanu psychicznego matki, w tym depresji.

Czytaj też: Soki, nektary, napoje - co wybrać?

Napojegazowaneaagresja">
 

Reklama

Napoje gazowane a agresja

Na większe spożycie napojów gazowanych wpływa też dłuższe oglądanie TV, które może przyczyniać się do zachowań agresywnych.

Jednak zależność między spożyciem większych ilości słodkich napojów gazowanych a większą agresją, zachowaniami unikającymi oraz gorszą koncentracją utrzymywała się nawet wówczas, gdy w analizie uwzględniono czas spędzany przed TV, społeczno-ekonomiczne warunki życia rodziny, występowanie depresji u matki, to, czy doświadczała przemocy ze strony partnera oraz to, czy ojciec dziecka przebywał w więzieniu.

Zdaniem naukowców nie można wykluczyć, że zaobserwowany związek ma charakter przyczynowo-skutkowy. Słodkie napoje gazowane należą do wysoko przetworzonych produktów spożywczych, zawierających różne związki mogące mieć wpływ na zachowanie, jak np. fruktozowy syrop kukurydziany, benzoesan sodu, słodzik aspartam. Niektóre z nich mają w swoich składzie kofeinę, którą powiązano z zaburzeniami snu u dzieci, zdenerwowaniem, impulsywnością oraz skłonnością do podejmowania ryzykownych zachowań.

Źródło: PAP

Przeczytaj, czy warto pić napoje izotoniczne

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak zamierzasz zabezpieczyć przyszłość swojego przyszłego dziecka?

  Uważam, że jeszcze za wcześnie na takie kroki.

  Gdy tylko się urodzi założę polisę ubezpieczeniową.

  Odkładam pieniądze na osobnym koncie na jego przyszłość.

  Myślę o bankowaniu krwi pępowinowej.