Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Sondaż: co czwarty Polak nie wie czy wykonywać badania profilaktyczne

Pod koniec 2019 r. przeprowadzono badanie, którego wyniki jednoznacznie pokazują, iż co czwarty Polak nie wie, czy dla osób w jego wieku są dedykowane jakieś badania profilaktyczne, z kolei co dziesiąty nie ma w planie ich wykonywać. Sondaż przeprowadził instytut badawczy ARC Rynek i Opinia.
Badanie lekarskie
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Kto został przebadany?

Przebadano 1002 osoby pod względem:

  • wieku,
  • płci,
  • wykształcenia,
  • miejsca zamieszkania.

Narzędziem wykorzystanym do przeprowadzania była ankieta online.

Reklama

Jakie są wyniki sondażu?

Aż 25 proc. respondentów przyznaje się do tego, że nie posiada wiedzy na temat tego, czy w jego grupie wiekowej zalecane są jakieś badania profilaktyczne. Bardziej nieświadomi w tym aspekcie okazali się mężczyźni – 28 proc., niż kobiety – 22 proc.

Jeśli chodzi o badania profilaktyczne, największą świadomością wykazały się osoby, które ukończyły 50 rok życia, ponieważ aż 70 proc. z nich odpowiedziało twierdząco na pytanie o to, czy w ich grupie wiekowej zalecane są badania medyczne. Patrząc na świadomość ankietowanych, w drugiej kolejności jest grupa osób w wieku 41-50 lat.

Reklama

Które badania profilaktyczne są najpopularniejsze?

Według ankietowanych najpopularniejszym badaniem profilaktycznym jest badanie piersi, a dokładniej USG lub mammografia, ponieważ wskazało na nie 26 proc. respondentów.

Tuż za nim w świadomości badanych znalazły się:

Najmniej respondentów wskazało na: kolonoskopię, czyli badanie w kierunku raka jelita grubego; badanie okulistyczne, badanie w kierunku chorób serca oraz cukrzycy.

Reklama

Czy Polacy się badają?

30 proc. osób badanych przyznało, że wykonało wszystkie badania profilaktyczne zalecane dla swojego wieku 29 proc. wykonało tylko część z nich, 32 proc. nie wykonało ich jeszcze, ale planuje to zrobić, a 9 proc. nie planuje w ogóle ich wykonywać.

Największy odsetek tych, którzy nie planują robić badań profilaktycznych stwierdzono wśród 40-latków – 12 proc., z kolei w grupie 20-latków odsetek ten wyniósł jedynie 4 proc.

Reklama

Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?

"Temat badań profilaktycznych jest o tyle istotny, że wykonując je można wykryć wiele chorób, których leczenie na wczesnym etapie jest dużo skuteczniejsze i dużo tańsze dla budżetu państwa" – skomentował dr nauk ekonomicznych Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia, cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP. Jego zdaniem zwiększenie świadomości Polaków na temat zalecanych dla danej grupy wiekowej badań profilaktycznych i zachęcenie ich do wykonywania tych badań byłoby dla kraju korzystne pod względem ekonomicznym w dłużej perspektywie czasowej.

"Wzrost świadomości społeczeństwa na ten temat nie jest jednak możliwy bez odpowiednich działań ze strony państwa i środowiska lekarskiego" – podsumował Czarnecki.

Źródło: PAP Nauka

Czytaj również:

Bibliografia

  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C80229%2Csondaz-co-czwarty-polak-nie-wie-czy-powinien-wykonac-badania-profilaktyczne [data dostępu: 16.01.2020]
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Jak być bardziej męskim? 7 sprawdzonych porad
Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby
Muszka owocówka z bliska
Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów? Ministra Zdrowia popiera ten pomysł
Minimalistyczne przedstawienie zakazu w formie czerwonego znaku 'zakaz palenia', nałożonego na biały jednorazowy e-papieros z beżowym ustnikiem, imitującym filtr tradycyjnego papierosa.
Podobne artykuły
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Portret starszej kobiety w białym fartuchu laboratoryjnym, trzymającej probówkę z czerwoną cieczą, na białym tle.
Tani test z krwi umożliwi diagnozę choroby Alzheimera
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Doktor Bizoń
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
W jakim kierunku chcesz wykonać test DNA?
DNA ERA