Dla Ciebie, na zdrowie!

SOS dla mężczyzny

Wielu mężczyzn ma niefrasobliwe podejście do problemów zdrowia. Przejmują się się nim dopiero wtedy, gdy dostaną wysokiej gorączki, poczują bardzo silny ból albo stracą przytomność.
Spis treści

Natomiast lżejsze sygnały objawów chorobowych, jakie wysyła im własny organizm, po prostu lekceważą, zgodnie ze znanym powiedzeniem "Samo przyszło - samo przejdzie". Tymczasem bagatelizowanie oznak wielu dolegliwości może mieć tragiczne dla ich zdrowia konsekwencje.

Reklama

Chrapanie i nocne bezdechy

Chrapanie jest sygnałem przeszkody dla wdychanego powietrza w drogach oddechowych. Blokować mogą je zapadające się mięśnie gardła, naturalnie wiotkie w czasie snu, a także skrzywiona przegroda nosowa, polipy nosa oraz przerośnięty migdałek. Częściej chrapią mężczyźni otyli, śpiący w pozycji "na wznak", oraz ci, którzy nadużywają alkoholu lub stosują leki nasenne. Najgroźniejsze dla zdrowia jest chrapanie, któremu towarzyszy obturacyjny bezdech senny (OBS).

W czasie snu pojawiają się wówczas przerwy w oddychaniu, które prowadzą do niedotlenienia organizmu, a w konsekwencji do wielu chorób serca i płuc. W każdym przypadku chrapania warto wybrać się do laryngologa, aby wykluczyć nieprawidłowości w budowie nosa i gardła. Zaburzenia te można bowiem leczyć chirurgicznie. W przypadku chrapania z nocnymi bezdechami należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby skieruje nas do Poradni Bezdechu Sennego.

Reklama

Problemy z oddawaniem moczu

Częste oddawanie moczu, przerywany strumień moczu, uczucie ciągłego parcia na pęcherz oraz potrzeba oddawania moczu kilkakrotnie w ciągu nocy to najczęstsze objawy przerostu gruczołu krokowego, czyli prostaty. Powiększający się na skutek zmian hormonalnych gruczoł uciska cewkę moczową, powodując jej zwężenie i utrudnienia w odpływie moczu. Już pierwsze objawy sugerujące przerost prostaty powinny skłonić mężczyznę do wizyty u urologa. Zaniedbana choroba może bowiem doprowadzić do całkowitego zatrzymania moczu, zakażenia układu moczowego lub niewydolności nerek. Poza tym warto pamiętać, że podobne objawy może dawać także rak prostaty.

Reklama

Krwiomocz

Nawet niewielka domieszka krwi w moczu powinna zaniepokoić każdego mężczyznę. Może to być bowiem pierwszy - a często bywa, że jedyny - objaw nowotworu układu moczowego, najczęściej raka pęcherza moczowego. Nie wolno zlekceważyć krwiomoczu nawet, jeśli sam ustępuje i nie towarzyszą mu żadne inne dolegliwości. Należy zgłosić się do urologa, który w celu wyjaśnienia jego przyczyny wykona odpowiednie badania, m.in. usg jamy brzusznej, a w razie potrzeby także wziernikowanie pęcherza (cystoskopię) lub wziernikowanie dróg moczowych.

Zobacz: Krew w moczu - co to może znaczyć?

Reklama

Ból w klatce piersiowej

Zlokalizowany za mostkiem i pojawiający się w czasie wysiłku ból w klatce piersiowej budzi podejrzenie choroby wieńcowej, która nie leczona może doprowadzić do zawału serca. Ból w klatce piersiowej może być także objawem chorób nie związanych z sercem, np. choroby refluksowej, wrzodów żołądka, zapalenia płuc, odmy opłucnowej, nerwobólu lub rozpoczynającego się półpaśca.

Każdy ból w klatce piersiowej wymaga wyjaśnienie jego przyczyny. W celu diagnostyki choroby wieńcowej lekarz zleci EKG, próbę wysiłkową, a w razie potrzeby echo (czyli usg) serca, a nawet koronarografię. W celu wykluczenia innych przyczyn dolegliwości można wykonać rentgen klatki piersiowej lub gastroskopię.

Reklama

Przepuklina pachwinowa

Początkowo przepuklina nie powoduje żadnych dolegliwości. Pojawia się jako mały guzek w pachwinie jedynie w czasie wysiłku fizycznego, dźwigania lub kaszlu. Z czasem jednak każda przepuklina powiększa się i uwidacznia, aż w końcu pozostaje na stałe, w postaci często bolesnego wybrzuszenia w okolicy pachwiny.

W każdym przypadku możliwości przepukliny należy zgłosić się do lekarza chirurga, który może potwierdzić nasze podejrzenia i skierować na operację. Jest to bowiem jedyny sposób całkowitego wyleczenia przepukliny pachwinowej. Inne metody, np. pasy przepuklinowe, mogą jedynie złagodzić dolegliwości, ale nie spowodują zmniejszenia przepukliny ani jej zniknięcia.

Nie warto zatem zwlekać z zabiegiem, gdyż zwiększa to jedynie ryzyko niebezpiecznych powikłań, np. uwięźnięcia przepukliny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby męskie
Zapalenie jądra - przyczyny, objawy i leczenie domowe. Ile trwa?
Ból jąder u dzieci, nastolatków i dorosłych
Mężczyzna z bólem jądra
Krostki na penisie - czerwone, białe i inne. Co oznaczają i jak leczyć?
Krostki na męskim narządzie płciowym
Podobne artykuły
Mężczyzna zastanawia się
Jak zwiększyć ilość spermy? Sposoby domowe i lecznicze
Badanie spermy
Kolor spermy - od czego zależy i jaki jest prawidłowy?
Choroby penisa czerwone plamy
Białe krostki na penisie - prosaki i kaszaki. Jak się ich pozbyć?
Mężczyzna odczuwa objawy infekcji intymnej
Pieczenie penisa - po i podczas stosunku. Objawy i przyczyny
Symbol kobiecości i męskości
Rozmiar penisa ma znaczenie?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!