Solarium sposobem na depresję

Czujesz się zmęczony zimą? Dodaj sobie słońca

Ocenia się, że około 10 proc. społeczeństwa odczuwa objawy depresji sezonowej. Wydaje się, że u osób cierpiących na tę przypadłość następuje rozstrojenie się zegara biologicznego. Winę zaś za taki stan ponosi mniejszy dostęp do światła słonecznego.

Główne objawy depresji sezonowej to zmęczenie i senność, chandra i wyraźne obniżenie nastroju. Osoby z jej objawami śpią w nocy dłużej, pomimo to stale skarżą się na niewyspanie i z upływem dnia marzą tylko o powrocie do łóżka. Wzrasta łaknienie, rośnie apetyt na słodycze. Nadmierne spożywanie czekoladek i innych łakoci prowadzi do przyrostu wagi. To co przeważa to ciągłe poczucie zmęczenia.

Depresja a ilość światła

Specjaliści uważają, że istnieje ścisły związek między występowaniem depresji a ilością światła dziennego. Objawy depresji sezonowej nasilają się wraz ze skracaniem się dnia. Odpowiedzialny jest za to m. in. neuroprzekaźnik o nazwie serotonina. Światło wnikając przez oczy stymuluje jej wydzielanie. U osób cierpiących na depresję bardzo często odnotowuje się niski poziom serotoniny.

Endorfina szczęścia

Mówi się również o dużej roli witaminy D jako substancji odpowiedzialnej za nasze dobre samopoczucie. Witamina ta jest prekursorem hormonów odpowiedzialnych za stan naszego samopoczucia. Hormon ten produkowany na bazie słonecznej witaminy D nazywany jest endorfiną szczęścia.

Stały niski poziom tego hormonu, odczuwalny bardzo często w zimie spowodowany jest w naszym klimacie niedomiarem słońca i prowadzi często do depresji.

Na depresję

Dlatego rada na depresję pozostaje jedna: nie dajmy się jej. Nauczmy się z walczyć z pierwszymi symptomami depresji. Szukajmy pomocy u lekarza, w lekturze poradników, ale przede wszystkim szukajmy jej w sobie. nauczmy się myśleć i działać pozytywnie w tym okresie.

Pomoc możemy znaleźć także w aptece, gdzie dostępne są bez recepty leki oparte na dziurawcu. Pamiętajmy również, że każda dobra rada, wskazówka czy lekarstwo są pomocne, ale nie zastąpią wewnętrznej mobilizacji i wiary w siebie.

Fototerapia

Sprawdzoną formą leczenia depresji sezonowej jest światłoterapia nazywana również fototerapią. Wymaga ekspozycji na jasne światło raz lub dwa razy dziennie przez 30 minut do 2 godzin. U wielu osób zmniejszenie objawów następuje już w pierwszym tygodniu leczenia.

W połączeniu ze światłoterapią podawane są często leki antydepresyjne. Zaleca się też regularną aktywność fizyczną i ograniczenie spożycia węglowodanów, cukru i kofeiny.

Jak dotąd nie są znane żadne nieprzyjemne skutki uboczne. Zaleca się jednak, aby przed rozpoczęciem światłoterapii skonsultować się z lekarzem w przypadku ciąży, nadwrażliwości na światło, operacji serca i zażywania leków powodujących odczyny fototoksyczne.

Aby leczyć depresją czy też poprawić samopoczucie wystarczy w okresie zimowym, czyli słabego nasłonecznienia, odwiedzić raz na dwa tygodnie salon solarium i skorzystać z kilkuminutowego seansu na najsłabszym z możliwych urządzeń. Reakcje fotochemiczne, a więc i te hormonalne odbywają się w skórze pod wpływem stosunkowo małej ilości UV. Już kilkanaście 100W lamp do solarium o współczynniku UVB w okolicy 1% jest w stanie w ciągu 20 minutowego seansu zainicjować pełną syntezę witaminy D. W profesjonalnym salonie opalamy się na lampach 160 wat oraz znacznie większych zawartościach UVB, tak, więc seans może trwać trzy razy krócej.

ek, az

Więcej z kateogrii: Psychologia
Przeczytaj artykuł
Hermafrodyta, czyli obojnactwo - czym się charakteryzuje?
Przeczytaj artykuł
Jak radzić sobie z depresją?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Hermafrodyta, czyli obojnactwo - czym się charakteryzuje?
Jak radzić sobie z depresją?
Obgryzanie paznokci, jedzenie strupów, dłubanie w nosie - co powodują?
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama