Słońce – naturalne źródło witaminy D3!

By móc zadbać o swoje zdrowie, dbając o podaż witamin, zwykle trzeba nieco się potrudzić, a także ponieść pewne wydatki. Chodzi tu zwłaszcza o kupowanie określonych składników pokarmowych, a także suplementów diety zawierających witaminy. Jeśli jednak chodzi o witaminę D3, ma ona tę wspaniałą cechę, że jest jeden sposób na dostarczanie jej sobie niezwykle łatwo, bez żadnego wysiłku i zupełnie bez wydatków. Sposobem tym jest… słońce.
witamina d

Artykuł sponsorowany

Spis treści

Proces syntezy skórnej

Witamina D3 jest substancją, którą organizm do pewnego stopnia może wytwarzać sam. Potrzebuje do tego jedynie promieni słońca, a więc pozwala to na wyjątkowo proste zadbanie o zdrowie. By dostarczyć sobie witaminę D3, jedyne, co trzeba zrobić, to w letni, słoneczny dzień wyjść na słońce i, odsłaniając przynajmniej ręce i nogi, relaksować się np. na leżaku. Na pewno wielu osób nie trzeba będzie do tego zachęcać, gdyż dla większości takie kąpiele słoneczne są niebywale przyjemne, zwłaszcza że słońce poprawia też samopoczucie. Dla niektórych osób jednak czasem wiąże się to z pewnymi trudnościami.

Przede wszystkim można mieć problem z wygospodarowaniem czasu na takie „kuracje”, zwłaszcza że proces syntezy skórnej najefektywniej przebiega w godzinach południowych, a więc wtedy, gdy większość osób jest w pracy. Także gdy ktoś nie lubi silnego słońca i latem raczej szuka cienia, może to być dla niego pewien problem. Jeszcze większy kłopot mogą mieć osoby, które boją się poparzeń słonecznych i fotostarzenia, zwłaszcza że, chcąc zadbać o wytwarzanie witaminy D3, nie można nałożyć na skórę żadnego kremu z filtrem. Jasne jest też, że nie można przesłonić jej nawet najcieńszą tkaniną. Akurat tymi problemami jednak nie trzeba mocno się martwić, gdyż wystarczy kwadrans ekspozycji na słońce dziennie, by mogło ono spełnić swą rolę i wyprodukować niezbędną ilość cennej witaminy D3.

Co, kiedy nie ma słońca?

Niestety, z dobrodziejstw syntezy skórnej nie zawsze można korzystać. Prócz osób, które nie są w stanie wychodzić na słońce w letnie dni, można wskazać też na problem, jakim jest niedostateczna ilość słonecznych dni w roku. Polacy dobrze znają ten problem – lata często są deszczowe i niepogodne, zaś by synteza skórna mogła zachodzić, niebo musi być bezchmurne. Gdy nie można na to liczyć, niezbędne jest posiłkowanie się suplementami diety, gdyż witamina D3 jest bardzo ważna dla zdrowia i nie może jej zabraknąć. Z tego powodu konieczne jest stosowanie jej w miesiącach od jesieni do wiosny, gdyż w klimacie Polski synteza skórna może zachodzić tylko latem – a i wtedy nie zawsze.

Czytaj więcej o witaminie D oraz jej suplementacji na vitrumd3.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->