Słońce - cichy zabójca

Starszy niż rok
Liczba chorych na czerniaka stale wzrasta. 
 

Nagłaśniane w mediach informacje dotyczące niebezpieczeństw jakie niesie ze sobą nagminne opalanie są często lekceważone. Szczególnie przez osoby młode i zdrowe, które uważają się za nietykalnych i nieśmiertelnych. Często odkładając rozsądne zachowania na drugi plan, kierują się ideą, że ich nieszczęścia nie dotyczą. Nic mylniejszego! Statystyki nie kłamią, a liczby zachorowalności na czerniaka stale rosną.

Zobacz: Jak się opalać, żeby sobie nie zaszkodzić?

Niebezpieczny czerniak

Czerniak jest najgroźniejszym powikłaniem oparzeń słonecznych. Pojawia się najczęściej u osób w średnim wieku. Jego niebezpieczeństwo polega na tym, że rozwój zmian może trwać wiele lat, więc skutki nadmiernego opalania w dzieciństwie mogą nas dotknąć w późniejszej w przyszłości.

To głównie promieniowanie ultrafioletowe jest odpowiedzialne za tworzenie się zmian nowotworowych na skórze. Dlatego osoby z jasną karnacją oraz nagminnie korzystający ze słońca, solarium lub lamp kwarcowych powinni szczególnie uważać. Narażeni na zachorowania są także osoby obciążone genetycznie chorobami nowotworowymi oraz Ci posiadający liczne znamiona barwnikowe. Świadomość czynnika ryzyka powinna być sygnałem do stosowania odpowiednich zachowań prewencyjnych.

Czytaj również: Udar słoneczny - objawy. Ile trwa? Leczenie u dzieci

Profilaktyka

W profilaktyce czerniaka rzeczą kluczową jest rozważne korzystanie ze słońca oraz kontrolne badania znamion.

Czerniak wykryty we wczesnym stadium daje szansę na całkowite wyleczenie. Niestety większość osób po zauważeniu niepokojących zmian zbyt późno zgłasza się do lekarza, czego skutki są tragiczne.

Dlatego warto jest pójść do specjalisty zawczasu i odetchnąć z ulgą, niż później żałować niepodjęcia żadnych prób. Nie każda zmiana musi oznaczać od razu nowotwór. Charakterystyczne objawy kliniczne mogą sugerować czerniaka jednak rzetelna diagnoza może zostać postawiona jedynie na podstawie badania histopatologicznego.

Czerniak budzi postrach, wtedy gdy dowiemy się, że zapadła na tę chorobę bliska nam osoba. Sami często nie identyfikujemy się z tym problemem wmawiając sobie, że nas to nie dotyczy. Zamiast gdybać i niepotrzebnie się narażać weźmy sprawy w swoje ręce! Bowiem raka skóry można uniknąć!

Zobacz: Kiedy słońce pomaga? Kiedy szkodzi?

Czytaj też: Jak sobie radzić z oparzeniami słonecznymi?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA