Sport w trakcie wakacji. Jak poradzić sobie z bólem mięśni i stawów oraz drobnymi urazami?

Sport to zdrowie! Regularna aktywność fizyczna doskonale wpływa na nasz organizm. Jednak gdy treningi wprowadzimy nagle, mięśnie i stawy mogą być przeciążone, a standardem okazują się często drobne urazy i stany zapalne. Co zrobić, gdy jesteśmy zmuszeni walczyć z bólem i drobnymi kontuzjami?
Rozciąganie mięśni

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Wiele osób podejmuje wzmożony wysiłek przede wszystkim przed i w trakcie lata, pragnąc zadbać o swoje ciało poprzez uczestnictwo w grach zespołowych, oddawanie się joggingowi czy jeździe na rowerze. W jaki sposób wzmocnić mięśnie, by nie odmawiały nam posłuszeństwa? Jak zadbać o stawy, by nie musieć rezygnować z ulubionych aktywności?

Regularne wzmacnianie mięśni i stawów

Przy mocniejszym treningu lub gdy dopiero wprowadzamy do swojej codzienności aktywność fizyczną, mięśnie i stawy mogą boleśnie dać o sobie znać. Ból może pojawić się tuż po wysiłku fizycznym, a niekiedy utrzymywać się przez kilka dni. Gdy zbytnio przeciążymy ciało, może dojść między innymi do stanów zapalnych mięśni i ścięgien. Objawy zmęczenia i drobnych urazów mogą doprowadzić do potężnego kryzysu motywacji i rezygnacji z aktywności fizycznej. Wówczas organizmowi należy się odpoczynek.

Na szczęście możemy zrobić bardzo wiele, aby nie dopuścić do takiej sytuacji. O ciało warto dbać nie tylko w trakcie treningu, ale również przed i po nim. Prócz posiłków około treningowych na bazie węglowodanów dających energię, jak również protein, które pomagają regenerować mięśnie, bardzo ważną rolę odgrywają ćwiczenia wzmacniające.

Przed każdym treningiem i aktywnością fizyczną należy wykonywać stretching, zadbać między innymi o mięśnie brzucha, pleców i okolic kręgów lędźwiowych. Tak przygotowany organizm znacznie lepiej radzi sobie z wysiłkiem i jest mniej podatny na kontuzje.

Czego potrzebują stawy, by prawidłowo funkcjonować?

Oprócz mięśni i ścięgien musimy także zadbać o stawy. Wspomniane ćwiczenia stabilizujące dobrze wpływają również na ich kondycję, ale nie wolno zapominać o właściwej diecie bądź suplementacji.

UWAGA! Nie wolno zapominać również o odpowiednim doborze obuwia, które powinno amortyzować nasze kroki. Gdy jest nieodpowiednie, może być jedną z przyczyn zwyrodnień.

W przypadku stawów ogromną rolę odgrywa tkanka chrzęstna złożona między innymi z kolagenu i kwasu hialuronowego. Kolagen produkowany przez nasz organizm pozwala na funkcjonowanie stawów, więzadeł i mięśni. W połowie trzeciej dekady życia jego produkcja słabnie, dlatego warto dostarczać go wraz z dietą. W tym celu doskonale sprawdzą się produkty z żelatyną, takie jak galaretki owocowe. Na kondycję stawów świetnie wpłyną również produkty bogate w witaminę C, E oraz B6. Z kolei pokarm zawierający wapń pomoże zabezpieczyć kości.

Reklama

Doskwiera ci ból? Działaj precyzyjnie

Nawet gdy jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do aktywności fizycznej, nie unikniemy w stu procentach bolesnego napięcia mięśni, bólu stawów, stłuczeń, skręceń i innych drobnych kontuzji. Niektóre z nich wiążą się ze stanami zapalnymi i obrzękami. W kontekście szybkiej rekonwalescencji liczy się błyskawiczna reakcja. Dolegliwości możemy niwelować, stosując środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Warto postawić na precyzyjne dotarcie do źródła bólu. Stosowanie miejscowego rozwiązania takiego jak lek Ibuprom Sport Spray umożliwia precyzyjną aplikację preparatu i spowoduje bezpośrednie działanie na miejsce bólu, co ułatwi redukcję obrzęków, stanów zapalnych i pomoże uśmierzyć ból.

W przypadku drobnych urazów warto trzymać kończyny w górze, stosować środki przeciwzapalne i zimne okłady, jednak gdy dolegliwość nie mija, należy udać się do lekarza. Warto natomiast pamiętać, że ciągłe bóle związane z treningami mogą oznaczać, że stawiamy przed sobą zbyt duże wymagania. Ciało wymaga niekiedy regeneracji i kilku dni odpoczynku.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!