Solarium zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego

Jak donosi AFP, każdego roku ok. 800 osób korzystających z solarium umiera na najgroźniejszą odmianę nowotworu skóry – czerniaka złośliwego. „British Medical Journal” podaje, że w przypadku osób, które przynajmniej raz w życiu korzystały z solarium, ryzyko zapadnięcia na nowotwór wzrasta o 20%. 
 

Statystyki przytoczone przez brytyjskie czasopismo medyczne przemawiają za koniecznością wprowadzenia regulacji dotyczących korzystania z solarium oraz – w przypadku dzieci i młodzieży – wręcz ścisłym nadzorem tego procederu.

Każdego roku w 18 krajach Europy odnotowuje się 64 tys. przypadków zachorowań na czerniaka złośliwego. Spośród nich ok. 3,5 tys. jest wynikiem korzystania z solarium – pisze „British Medical Journal”, powołując się na badania Europejskiego Instytutu Onkologii w Mediolanie oraz Międzynarodowego Instytutu Badań w zakresie Prewencji Chorób w Lyonie.

Zdaniem naukowców obu instytutów ryzyko zachorowania na tę najbardziej niebezpieczną odmianę raka skóry rośnie o ok. 20% w przypadku ludzi, którzy przynajmniej raz korzystali z solarium. Ponadto wzrasta ono dwukrotnie u tych, którzy opalali się za pomocą promieniowania ultrafioletowego przed ukończeniem 35. roku życia – informuje BMJ.

Czerniak charakteryzuje się dużą złośliwością z powodu szybkiego wzrostu, wczesnych i licznych przerzutów oraz niewielkiej podatności na leczenie. W samej Francji na czerniaka złośliwego rokrocznie zapada 10 tys. osób, z czego 1620 – umiera.

Sprawdź: Opalanie natryskowe - czy jest szkodliwe?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jaki jest Twój niezawodny sposób na lekkie oparzenie?

  aloes

  jogurt

  maść na oparzenia

  napary z ziół

  ogórek

  chłodna woda

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA