Dla Ciebie, na zdrowie!

Specjalnie dla medme.pl Ewa Błaszczyk mówi o dzieciach w śpiączce

Specjalnie dla medme.pl znana aktorka Ewa Błaszczyk opowiada o dzieciach z ciężkimi urazami mózgu i swojej działalności charytatywnej.
Spis treści

Fundacja "Akogo?", którą Pani założyła, prowadzi działalność charytatywną i edukacyjną mającą uczulić ludzi na groźbę zakrztuszenia się. Nasze społeczeństwo zbyt mało o tym wie?

Świadomość dotycząca konsekwencji zakrztuszenia jest, jak wynika z naszych doświadczeń, raczej nikła, a do wypadku może przecież dojść tak łatwo. W wyniku zakrztuszenia może nastąpić poważnie niedotlenienie mózgu, a w rezultacie pacjentowi grozi zapadnięcie w śpiączkę albo śmierć. Na szczęście prawidłowo udzielona pierwsza pomoc sprawi, że można uniknąć poważnych konsekwencji niedotlenienia.

Na co powinni zwracać uwagę rodzice aby zapobiec zakrztuszeniu się dziecka?

Wyobraźnia dziecka jest nieograniczona i trudno przewidzieć wszystkie sytuacje które mogą doprowadzić do zakrztuszenia. Jednak należy zawsze pamiętać aby:
- dostosowywać konsystencję pokarmu do możliwości dziecka;
- nie zmuszać na siłę do jedzenia;
- stworzyć spokojną atmosferę przy jedzeniu;
- nie zostawiać w zasięgu ręki dziecka przedmiotów których włożenie do buzi może spowodować zakrztuszenie;
- nie pozwalać na zabawy ruchowe z jednoczesnym jedzeniem np. cukierków, orzeszków, pestek lub bieganiem;
- sprawdzać, czy zabawki dla najmniejszych są bezpieczne, np. czy "guzikowe" oczy ulubionej przytulanki nadal są mocno przymocowane;
- zwracać uwagę na zabawy w wodzie, a szczególnie w morzu, gdzie fale mogą zaskoczyć bawiące się dziecko. Trzeba też szczególnie uważać na dziecko w okolicach oczek wodnych w ogrodach czy parkach.

Reklama

Ratuj dziecko gdy się zaksztusi

Jak należy reagować gdy dojdzie do zakrztuszenia się dziecka?

Zbyt długie byłoby opisywanie po kolei wszystkich czynności. Na stronach internetowych - np. znamibezpiecznie.pl - są dokładne instrukcje ze zdjęciami i filmy instruktażowe.
Dodam, że Fundacja "Akogo?" wraz z firmą Amway przeprowadziła kampanię edukacyjną pt. "Pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszeń". Wszyscy uczestnicy mogli na żywo zobaczyć i nauczyć się jak należy postępować. Obecnie odsyłamy do naszej strony internetowej www.akogo.pl, na której można znaleźć szczegółowe instrukcje dotyczące zakrztuszeń oraz pobrać plakat "Ratuj dziecko gdy się zakrztusi" ze schematem udzielania pierwszej pomocy.

Jakie mogą być inne przyczyny zapadnięcia w śpiączkę?

Poza urazem, przyczyną zapadnięcia w śpiączkę może być choroba podstawowa np. cukrzyca, śpiączka wątrobowa. Często słyszymy też w mediach o śpiączce farmakologicznej, wywołanej przez lekarzy dla uzyskania lepszych efektów leczniczych. 

Reklama

Rehabilitacja dzieci w śpiączce

Jakim zabiegom neurorehabilitacyjnym są poddawane dzieci w śpiączce? Jaki dają efekt?

Nieprawidłowym byłoby wskazywanie konkretnych zabiegów, gdyż każdy uraz jest inny a śpiączka i wychodzenie z niej przebiega bardzo indywidualnie. Możliwości oddziaływania rehabilitacyjnego jest bardzo wiele. Najważniejsze, aby rehabilitację rozpocząć jak najwcześniej po urazie, gdy stan zdrowia jest stabilny i pozwala przeprowadzać zajęcia pod kierunkiem doświadczonego zespołu terapeutycznego. Zespół ten to sztab ludzi z różnych dziedzin, na czele których stoi lekarz rehabilitacji, ponadto są to fizjoterapeuci, psycholodzy, logopedzi, instruktorzy terapii zajęciowej, masażyści, pielęgniarki. Bardzo dobrze jeśli zespół wspierają terapeuta od dogoterapii, osoba duchowna, pedagog.
Ważne jest również, aby zabiegi stosować zgodnie z indywidualnymi możliwościami pacjenta. Nadmiar bodźców szczególnie w pierwszej fazie rehabilitacji może przynieść niepożądane skutki i zamiast pomóc, może opóźnić efekty naszej pracy.

Jakie znaczenie ma pomoc dogoterapeuty, duchownego, pedagoga?

Dogoterapia to kontakt z żywym stworzeniem, które ma bardzo wiele pozytywnej energii. Obecnie ze względów m.in. sanitarnych stosuje się ją wyłącznie w domu pacjentów. Zajęcia takie są raczej wskazane dla dzieci z mniejszym upośledzeniem, z którymi jest lepszy kontakt.
Dużo ważniejszą rolę odgrywają zajęcia z muzykoterapii. Dla dzieci wychodzących ze stanu śpiączki ważny jest kontakt z doświadczonym pedagogiem oraz zajęcia z zakresu komunikacji niewerbalnej. Jeżeli chodzi duchownego, to wydaje mi się, że może być szczególnie pomocny rodzicom, którzy są w ciężkim szoku po wypadku dziecka. Zarówno dziecku, jak i jego opiekunom pomaga też cały zespół specjalistów, w tym psychologów. 

Reklama

Do ludzi w śpiączce należy mówić

Jak na co dzień należy się opiekować dzieckiem w śpiączce?

Opieka nad dzieckiem w śpiączce wymaga od osób ją sprawujących dużo wrażliwości, spostrzegawczości, cierpliwości i ciepła wewnętrznego. Nigdy nie należy zapominać, że opiekujemy się człowiekiem który odczuwa inaczej, ale nie wiemy na ile jest w stanie przyswajać bodźce z otaczającego go świata. Dlatego bardzo ważne jest aby ludzi w śpiączce nie traktować przedmiotowo. Należy do nich mówić, informować o czynnościach, które zamierzamy przy nich wykonać. Trzeba je dotykać, trzymać za rękę, dawać poczucie bezpieczeństwa, włączać w życie rodziny, unikać izolacji. Nasze zdenerwowanie, nasz zły nastrój powinniśmy zostawić poza pomieszczeniem, w którym przebywa pacjent.
Zbyt dużo zajęłoby opisywanie samych czynności pielęgnacyjnych. Tu też nie można dać jednej złotej rady pamiętając, że każdy pacjent to indywidualny przypadek. Inne potrzeby ma chory spastyczny a inne pacjent wiotki.

Fundacja "Akogo?" uruchomiła dodatkowo specjalną linię wsparcia psychologiczno-informacyjnego dla opiekunów osób w śpiączce z terenu całej Polski. Można zadzwonić pod numer 801 12 50 54 i uzyskać wsparcie, informację. Dzwonić można poniedziałki w godzinach 17.00-20.00 oraz w piątki w godzinach 10.00-13.00. Numer ten na stałe widnieje na naszej stronie - www.akogo.pl

Reklama

Klinika "Budzik" będzie leczyć dzieci z ciężkimi urazami mózgu

Jak długo trwa hospitalizacja i neurorehabilitacja osób w śpiączce?

To indywidualna sprawa. W pierwszym okresie jest to oddział ratunkowy, Oddział Intensywnej Opieki Medycznej (OIOM), oddział zabiegowy, z którego pacjent może trafić na oddział zachowawczy, np. neurologię z przeznaczeniem do dalszej diagnostyki i leczenia. A z tych oddziałów chory trafia na oddział rehabilitacji.

Ile kosztuje hospitalizacja i neurorehabilitacja osób z ciężkimi urazami mózgu?

Od 2010 roku zgodnie z rozporządzeniem prezesa NFZ, najciężej chorzy mogą maksymalnie 16 tygodni w roku przebywać na oddziale rehabilitacji neurologicznej. Oczywiście rehabilitacja może być kontynuowana, ale już w innej grupie, która ma zapewnioną dużo niższą stawkę za dzień pobytu. Stawka najwyższa to około 300 złotych. Nie jest to dużo jeśli się uwzględni leki, rehabilitację, żywienie i diagnozowanie. Przecież badania przeprowadzane wcześniej należy powtarzać, wielokrotnie też bywa tak, że niektóre objawy urazu ujawniają się po jakimś czasie. I też trzeba je diagnozować.

Fundacja „Akogo?” buduje pierwszą w Polsce wzorcową klinikę "Budzik" dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Jak będzie działać klinika?

Pacjent wydolny krążeniowo-oddechowo będzie przebywał w klinice do 15stu miesięcy od momentu doznania urazu. Czas ten nie jest przypadkowy, gdyż według światowych autorytetów medycznych jest to okres, w którym istnieje największa szansa na wybudzenie.

Program leczniczo-rehabilitacyjny będą ustalali wspólnie rehabilitanci, lekarze i prawni opiekunowie dzieci. Będzie to w przypadku każdego dziecka indywidualny program, dostosowany bezpośrednio do potrzeb pacjenta. Klinika zacznie przyjmować pacjentów prawdopodobnie na początku 2013 r.

 

 

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Dziecko
Anestezjologia w pediatrii - znieczulenie dziecka
Znieczulenie dziecka przez anestezjologa
Ile godzin dziennie dziecko powinno oglądać tv?
Jakie mogą być przyczyny bólu nóg u dziecka?
Lekarz bada nogi dziecku
Podobne artykuły
Wysypka na brzuchu u dziecka
Wysypka na brzuchu u dziecka – alergia czy choroba? Poznaj przyczyny
Dziecko z katarem
Zielony katar u dziecka - domowe sposoby. Jak leczyć?
Dziecko z katarem
Żółty katar - u dziecka i niemowlaka. Przyczyny i leczenie
Dziecko z wypryskiem skórnym
Opryszczka u dzieci - skąd się bierze i jak ją wyleczyć?
Colostrum dla dziecka jest pozyskiwane m.in. z siary bydlęcej
Colostrum dla dzieci - które wybrać? Opinie

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!