Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Soczewki kontaktowe a astygmatyzm

Czy osoby, które mają astygmatyzm mogą nosić soczewki kontaktowe na co dzień? Czy taki typ soczewek jest dużo droższy od standardowych? Szacuje się, że wada wzroku, jaką jest astygmatyzm może spotykać już co trzeciego pacjenta ze stwierdzoną krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością, a także osoby, które nie noszą okularów ani soczewek. Ta wada refrakcji, nazywana także niezbornością, objawia się zniekształceniem i nieostrością obrazu, zarówno z daleka, jak i z bliska, oraz powoduje dyskomfort, a nawet bóle głowy. Jak skutecznie poradzić sobie z astygmatyzmem?
Soczewki kontaktowe a astygmatyzm
Źródło: 123RF
Spis treści

Często zdarza się, że osoby, które nie noszą okularów lub potrzebują szkieł o niewielkiej mocy (w przedziale od -0,75 do +0,75 dioptrii) nawet nie zdają sobie sprawy, że mogą mieć astygmatyzm. Dzieje się tak, ponieważ ludzkie oko posiada mechanizmy kompensacyjne, dzięki którym odbierany obraz jest prawidłowy.

Problem pojawia się po przekroczeniu granicy 0,75 dioptrii, kiedy narząd wzroku nie jest w stanie poradzić sobie z coraz większym obciążeniem – wówczas odczuwa się dyskomfort i większe zmęczenie podczas czytania czy pracy przed komputerem.

Czasem ma się wrażenie widzenia za mgłą, często mruży się oczy by coś zobaczyć, występuje odruch tarcia oczu, a głowa boli zwłaszcza w okolicy czoła. Warto potraktować te objawy jako powód do wizyty u lekarza okulisty lub optometrysty, który wykona badanie, zdiagnozuje wadę wzroku oraz zaleci dalsze postępowanie.

Reklama

Astygmatyzm: soczewki kontaktowe czy okulary?

Osoby z astygmatyzmem nie są skazane wyłącznie na okulary korygujące (z pomocą wykorzystania tzw. szkieł cylindrycznych) i z powodzeniem mogą nosić soczewki kontaktowe toryczne, które zostały zaprojektowane z myślą o pacjentach zmagających się z właśnie tą wadą wzroku.

Soczewki toryczne nie różnią się kształtem od soczewek kontaktowych sferycznych (dedykowanych osobom z krótkowzrocznością lub z dalekowzrocznością), posiadają jednak nierównomierne rozmieszczenie mocy na powierzchni soczewki, co pozwala na prawidłową korekcję astygmatyzmu.

Co więcej, soczewki toryczne nie są znacznie droższe od soczewek sferycznych! Zaopatrując się w ten typ soczewek z terminem przydatności na miesiąc, regularne ceny zaczynają się od 80 złotych za 6 sztuk, przy czym w sklepach internetowych często można trafić na atrakcyjne promocje.

Reklama

Jak dbać o soczewki kontaktowe toryczne?

Noszenie soczewek kontaktowych pozwala na prowadzenie aktywnego trybu życia bez strachu o zniszczenie okularów, a także daje niebywały komfort. Nie jest to także znacznie droższa inwestycja, niż w specjalistyczne okulary. Warunki, które muszą zostać spełnione, by czerpać pełne korzyści z noszenia soczewek to ich prawidłowy dobór oraz odpowiednia higiena. Jakie parametry soczewek kontaktowych się sprawdzają?

Na to pytanie z chęcią odpowie optometrysta po dokładnym badaniu narządu wzroku. Osoby zmagające się z astygmatyzmem nie powinny samodzielnie dobierać soczewek kontaktowych, bo po prostu mogą sobie zaszkodzić! Dlatego warto zasięgnąć opinii optometrysty, który dopasuje najlepsze soczewki kontaktowe do wady i potrzeb pacjenta oraz doradzi, jak prawidłowo o nie dbać, by służyły do końca przeznaczonego terminu.

Decydując się na soczewki kontaktowe miesięczne lub te z dłuższą przydatnością, zaopatrzcie się w kilka pojemniczków na soczewki, dobry płyn do soczewek i krople nawilżające oczy, zwłaszcza, jeśli spędzacie dużo czasu przed ekranem komputera. Zapytajcie także optometrystę o proste ćwiczenia na gałkę oczną, które można wykonywać w przerwie od pracy, bo dzięki nim można utrzymać oko w lepszej kondycji, a astygmatyzm nie będzie już więcej waszym problemem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria medyczne
Koncentrator tlenu - dla kogo i jak długo stosować?
Urządzenie koncentrator tlenu
Czym jest taping? Plastry dla sportowców i rehabilitacyjne
Kinesio taping
Dobry ciśnieniomierz, czyli jaki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę
Mierzenie ciśnienie krwi
Podobne artykuły
Kobieta mierzy ciśnienie tętnicze
Na której ręce mierzyć ciśnienie? Prawidłowy pomiar
Tejpy dla biegaczy
Czym są i jak naklejać tejpy? Na bark, kolano i plecy
Kołnierz hamujący wady kręgosłupa
Gorset ortopedyczny na kręgosłup w leczeniu skoliozy
Ozonator do żywności
Ozonator - jaki wybrać? Który sprawdzi się w domu?
Dziewczynka inhaluje się
Sprawdź ranking inhalatorów. Jaki model wybrać?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!