Słodkie napoje gazowane wpływają na poziom agresji dzieci

Pięciolatki, które spożywają duże ilości słodkich napojów gazowanych, wykazują więcej zachowań agresywnych i problemów ze skupieniem uwagi – wynika z amerykańskich badań, które publikuje pismo „Journal of Pediatrics”.

Spis treści

Do takich wniosków doszli naukowcy z Columbia University w Nowym Jorku, University of Vermont w Burlington oraz Harvard School of Public Health w Bostonie po przeanalizowaniu danych zebranych w grupie blisko 3 tys. pięciolatków oraz ich mam z 20 dużych miast w USA. Była to część szerzej zakrojonego studium pt. Fragile Families and Child Wellbeing Study.

Mamy wypełniały kwestionariusze na temat różnych zachowań maluchów w ciągu ostatnich dwóch miesięcy i udzielały informacji na temat ilości spożywanych przez dzieci cukierków, soków owocowych oraz słodkich napojów gazowanych. Aż 43 proc. maluchów piło co najmniej jeden taki napój dziennie, a 4 proc. wypijało ich co najmniej cztery.

Zobacz: Energy drinki poważnym zagrożeniem dla zdrowia

Wzrost agresji u dzieci

Okazało się, że im więcej dzieci ich spożywały, tym więcej przejawiały agresywnych zachowań i trudności z koncentracją. Najwięcej problemów tego typu obserwowano u maluchów, które konsumowały cztery i więcej słodkich napojów dziennie. Dzieci te na przykład ponad dwukrotnie częściej niż rówieśnicy niszczyły cudze rzeczy oraz atakowały innych fizycznie. U maluchów tych częściej obserwowano też zachowania unikające, tj. tendencje do unikania nieznanych sytuacji, osób, miejsc.

Jak przypominają autorzy pracy, podobne wyniki uzyskano wcześniej w badaniach na młodzieży. Wykazały one, że nastolatki, które konsumują więcej słodkich napojów gazowanych są bardziej agresywne, częściej mają depresję i myśli samobójcze, dokonują aktów samookaleczenia i są wycofane.

Ze względu na metodologię zarówno starsze badania, jak i to najnowsze nie są stanie wyjaśnić przyczyn zaobserwowanej zależności. Wiele czynników może mieć wpływ zarówno na duże spożycie słodkich napojów gazowanych przez dzieci, jak i ich agresywne zachowania, przypominają naukowcy.

Wiadomo na przykład, że ryzyko zaburzeń zachowania u dzieci zależy od sposobu wychowania, stresujących sytuacji w domu, jak osobiste doświadczanie przemocy lub bycie jej świadkiem, stanu psychicznego matki, w tym depresji.

napoje-gazowane-a-agresja">

Napoje gazowane a agresja

Na większe spożycie napojów gazowanych wpływa też dłuższe oglądanie TV, które może przyczyniać się do zachowań agresywnych.

Jednak zależność między spożyciem większych ilości słodkich napojów gazowanych a większą agresją, zachowaniami unikającymi oraz gorszą koncentracją utrzymywała się nawet wówczas, gdy w analizie uwzględniono czas spędzany przed TV, społeczno-ekonomiczne warunki życia rodziny, występowanie depresji u matki, to, czy doświadczała przemocy ze strony partnera oraz to, czy ojciec dziecka przebywał w więzieniu.

Zdaniem naukowców nie można wykluczyć, że zaobserwowany związek ma charakter przyczynowo-skutkowy. Słodkie napoje gazowane należą do wysoko przetworzonych produktów spożywczych, zawierających różne związki mogące mieć wpływ na zachowanie, jak np. fruktozowy syrop kukurydziany, benzoesan sodu, słodzik aspartam. Niektóre z nich mają w swoich składzie kofeinę, którą powiązano z zaburzeniami snu u dzieci, zdenerwowaniem, impulsywnością oraz skłonnością do podejmowania ryzykownych zachowań.

Źródło: PAP

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!