SPF, PPD i IPD - tarcza na słońce

SPF, PPD i IPD to skróty, które możemy zobaczyć na etykietach balsamów do opalania i innych preparatów ochronnych. Co one oznaczają?
 

SPF (ang. sun protection factor) to wskaźnik stopnia ochrony przed promieniowaniem UVB. Mieści się w skali 2-50. Oznacza stosunek ilości promieniowania UV powodującego oparzenie podczas opalania się przy użyciu filtra do ilości promieniowania powodującego takie samo oparzenie bez stosowania filtra. Innymi słowy: SPF 20 oznacza, że u osoby stosującej kosmetyk o takim wskaźniku ochrony przeciwsłonecznej do oparzenia dojdzie po 20-krotnie dłuższym czasie niż bez zastosowania filtra.

Pod względem jakości ochrony rozróżnia się:

• stopień ochrony słaby - SPF 2-6
• stopień ochrony średni - SPF 8-12
• stopień ochrony wysoki - SPF 15-25
• stopień ochrony bardzo wysoki - SPF 30-50
• stopień ochrony ultrawysoki - SPF >50

Czytaj też: Filtr UV – ochrona na lato

Filtr na ochronę przed słońcem

Musimy jednak zdać sobie sprawę z tego, że czas przewidziany na „bezpieczne” opalanie może ulec zmianie. Filtr bardzo łatwo zmywa się ze skóry podczas kąpieli, dlatego za każdym razem po wyjściu z wody warto posmarować się ponownie. Najlepiej jest opalać się krótko, gdyż wciąż nie wiadomo, jakie dawki promieniowania UVA są pochłaniane przez nasz organizm. Dlatego tak istotne jest, żeby na opakowaniu znajdowała się informacja, że filtry chronią równocześnie przed promieniowaniem UVA i UVB. Czasem możemy się spotkać ze skrótem IPD lub PPD – wskaźniki te określają zdolność ochrony przed promieniowaniem UVA. IPD (Immediate Pigment Darkening) określa się efekty działania promieni UVA na skórę po 60 sekundach po zakończeniu ekspozycji na to promieniowanie. Faktor IPD to stosunek ilości promieniowania UVA potrzebnej do wywołania widocznej reakcji na skórze chronionej i niechronionej kremem z filtrem anty-UVA. W metodzie PPD (Peristent Pigment Darkening) efekty działania promieni UVA na skórę odczytuje się po 2 do 24 godzin po zakończeniu naświetlania, kiedy nasilenie pigmentacji powodowanej działaniem UVA jest już ustabilizowane. Wartość faktora PPD to stosunek ilości promieniowania UVA potrzebnej do wywołania widocznej reakcji na skórze chronionej i niechronionej kremem z filtrem anty-UVA. Faktor PPD informuje, ile razy zmniejszyła się dawka promieniowania UVA absorbowana przez skórę, np. PPD = 7 oznacza, że do skóry wnika 7 razy mniej energii promieniowania UVA. Faktor PPD jest obecnie najbardziej wiarygodnym współczynnikiem określającym stopień ochrony przed UVA.

Pamiętajmy, żeby zawsze dobierać filtr z odpowiednio wysokim wskaźnikiem SPF. Od tego może zależeć nasze zdrowie.

Zobacz: Kiedy słońce pomaga? Kiedy szkodzi?

Czytaj też: Jak sobie radzić z oparzeniami słonecznymi?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA