Słowniczek chorego na łuszczycę czyli najważniejsze pojęcia związane z chorobą

Proliferacja, wskaźnik PASI, remisja, balneoterapia – to tylko kilka pojęć, które powinien znać zarówno chory na łuszczycę, jak i jego bliscy.
 

Łuszczyca to choroba nieuleczalna, dlatego jeśli zauważysz u siebie jej pierwsze objawy, zacznij oswajać się z myślą, że przed tobą długa walka z nieprzyjacielem. W trakcie zmagania się z nią, zetkniesz się z wieloma pojęciami, które już teraz warto znać. Oto najważniejsze z nich:

• łuszczyca pospolita – najpopularniejsza postać łuszczycy, której odmianę stwierdza się nawet u 90 proc. chorych na łuszczycę. W łuszczycy pospolitej skóra (najczęściej na łokciach, kolanach i głowie) pokryta jest swędzącymi zmianami w postaci srebrnobiałej łuski.

• łuszczyca paznokci – jest często mylona z grzybicą. Do jej objawów zaliczamy m.in. żółto-brązowe plamy pod paznokciami, bruzdy i rozwarstwienia paznokci.

• łuszczyca stawowa (inaczej łuszczycowe zapalenie stawów) – mamy z nią do czynienia wtedy, kiedy zmiany zapalne atakują stawy, często prowadząc do ich unieruchomienia.

• proliferacja naskórka – to gwałtowne mnożenie się komórek naskórka. U chorego na łuszczycę komórki te mnożą się osiem razy szybciej niż u zdrowych osób. Taka proliferacja jest przyczyną nawarstwiania naskórka, czyli powstawania zmian przypominających łuski.

Pierwotne przyczyny łuszczycy

według światowej sławy specjalisty od łuszczycy, doktora Michaela Tiranta, twórcy preparatów Dr Michaels są to: fenomen Koebnera, czyli występowanie zmian skórnych tam, gdzie doszło do uszkodzenia naskórka, infekcje bakteryjne i wirusowe, a także reakcje między lekami.

Wtórne przyczyny łuszczycy

Doktor Tirant zalicza do nich stres, niewłaściwą dietę, alkohol i używki oraz odwodnienie organizmu. W przeciwieństwie do pierwotnych przyczyn – wtórne nie powodują wystąpienia choroby, ale nasilają jej objawy.

• wskaźnik PASI (inaczej indeks PASI czyli Psoriasis Area and Severity Index) – określa stopień nasilenia łuszczycy u chorego. Indeks może wynosić od 0 do 72, gdzie 0 to brak objawów łuszczycy, a 72 – maksymalne nasilenie zmian łuszczycowych.

• remisja – okres, w którym objawy choroby nie występują przez dłuższy czas. W przypadku łuszczycy remisja trwać może nawet kilka lat.

• leczenie farmakologiczne łuszczycy – leczenie za pomocą maści lub leków doustnych. W 70 proc. przypadków łuszczycy wystarczające okazuje się leczenie miejscowe (stosuje się wówczas maści: mocznikową, solankową, salicylową, dziegcie, cygnolinę lub maści sterydowe czy pochodne witaminy A), w cięższych przypadkach konieczne jest leczenie ogólne (z zastosowaniem między innymi retinoidów, antybiotyków lub leków biologicznych).

• fototerapia – leczenie poprzez naświetlanie promieniami UVA i UVB, które może być poprzedzone podaniem związków fotouczulających z grupy psolarenów (wtedy mamy do czynienia z fotochemioterapią). Wykorzystuje się ją wówczas gdy leczenie zewnętrzne nie przynosi efektów.

• dermokosmetyki – preparaty z połączenia medycyny i kosmetyki, przeznaczone do stosowania zewnętrznego. Występują w postaci np. żelu, maści, odżywki czy mydła. Posiadają właściwości złuszczające, zmniejszają zaczerwieniania, podrażnienia, likwidują świąd skóry. Ze względu na brak sterydów w składzie, mogą być z powodzeniem stosowane przez długi czas.

• balneoterapia – metoda leczenia wykorzystująca kąpiele solankowe oraz kąpiele słoneczne, czyli opalanie. Chorym na łuszczycę szczególnie polecane się kąpiele w Morzu Martwym. Doktor Michael Tirant, który łuszczycą zajmuje się od ponad 30 lat dowodzi, że u każdego z pacjentów objawy choroby nasilają się pod wpływem różnych czynników. W jednym przypadku decydujące znaczenie mają konkretne napoje, w innym np. składniki diety, a niekiedy zmiany skórne wzmagają się pod wpływem stosowania kosmetyków. Dlatego ważne jest, aby rozpoczynając walkę z chorobą poznać podstawowe pojęcia związane z łuszczycą, po to aby jak najlepiej zidentyfikować przeciwnika, z którym mamy do czynienia. Opracowanie: Agnieszka Skupieńska

Czytaj też: Rybia łuska

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jaki jest Twój niezawodny sposób na lekkie oparzenie?

  aloes

  jogurt

  maść na oparzenia

  napary z ziół

  ogórek

  chłodna woda

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA