Nowy sklep

już ON-LINE

Słońce szkodzi włosom

Słońce niszczy białkową osłonkę włosa, która chroni go przed utratą wilgoci.

Spis treści

Sprawia, że łuski włosa rozchylają się, a do wnętrza kosmyków przedostają się kurz i piasek. Promienie UVA powodują dodatkowo utlenianie melaniny, naturalnej tarczy przeciwsłonecznej, i w związku z tym blaknięcie koloru włosów. Negatywnie działa na nie również chlor i woda morska.

Ochrona włosów przed promieniowaniem UV jest latem równie istotne jak smarowanie skóry kosmetykiem z filtrami. Najprostszy sposób to po prostu noszenie kapelusza lub bawełnianej chusteczki, zabezpieczające nie tylko włosy, ale i skórę głowy. Korzystne jest też upinanie pasm, nie tylko ze względu na wygodę, ale i fakt, że kontakt ze słońcem będzie miała tylko wierzchnia warstwa włosów. Wspieraj je też dietą bogatą w warzywa i owoce zapewniające wsparcie i wzmocnienie od wewnątrz. I wreszcie odpowiednie kosmetyki, które zadbają o to, by powakacyjne szkody na włosach były minimalne.

Zobacz: Kiedy słońce pomaga? Kiedy szkodzi?

Kosmetyki a ochrona

Działają podobnie jak kremy do opalania - osiadając na włóknach włosa pochłaniają szkodliwe promieniowanie, a tym samym osłabiają negatywny wpływ jego oddziaływania. Oprócz filtrów UV zawierają również bogate w witaminy i minerały kompleksy nawilżające, regenerujące i delikatnie natłuszczające pasma. Najczęściej są to np. witamina E, olejek jojoba, panthenol, aloes. Sam filtr nie zadba o elastyczność i nie zapobiegnie łamliwości włosa. Jego zadaniem jest przede wszystkim ochrona koloru. Do wyboru masz m.in. mgiełki w sprayu, środki do stylizacji, wodoodporne olejki. Te ostatnie idealnie sprawdzą się na plaży, ponieważ chronią zarówno przed słońcem, jak i solą morską. Kosmetyki ochronne nakładamy około pół godziny przed wyjściem na słońce, natomiast ich aplikację ponawiamy po każdej kąpieli w morzu lub basenie.

Czytaj też: Wypadanie włosów a choroby - jakie choroby powodują łysienie?

 

Po plażowaniu

Po każdej kąpieli w morzu lub basenie włosy trzeba spłukać pod prysznicem. Jeśli go nie ma, spłucz je wodą mineralną. Cząsteczki soli osiadają na kosmykach, niszczą ich strukturę, a włos natychmiast zaczyna się rozdwajać. Tu warto wypróbować specjalne spraye oczyszczające z soli morskiej. Chlorowana woda z basenu powoduje natomiast, że włosy stają się porowate, tracą połysk. Nie pozwól jednak, by czupryna sama wyschła na słońcu, bo spowoduje uszkodzenia trudne do odbudowania. Włosy susz w cieniu, a gdy podeschną spryskaj je kosmetykiem z filtrem. Zobacz: Jak się opalać, żeby sobie nie zaszkodzić?

Reklama

Farbowane pod specjalnym nadzorem

Jeśli chcesz odświeżyć bądź zmienić barwę włosów, zrób to nie później niż dwa tygodnie przed urlopem. Świeżo nałożony kolor pod wpływem silnego promieniowania bardzo szybko płowieje (zwłaszcza czerwienie). Ważniejsze od blaknięcia jest jednak to, że farbowane włosy są najbardziej bezbronne wobec ultrafioletu, ponieważ syntetyczne pigmenty nie pełnią funkcji ochronnej. Źle działa na nie również chlor, który nie dość, że wchodzi w reakcje z barwnikami farby, to również rozjaśnia naturalny pigment włosa. Zawsze pielęgnuj je kosmetykami z filtrami do pasm po koloryzacji, a gdy wychodzisz z domu koniecznie zabezpieczaj je ekranem ochronnym do włosów farbowanych.

Czytaj też: Kiedy słońce jest niebezpieczne?

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)