Nowy sklep

już ON-LINE

Sofia Vergara była na mammografii. Sprawdź, czy też powinnaś?

sofia vergara
Sofia Vergara, aktorka i modelka, wrzuciła na Instagram zdjęcie wykonane podczas mammografii. Celebrytka chce w ten sposób zmotywować kobiety na całym świecie do regularnych badań piersi. Sprawdź, czy też powinnaś zrobić mammografię?
 

Sofia Vergara sześć lat temu zachorowała na raka tarczycy. Pokonała nowotwór, ale musi wykonywać regularne badania piersi, żeby sprawdzić czy nie ma nawrotu. Na Instagramie gwiazdy pojawiło się ostatnio zdjęcie z mammografii piersi. Vergara udowadnia, że badanie nie boli, a nawet jest seksi. Pewność jest bowiem trendy. Sprawdź, czy też musisz się przebadać?

Mammografia jest najważniejszym badaniem w profilaktyce raka piersi. To właśnie ten nowotwór odpowiada za największą umieralność w Polsce. Choć kampanie społeczne i medialne zwiększają świadomość kobiet, które się regularnie badają, to wciąż jest ich zbyt mało.

Kto powinien zrobić mammografię?

Badanie zaleca się kobietom po ukończeniu 40 roku życia. Wcześniej wykonuje się USG piersi. Jest to spowodowane zmianami w budowie piersi. U młodych kobiet tkanka gruczołowa jest zbyt gęsta i zaburza wyniki badania. W późniejszym wieku przewagę nad tkanką gruczołową przejmuje tkanka tłuszczowa, co umożliwia przeprowadzenie mammografii daje dokładniejszy wynik.

ABC badań przesiewowych w kierunku badań piersi

Mammografię stosuje się jako badanie przesiewowe. Co to oznacza? Wykonuje się ją zdrowym kobietom. Wykonywana regularnie, zgodnie z wytycznymi WHO, pozwala na wczesne wykrycie nowotworu.

- 35-40 – wykonujemy badanie, gdy pojawiają się niepokojące objawy

- powyżej 40 roku życia – robimy pierwszą mammografię

- 40-50 lat – mammografię powtarzamy co dwa lata

- powyżej 50 lat – badamy się co roku

Młode kobiety zamiast mammografii mogą wykonywać USG piersi. To badanie często zalecane nawet do 45 roku życia. USG piersi robi się też paniom, które stosują hormonalną terapię zastępczą, ponieważ zaburza ona wynik zdjęcia rentgenowskiego, a także kobietom w ciąży, ponieważ promieniowanie RTG mogłoby zaszkodzić dziecku.

Naukowcy opracowali stanik, który potrafi wykryć nowotwór piersi

Regularne wykonywanie mammografi pozwala na wykrycie ewentualnego nowotworu w bardzo wczesnym stadium. Dzięki temu zwiększa szanse na wyleczenie. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, powinniśmy zrobić dodatkowe badanie. Co może nas zaalarmować?

- ból piersi

- guzki w piersi wyczuwalne ręką podczas samobadania

- zmiany kształtu piersi

- wyciek z brodawki sutkowej

Mammografia pozwala na wykrycie nawet bardzo małych milimetrowych zmian. Rozmiar piersi nie ma znaczenia. Badanie jest tak samo czułe i skuteczne zarówno przy małych piersiach, jak i bardzo obfitym biuście. Przeciwwskazaniem nie są też silikonowe implanty.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA