Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Soczewki toryczne, czyli szkła kontaktowe na astygmatyzm

Soczewki toryczne korygują astygmatyzm i poprawiają jakość widzenia. To idealna alternatywa dla szkieł cylindrycznych. Astygmatyzm to specyficzna wada wzroku, dla której nie wystarczą soczewki sferyczne. Często ta wada wzroku jest bardziej skomplikowana niż krótko czy dalekowzroczność. Soczewki toryczne wykonują szczególną korektę wzroku, dlatego też warto z nich korzystać i jak najwięcej o nich wiedzieć.
Kobieta wkłada soczewki toryczne
źródło:123RF
Spis treści

Soczewki kontaktowe na astygmatyzm powinny być zawsze dobierane przez okulistę lub optometrystę. Bardzo wiele osób cierpi na tę trudną do leczenia wadę wzroku. Wiele z nich nie wie o możliwości leczenia i korygowania astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych.

Warto zgłaszać się systematycznie do okulisty, celem kontrolowania wzroku (nawet profilaktycznie). Jeśli pogarsza się ostrość widzenia czy często pojawia się uczucie „zmęczonych” oczu, może być to oznaką pojawiającego się astygmatyzmu. 

Reklama

Soczewki toryczne

Soczewki toryczne to szkła kontaktowe, które korygują astygmatyzm. Wystarczy tylko odpowiednio dobrane szkła nałożyć bezpośrednio na gałkę oczną. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które źle czują się w okularach. Niektórzy nawet uważają, iż okulary nie pasują do wszystkich stylizacji. Inni twierdzą, że okulary „dodają” lat. Z soczewek torycznych chętnie korzystają osoby prowadzące aktywny tryb życia. Do tej kategorii użytkowników należą przede wszystkim osoby uprawiające sport i osoby bardzo czynne zawodowo. Takie soczewki pozwalają zapomnieć o wadzie wzroku, która tak naprawdę z takimi soczewkami nie stwarza żadnych trudności w funkcjonowaniu. 

Jakie są podstawowe cechy soczewek torycznych kontaktowych? Oto one:

 • korygują jedną z poważniejszych wad wzroku, jaką jest astygmatyzm,
 • posiadają różną grubość na swojej powierzchni, dzięki czemu idealnie korygują wadę wzroku,
 • posiadają strefy stabilizujące, które pozwalają na utrzymanie soczewki na gałce ocznej w prawidłowej pozycji,
 • przy użyciu soczewek torycznych jakość widzenia jest zawsze taka sama,
 •  prostota w aplikacji na gałkę oczną,
 • prostota w utrzymywaniu higieny soczewki i oka,
 • wykonanie z materiału, który  przepuszcza tlen do oka, właściwie je nawadnia i idealnie się dopasowuje.

Reklama

Soczewki - astygmatyzm

Soczewki na astygmatyzm to właśnie toryczne.Ta wada wzroku polega przede wszystkim na nieostrym widzeniu. Nieostrość w tym przypadku nie zależy od odległości, ale spowodowana jest zaburzeniami symetrii oka, które  dotknięte astygmatyzmem charakteryzuje się tak zwanymi „krzywiznami oka”. Aby je prawidłowo skorygować wystarczy nosić soczewki toryczne. Ten rodzaj soczewek zapobiega  różnemu załamywaniu się równoległych promieni świetlnych w dwóch różnych płaszczyznach układu oka. Soczewki toryczne tak skutecznie korygują astygmatyzm, że każdy widziany obraz jest wyraźny i ostry. Jakie są zalety soczewek korygujących astygmatyzm?  Z pewnością są one warte poznania. 

To kilka z nich:

 •  „odkrzywienie” linii prostych w obrazie,
 • powstawanie obrazu punktowego na siatkówce oka,
 •  możliwość dostrzegania szczegółów,
 • ostrość widzenia pod każdym kątem ,
 • komfort i swoboda ruchów przez cały dzień,
 • poprawne skupianie się światła na siatkówce oka.

Stosując soczewki toryczne zdecydowanie poprawia się jakość życia. Znikają bóle głowy, uczucie przemęczenia czy mrużenie oczu. Te soczewki idealnie korygują indywidualne różnice w kształcie oka. 

Reklama

Soczewki toryczne jednodniowe 

Soczewki toryczne jednodniowe przeznaczone są wyłącznie do jednorazowego użytku. Noszenie tego typu soczewek to bardzo prosty i wygodny sposób korygowania astygmatyzmu. Zakładane rano i zdejmowane wieczorem idealnie sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Sterylne opakowania soczewek i prosta aplikacja nie wymagają dodatkowych akcesoriów (pudełek na soczewki czy płynów pielęgnacyjnych). 

Unikalne technologie zamykają w materiale soczewki substancje głęboko nawilżające. Astygmatyzm przestaje być problemem, a toryczne soczewki jednodniowe dostarczają stabilnego i wyraźnego widzenia każdego dnia. Szczególnie polecane są osobom o wrażliwych oczach lub borykających się z alergią. Jednodniowe polecane też są osobom z astygmatyzmem, które na co dzień noszą okulary, a soczewek używają okazjonalnie. 

Reklama

Soczewki toryczne kolorowe

Kolorowe soczewki toryczne to korekcyjne, które stanowią idealne połączenie korekcji wzroku z możliwością zmiany ich koloru. Dawniej wady wzroku korygowane były tylko przez okulary i nikt nawet nie myślał o zmianie koloru tęczówki. Uważano też, że astygmatyzm jest tak poważną wadą wzroku, która wyklucza noszenie soczewek, a tym bardziej kolorowych. Dzisiaj jest to w pełni możliwe. Chęć podkreślania urody skłania wiele osób do korzystania z takiego specyficznego rodzaju. Daje on możliwości nie tylko leczenia wzroku i zmiany koloru oczu, a także zmianę kształtu źrenicy. 

Kolorowe soczewki toryczne nie tylko zmieniają kolor oczu, ale także zapewniają prawidłowe widzenie z różnych odległości, leczą astygmatyzm i wyostrzają wzrok, a zatem spełniają funkcję korekcyjną i estetyczną jednocześnie, pozwalając na zabawę wyglądem. Ostatnio coraz modniejsze stają się kolorowe soczewki we wzory. Stwarzają oryginalne i niepowtarzające efekty, a wygląd takich oczu jest niezwykły. Powinny być używane w taki sam sposób, jak tradycyjne soczewki. Z pewnością stanowią ciekawe uzupełnienie stylizacji.

Zasady doboru torycznych kolorowych soczewek są takie same, jak przy soczewkach typowo korekcyjnych. O sposobie leczenia wady decyduje okulista, a pacjent o doborze koloru i oczekiwanej zmianie. 

Reklama

Soczewki toryczne miesięczne

Soczewki toryczne miesięczne to popularny sposób czasowego korygowania wzroku, dotkniętego astygmatyzmem. To bardzo wygodna alternatywa dla codziennego noszenia okularów, zapewniająca swobodę i wygodę stosowania. Są komfortowe dla oka i stosunkowo niedrogie. W wielu przypadkach w soczewkach torycznych widzi się lepiej niż w okularach. Rynek oferuje soczewki miesięczne dla astygmatyków. Dzięki wygodzie w codziennym stosowaniu większość osób nawet zapomina o tym, że ma wadę wzroku. Nowoczesne technologie umożliwiają produkcję takich, które przepuszczają więcej tlenu (nawet sześciokrotnie) niż tradycyjne miękkie soczewki. To sprawia, iż niedobór tlenu dla oka nie stanowi już jakiegokolwiek problemu przy długotrwałym używaniu miesięcznych soczewek torycznych. Można je nosić w sposób dzienny bądź całodobowo bez zdejmowania, nawet do 30 dni. 

W zależności od parametrów i czasu noszenia, soczewki miesięczne toryczne można podzielić na: 

 • miesięczne bez zdejmowania do 7 dni i nocy z rzędu,
 • miesięczne bez zdejmowania przez 30 dni.

Często nazywane są produktami o przedłużonym działaniu. Dla wielu osób ogromną zaletą takich produktów jest możliwość pozostawiania ich na oku w czasie snu. Wybór soczewek kontaktowych można dopasować do stylu życia i indywidualnych oczekiwań. Miesięczne z pewnością sprzyjają aktywnemu trybowi życia. Warto jednak zawsze skonsultować wybór miesięcznych soczewek torycznych z lekarzem okulistą

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

 • Ewa Jasińska, Mirosław Jasiński, Rafał Wójcik i inni „Soczewki kontaktowe jako nowoczesna metoda korygowania wad wzroku”, Uniwersytet Medyczny w Lublinie,
 • „Prawda o soczewkach kontaktowych”, Europejskie Forum Soczewek Kontaktowych, tłum. Mgr inż. Tomasz Tokarzewski, Wydział Fizyki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, z akceptacją Polskiego Stowarzyszenia Soczewek Kontaktowych, 2009,
 • Prof. R. Naskręcki, M. Molska, „Korekcja astygmatyzmu przy użyciu miękkich soczewek kontaktowych”, Wydział Fizyki, Uniwersytet w Poznaniu,
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Soczewki kontaktowe
Soczewki kontaktowe progresywne: czym są szkła multifokalne?
Kobieta zakłada soczewki kontaktowe progresywne
Soczewki korekcyjne – kolorowe, miesięczne i jednodniowe
Kobieta trzyma w dłoniach pojemnik z soczewkami korekcyjnymi
Soczewki kontaktowe jednodniowe – cena i rodzaje. Na sztuki
Soczewki kontaktowe jednodniowe i szczypce
Podobne artykuły
Dobór szkieł
Jakie szkła do okularów wybrać dla wysokiej wady wzroku?
Kobieta zakłada soczewki kontaktowe
Soczewki kontaktowe – cena i rodzaje. Jak dobrać właściwe?
Wady i zalety stosowania soczewek kontaktowych
Pojemnik na soczewki i inne akcesoria
Pojemnik na soczewki i akcesoria do szkieł kontaktowych
Oko z kolorową soczewką
Soczewki kolorowe zerówki i korekcyjne: wzory. Gdzie kupić?

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!