Solaria niebezpieczne dla oczu

Starszy niż rok
 

Osoby korzystające z solariów powinny zakładać okulary ochronne - ostrzega serwis BBC News/Health. Użytkownicy solariów unikają okularów ochronnych, ponieważ powodują obwódki wokół oczu potocznie zwane - „efektem pandy”. Przymykanie oczu nie wystarczy. Szczególnie osoby noszące soczewki kontaktowe muszą zakładać je gdyż promieniowanie UV uszkadza strukturę soczewki. Poza tym należy pamiętać o właściwym nawilżeniu soczewek zarówno przed opalaniem jak i po opalaniu ze względu na panującą tam niską wilgotność. Kathy Banks z Sunbed Associaton uważa, że solaria powinny odmawiać obsługi klientów, którzy nie chcą korzystać z okularów ochronnych.

Zobacz: Jak się opalać, żeby sobie nie zaszkodzić?

Solarium poniżej 18. roku życia

Zakaz korzystania z solariów dla osób poniżej 18 roku życia obowiązuje między innymi w Kalifornii i Niemczech. W tym roku wprowadzi go także Wielka Brytania.
Dermatolodzy ostrzegają, że skóra powiek jest zbyt wrażliwa i delikatna, by bronić się przed promieniami UV emitowanymi przez lampy opalające, mogą one doprowadzić do uszkodzenia jej struktury, a nawet do powstania nowotworów skóry. Jednym z następstw szkodliwego opalanie się jest skrzydlik (pterygium) – wybrzuszenie spojówki zwykle w obrębie szpary powiekowej do rąbka rogówki. Dlatego, aby uniknąć szkodliwych efektów ubocznych przy opalaniu w solarium konieczne jest zakładanie okularów ochronnych.

Czytaj też: Solarium zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego

Sprawdź, czy: Solarium jest sposobem na depresję

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA