Somatostatyna - działanie i skutki uboczne leku. Cena

Somatostatyna to naturalny hormon o budowie peptydowej, który ma różnorakie funkcje w organizmie człowieka. Przede wszystkim jednak jest antagonistą somatoliberyny. Co to oznacza, jak wygląda działanie somatostatyny i jakie jest jej zastosowanie w medycynie?
Wizualizacja układu trawiennego
źródło:123RF

Spis treści

Co to jest somatostatyna?

Somatostatyna to hormon produkowany głównie w podwzgórzu, ale wydzielają ją także komórki błony śluzowej przewodu pokarmowego, trzustki, żołądka, tarczycy, a także łożyska. 

Jej działanie polega na regulacji, a dokładniej na hamowaniu działania hormonu wzrostu (somatotropiny). Działa odwrotnie do somatoliberyny, która to pobudza podwzgórze do produkcji somatotropiny. Ponadto hamuje ona działanie tyreoliberyny. 

Somatostatyna jest wykorzystywana także w medycynie do leczenia niektórych schorzeń, ale w takich wypadkach jest ona zawsze syntetyczna – to znaczy, że powstaje w laboratorium, na drodze sztucznej syntezy chemicznej.

Działanie somatostatyny 

Jak było wspomniane wcześniej, somatostatyna powoduje przede wszystkim zahamowanie hormonu wzrostu. Jednak jej dodatkowe działanie polega na blokowaniu wydzielania peptydów żołądkowo-jelitowo-trzustkowych, to jest:

 • gastryny, 
 • sekretyny, 
 • wazoaktywnego peptydu jelitowego, 
 • glukagonu, 
 • insuliny, 
 • pepsyny, 
 • kwasu solnego,
 • enzymów trzustkowych. 

Ponadto zmniejsza przepływ krwi w rejonie narządów jamy brzusznej.

Reklama

Właściwości somatostatyny  

Takie właściwości powodują, że leki z somatostatyną stosuje się przede wszystkim w leczeniu:

 • ostrego krwotoku z przewodu pokarmowego spowodowanego wrzodem żołądka lub dwunastnicy, 
 • krwotocznego zapalenia błony śluzowej żołądka,
 • krwawiących żylaków przełyku, podejrzewanych na podstawie obrazu klinicznego lub potwierdzonych w badaniu endoskopowym,
 • przetok jelitowych i trzustkowych,
 • objawowym nadmiernej sekrecji przez guzy endokrynne przewodu pokarmowego

oraz w zapobieganiu powikłaniom po operacjach trzustki lub po endoskopowej wstecznej cholangiopankreatografii

Ponadto stosuje się ten lek przy akromegalii u chorych, u których leczenie operacyjne, radiologiczne, lub podawanie agonistów dopaminy jest nieskuteczne lub przeciwwskazane. 

Przeciwwskazania do stosowania somatostatyny 

Istnieje szereg różnego rodzaju przeciwwskazań, które powodują, że nie można zastosować somatostatyny w leczeniu. Przede wszystkim są to uczulenia na sam lek, lub jakikolwiek pozostały składnik używany do produkcji leku. 

Uważać muszą także pacjenci z ciężką niewydolnością nerek. Należy rozważyć podawanie żywienia pozajelitowego z uwagi na możliwe zaburzenia wchłaniania w jelicie spowodowane podawaniem leku. 

Powinno się także okresowo, co kilka godzin monitorować stężenie glukozy we krwi. Uważać muszą także pacjenci chorujący na cukrzycę typu 1. 

Skutki uboczne somatostatyny

Lek jest dopuszczony tylko do stosowania w warunkach szpitalnych pod stałą kontrolą lekarza. Jako że jest to bardzo silny lek, pacjent musi mieć na początku stale monitorowane parametry życiowe. 

Do najczęstszych działań niepożądanych należą wszelkiego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego, tj.:

 • nudności, 
 • biegunka, 
 • wymioty, 
 • bóle brzucha. 

Ponadto mogą się pojawić uderzenia gorąca. Należy także uważać na hipoglikemię, która potrafi zmienić się w krótkim czasie w hiperglikemię – dlatego tak ważne jest stałe monitorowanie poziomu cukru. 

Do bardziej niebezpiecznych zdarzeń może dojść u pacjentów obciążonych chorobami sercowo-naczyniowymi. Może u nich pojawić się przemijające nadciśnienie układowe, przemijające zwiększenie pojemności minutowej serca, podwyższone ciśnienie w tętnicach płucnych, podwyższone ośrodkowe ciśnienie żylne, niedociśnienie układowe, bradykardia czy blok przedsionkowo-komorowy.

Cena leku somatostatyna

Jak było już wcześniej wspomniane, lek zawierający somatostatynę podaje się tylko w warunkach szpitalnych. Nie jest możliwe zakupienie go w zwykłej aptece. 

Cena, jaką musi zapłacić szpital jest uzależniona od rodzaju leku – czy to będzie ampułka czy fiolka. Dokładny koszt nie jest podany do publicznej wiadomości, jednakże według ostatnich cen katalogowych jedna dawka leku kosztuje około 500 zł.

Czytaj też:

Bibliografia

 • A. Kolasińska-Ćwikła; Anti-proliferative effect of somatostatin analogue in gastroenteropancreatic neuroendocrine tumors; Oncol Clin Pract; 2015; 11; 272-275
 • A. Faron-Górecka, M. Kuśmider, M. Kolasa, D. Żurawek, K. Szafran-Pilch, P Gruca, P. Pabian, J. Solich, M. Papp, M. Dziedzicka-Wasylewska, Chronic mild stress alters the somatostatin receptors in the rat brain; Psychopharmacology; 233; 2
 • Charakterystyka Produktu Leczniczego Somatostatin-Eumedica

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->