Sól odpowiedzialna za nadciśnienie

Starszy niż rok
Nadciśnieniowcy powinni ograniczać sól w swojej diecie do 3 g dziennie

Nadużywanie soli jest jednym z wielu czynników mających wpływ na powstawanie chorób cywilizacyjnych. Pierwszą i podstawową chorobą wynikającą z nadużywania soli jest nadciśnienie tętnicze. Potwierdzają to liczne badania epidemiologiczne i wszyscy specjaliści oraz lekarze. 

Na każde 2,3 g zmniejszenia dziennej dawki soli w diecie ciśnienie obniża się o 4 - 6 mmHg. Lekarze zalecają, by osoby zmagające się z wysokim ciśnieniem tętniczym ograniczały spożycie soli do mniej niż 3 g na dzień. 

Sprawdź: Dlaczego lepiej jeść mniej soli?

Zobacz wideo: Nieleczone nadciśnienie - jakie ma skutki

Ile soli nam potrzeba

Sól kuchenna to artykuł spożywczy. Jest praktycznie czystym chlorkiem sodu z dodatkiem chloru. Stosuje się ją jako przyprawę do potraw oraz jako konserwant. Często wzbogaca się ją w niewielkie ilości jodu, by zapewnić odpowiednią ilość tego pierwiastka w organizmie człowieka.
Bez soli i zawartego w niej sodu i chloru nie byłoby ludzi na ziemi. I choć sól spełnia wiele niezbędnych funkcji w ludzkim organizmie, to jej nadużywanie jest bardzo niebezpieczne. 
2 - 3 g soli dziennie, to zupełnie wystarczająca dawka dla dorosłego człowieka. A maksymalne jej spożycie dla osoby zdrowej nigdy nie powinno przekraczać 5 - 6 g (równa się to pojemności jednej łyżeczki do herbaty). 
 

Po co nam sól

Zawarty w soli kuchennej sód odgrywa w organizmie człowieka dużą rolę przy regulowaniu gospodarki wodnej i kwasowo - zasadowej. Dzięki niemu organizm jest w stanie utrzymać poprawną objętość oraz ciśnienie krwi. Dzięki sodowi transportowane są aminokwasy, cukry i witaminy w tkankach.
Jony sodu zapewniają także prawidłowe funkcjonowanie komórek nerwowych i mięśniowych w organizmie człowieka. Dzięki jodowi aktywowane są też niektóre enzymy.
Sód uczestniczy także we wchłanianiu składników odżywczych do krwi w jelicie cienkim i w nerkach. Ponadto zawarty w soli chlor jest składnikiem soku żołądkowego.
Źródło: Medme.pl
bm
 
 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA