Soczewki roczne – ile kosztują i jak dobrać odpowiednie?

Soczewki roczne to wyjątkowy zamiennik okularów. Pomagają w codziennym funkcjonowaniu wielu osobom. Dzięki nim wada wzroku nie jest zbyt dokuczliwa przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu i wygody. Z uwagi na długi okres użytkowania, soczewki roczne traktowane są jako najbardziej opłacalne ekonomicznie, ale żeby spełniały dobrze swoją funkcję, należy je prawidłowo używać i pielęgnować.
Kobieta trzyma na palcu soczewkę roczną
źródło:123RF

Spis treści

Soczewki roczne

Soczewki roczne to najrzadziej spotykany rodzaj. Często nazywane są soczewkami konwencjonalnymi. Charakteryzuje je długi okres użytkowania do 12 miesięcy. Ale trzeba pamiętać, iż okres 12 miesięcy to maksymalny czas ich używania. Producenci takich soczewek tak naprawdę określają czas użytkowania od 6 do 12 miesięcy.  Czasem może się zdarzyć, iż będzie potrzebna wcześniejsza wymiana i zakup nowych. Najczęściej jest to związane z nieodpowiednią pielęgnacją. Soczewki przeznaczone na tak długi czas używania muszą być odpowiednio i systematycznie czyszczone oraz przechowywane. Ich użytkowanie jest ściśle powiązane z odpowiedzialnością pod względem pielęgnacji. Okres do 12 miesięcy to jeden z najdłuższych do korzystania z soczewek kontaktowych, a oko jest wtedy mocno narażone na infekcje. Z pewnością po upływie roku trzeba soczewki wymienić na nowe. Higiena i właściwa pielęgnacja jest w stanie zapewnić ich długie i prawidłowe funkcjonowanie. Ten rodzaj to idealna alternatywa dla okularów. 

Roczne soczewki używane są w trybie dziennym. Po zakończonym dniu, przed snem, należy je zdjąć i umieścić w płynie pielęgnującym. Niedokładne oczyszczenie soczewek może stanowić zagrożenie zdrowotne dla użytkownika lub konieczność ich wcześniejszej wymiany. Oczy powinny w nocy odpoczywać bez soczewek i mieć dostęp do tlenu.  

Soczewkikontaktoweroczne">

Soczewki kontaktowe roczne

Możliwość korzystania z rocznych soczewek kontaktowych to niewątpliwie ogromna wygoda. Aby takie soczewki były odpowiednio dobrane i najlepiej spełniały swoją funkcję, powinny z nich korzystać przede wszystkim osoby, dla których mają znaczenie:

 • bardzo długi czas działania i spora „trwałość”,
 • przydatność do codziennej pracy,
 • możliwość bezproblemowego korzystania przez osoby w podeszłym wieku,
 • możliwość korekcji niestandardowej wady wzroku (na przykład bardzo duża wada czy nietypowa geometria oczu),
 •   konieczność wykonania soczewek na specjalne zamówienie,
 • oszczędność czasu, jaki przeznaczany jest na wyszukiwanie i zamawianie soczewek,
 •   brak ciągłego kontrolowania czasu używania soczewek (co ma miejsce przy soczewkach o krótszym działaniu),
 • brak kosztów związanych z wieloma wysyłkami kupowanych szkieł (przy zakupach w sklepach internetowych),
 • stosunkowo niższa cena roczna w porównaniu z systematycznymi zakupami soczewek o krótszym terminie używania.

Soczewki roczne są idealne dla osób, które wymagają niestandardowej korekcji wzroku (na przykład bardzo duża wada czy nietypowa geometria oczu). Ale nie powinny być używane przez osoby dotknięte szybko postępującą wadą. W takich przypadkach konieczna jest bardzo często wcześniejsza wymiana soczewek. Na rynku występuje kilka odmian szkieł rocznych – progresywne, sferyczne i toryczne. 

Soczewkikoloroweroczne">

Reklama

Soczewki kolorowe roczne

Kolorowe soczewki korekcyjne to idealne połączenie korekcji wzroku z możliwością zmiany koloru oczu. Wśród nich znajdują się też soczewki roczne. Dawniej wady wzroku korygowane były tylko przez okulary i nikt nawet nie myślał o zmianie koloru tęczówki. Dzisiaj jest to w pełni możliwe. Roczne soczewki kolorowe zdecydowanie upiększają oczy. Pozwalają nie tylko na zmianę koloru oczu, ale też zdecydowanie powiększają oko czy zmieniają całkowicie jego wygląd bądź kształt. Do niedawna kolor oczu był naturalną cechą na stałe przypisaną do wyglądu. I trudno było sobie wyobrazić jakiekolwiek zmiany. Od pewnego czasu jest to już możliwe. Taką możliwość dają właśnie kolorowe soczewki z okresem przydatności na rok. Polecane są głównie osobom, które nie lubią ciągłych zmian koloru oczu i wolą wybrać jeden stały w kolor. Te produkty zawierają zwiększony stopień przepuszczalności tlenu i nawodnienia soczewki. Gałka oczna może oddychać i nie jest narażona na podrażnienia.

Osoby nie posiadające wady wzroku też mogą skorzystać z kolorowych rocznych soczewek kontaktowych. Są to tak zwane „zerówki” czyli 0 dioptrii. Soczewki kolorowe zerówki przeznaczone są dla osób, których wzrok nie wymaga korekcji, ale marzą one o nowym, zupełnie odmiennym spojrzeniu.  

Ilekosztująsoczewkikontaktoweroczne?">

Reklama

Ile kosztują soczewki kontaktowe roczne?

Soczewki kontaktowe roczne są najbardziej korzystne cenowo do zakupu. Ten jednorazowy zakup w skali roku zwraca się już po kilku tygodniach stosowania w stosunku do tych dziennych czy miesięcznych. Ich koszt to średnio 150,00 – 200,00 zł. Wiele sklepów internetowych oferuje często soczewki roczne w cenach promocyjnych, nawet poniżej 100,00 zł. Trzeba tylko zakupom poświęcić więcej czasu i przejrzeć kilka ofert. Długoterminowe są wygodne i relatywnie najtańsze. Do kosztów „utrzymania” soczewek rocznych należy doliczyć zakup płynu pielęgnacyjnego (średnio 20,00 – 30,00 zł) i niewielki koszt opakowania na soczewki (od 2,00 do 5,00 zł).

Czytaj:

Bibliografia

 • Ewa Jasińska, Mirosław Jasiński, Rafał Wójcik i inni „Soczewki kontaktowe jako nowoczesna metoda korygowania wad wzroku”, Uniwersytet Medyczny w Lublinie,
 • „Prawda o soczewkach kontaktowych”, Europejskie Forum Soczewek Kontaktowych, tłum. Mgr inż. Tomasz Tokarzewski, Wydział Fizyki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, z akceptacją Polskiego Stowarzyszenia Soczewek Kontaktowych, 2009.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!