NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Sondaż: co czwarty Polak nie wie czy wykonywać badania profilaktyczne

Pod koniec 2019 r. przeprowadzono badanie, którego wyniki jednoznacznie pokazują, iż co czwarty Polak nie wie, czy dla osób w jego wieku są dedykowane jakieś badania profilaktyczne, z kolei co dziesiąty nie ma w planie ich wykonywać. Sondaż przeprowadził instytut badawczy ARC Rynek i Opinia.
Badanie lekarskie
Źródło: 123RF
Spis treści

Kto został przebadany?

Przebadano 1002 osoby pod względem:

  • wieku,
  • płci,
  • wykształcenia,
  • miejsca zamieszkania.

Narzędziem wykorzystanym do przeprowadzania była ankieta online.

Jakie są wyniki sondażu?

Aż 25 proc. respondentów przyznaje się do tego, że nie posiada wiedzy na temat tego, czy w jego grupie wiekowej zalecane są jakieś badania profilaktyczne. Bardziej nieświadomi w tym aspekcie okazali się mężczyźni – 28 proc., niż kobiety – 22 proc.

Jeśli chodzi o badania profilaktyczne, największą świadomością wykazały się osoby, które ukończyły 50 rok życia, ponieważ aż 70 proc. z nich odpowiedziało twierdząco na pytanie o to, czy w ich grupie wiekowej zalecane są badania medyczne. Patrząc na świadomość ankietowanych, w drugiej kolejności jest grupa osób w wieku 41-50 lat.

Które badania profilaktyczne są najpopularniejsze?

Według ankietowanych najpopularniejszym badaniem profilaktycznym jest badanie piersi, a dokładniej USG lub mammografia, ponieważ wskazało na nie 26 proc. respondentów.

Tuż za nim w świadomości badanych znalazły się:

Najmniej respondentów wskazało na: kolonoskopię, czyli badanie w kierunku raka jelita grubego; badanie okulistyczne, badanie w kierunku chorób serca oraz cukrzycy.

Czy Polacy się badają?

30 proc. osób badanych przyznało, że wykonało wszystkie badania profilaktyczne zalecane dla swojego wieku 29 proc. wykonało tylko część z nich, 32 proc. nie wykonało ich jeszcze, ale planuje to zrobić, a 9 proc. nie planuje w ogóle ich wykonywać.

Największy odsetek tych, którzy nie planują robić badań profilaktycznych stwierdzono wśród 40-latków – 12 proc., z kolei w grupie 20-latków odsetek ten wyniósł jedynie 4 proc.

Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?

"Temat badań profilaktycznych jest o tyle istotny, że wykonując je można wykryć wiele chorób, których leczenie na wczesnym etapie jest dużo skuteczniejsze i dużo tańsze dla budżetu państwa" – skomentował dr nauk ekonomicznych Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia, cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP. Jego zdaniem zwiększenie świadomości Polaków na temat zalecanych dla danej grupy wiekowej badań profilaktycznych i zachęcenie ich do wykonywania tych badań byłoby dla kraju korzystne pod względem ekonomicznym w dłużej perspektywie czasowej.

"Wzrost świadomości społeczeństwa na ten temat nie jest jednak możliwy bez odpowiednich działań ze strony państwa i środowiska lekarskiego" – podsumował Czarnecki.

Źródło: PAP Nauka

Czytaj również:

Bibliografia

  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C80229%2Csondaz-co-czwarty-polak-nie-wie-czy-powinien-wykonac-badania-profilaktyczne [data dostępu: 16.01.2020]
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Przeczytaj artykuł
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama