Sposób na kurzajki

Starszy niż rok
Kurzajki to przezroczyste pęcherzyki przypominające odciski. Mamy na nią sposób
 

Kurzajki zazwyczaj nie są bolesne. Jeżeli jednak pojawią się w okolicy paznokci mogą unosić jego płytkę i powodować uporczywy ból. Osoby obgryzające paznokcie muszą liczyć się z  tym, że kurzajki mogą pojawić się również na ustach.

Kurzajki są niezwykle nieprzewidywalne. Jednego dnia mogą pojawić się w niepoliczalnej liczbie, a po kilku dniach zupełnie zniknąć. Kiedy pojawiają się na nogach mogą głęboko wnikać w skórę powodując przez to stany zapalne. Wbijają się niczym pineski głęboko w stopę i utrudniają chodzenie. Można je pomylić z odciskami i nieodpowiednio leczyć.

Jak powstają kurzajki?

Kurzajkami zarażamy się przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Bez znaczenia, czy korzystamy z tego samego ręcznika na basenie czy saunie, używamy tych samych przedmiotów użytku domowego, czy innych. Wszędzie, gdzie mamy styczność z dużymi skupiskami ludzi jesteśmy wystawieni na ryzyko zarażenia się kurzajkami. Dodatkowo, kurzajki mogą się rozprzestrzeniać po całym ciele, kiedy je rozdrapiemy i w ten sposób rozsiejemy. Większe predyspozycje do zakażenia posiadają dzieci i osoby z obniżoną odpornością.

Odcisk, modzel, kurzajka... Jaki problem mają twoje stopy?

Jak leczyć kurzajki?

Metod leczenia jest wiele, choć specjaliści dermatolodzy twierdzą, że skoro jest ich aż tak dużo, to żadna z nich nie może być w 100% skuteczna.

Skuteczne w leczeniu są różne maści, kremy i żele zawierające kwas salicylowy, mocznik, lub kwas mlekowy. Można je nabyć w każdej aptece, konsultując się wcześniej z farmaceutą.

Należy liczyć się z tym, że okres leczenia jest dość długi i trwa około siedmiu tygodni. Wyjątkowo uporczywe kurzajki należy usuwać środkami przepisywanymi wyłącznie na receptę. O zastosowaniu takich środków może zadecydować jedynie lekarz specjalista (dermatolog).

Zdarza się, że leczenie środkami farmakologicznymi nie wystarcza i uciążliwa kurzajka nie chce zejść. W takim przypadku możemy zostać skierowani na leczenie polegające na wymrażaniu kurzajek ciekłym azotem lub łyżeczkowanie. Przed takim zabiegiem trzeba jednak kurzajkę zmiękczyć. Osiągnąć to można przez przyklejenie plastrem posmarowanej maścią salicylową kurzajki. Kilka dni po zabiegu należy ranę po kurzajce przemywać wodą utlenioną i zaklejać plastrem.

Jeżeli wszystkie powyższe metody zawiodą pomóc mogą zastrzyki z bleomycyny – antybiotyku, który jest podawany dożylnie lub dotętniczo. To zabieg skuteczny, niestety również bolesny. Zazwyczaj podczas zabiegu pozbywamy się jednej lub dwóch kurzajek, a reszta z czasem znika sama. Niestety, do dnia dzisiejszego nie wiemy, dlaczego się tak dzieje.

aw

Zobacz: Sposób na kurzajki

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jaki jest Twój niezawodny sposób na lekkie oparzenie?

  aloes

  jogurt

  maść na oparzenia

  napary z ziół

  ogórek

  chłodna woda

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA