Ból gardła może być spowodowany zarówno niegroźnym podrażnieniem, jak i zwiastować poważną infekcję. Zapytaliśmy w sondzie nasze czytelniczki po jakie sposoby sięgają gdy dotyka ich ból gardła w ciąży. Uzyskaliśmy ponad 400 odpowiedzi.
Reklama
Przyczyny bólu gardła w ciąży
Sezon jesienno-zimowy, a także obniżona odporność w ciąży powodują zwiększone ryzyko zachorowania. Przyczynami bólu gardła w ciąży może być suche lub zanieczyszczone powietrze czy nadwyrężenie głosu poprzez długie i głośne mówienie. Niestety jednak dolegliwości bólowe zwiastują również infekcje. Bakteryjne mogą być gwałtowniejsze, towarzyszy im gorączka, katar i kaszel. Natomiast wirusowe mają podobne objawy, lecz łagodniejszy przebieg.
W każdym przypadku konieczna jest konsultacja lekarska. Infekcje bakteryjne mogą wymagać wprowadzenia leczenia antybiotykiem. Jest on jednak stosowany tylko w ostateczności i pod ścisłą kontrolą lekarza.
Reklama
Preparaty na ból gardła w ciąży
Na rynku dostępne są bezpieczne preparaty na ból gardła dla kobiet w ciąży. Panie biorące udział w sondzie odpowiedziały, że korzystają z środków dostępnych bez recepty (23% ankietowanych) lub wskazanych przez lekarza (24%). Z tych danych wynika, że prawie połowa kobiet korzysta z preparatów na ból gardła. Warto wybierać te, które są bezpieczne dla dziecka, ze względu na działanie miejscowe, a nie ogólnoustrojowe.
Przykładem takiego preparatu jest spray do gardła, który dzięki wygodnemu aplikatorowi trafia w źródło bólu. Skuteczną substancją czynną jest benzydamina, która wchłania się w minimalnym stopniu. Skutecznie eliminuje dolegliwości, działając przeciwzapalnie, odkażająco, znieczulająco i nawilżająco na śluzówkę. Warto pamiętać, że infekcje oznaczają osłabienie organizmu, dlatego należy w tym czasie pozostać przez kilka dni w domu i odpoczywać.
Reklama
Naturalne sposoby na ból gardła w ciąży
Jak wynika z sondy 39% pań biorących udział w badaniu decyduje się na naturalne sposoby leczenia bólu gardła. Są nimi m.in. płukanki: roztworem wody utlenionej, wodą z solą, czy szałwią. Mają one na celu zdezynfekowanie ścian gardła, natomiast nawilżenie podrażnionej śluzówki zapewniają napary z rumianku czy siemienia lnianego.
Warto wspomnieć, że tylko 14% badanych nie stosuje żadnych preparatów i decyduje się na samoistne ustąpienie objawów. Należy jednak pamiętać, aby w przypadku pogorszenia stanu zdrowia udać się do specjalisty.