Nowy sklep

już ON-LINE

Sposoby na chorobę lokomocyjną. Co pomaga?

Choroba lokomocyjna może popsuć nawet krótką podróż. Skuteczne w walce ze złym samopoczuciem są leki dostępne bez recepty. Istnieją jednak inne sposoby, dzięki którym można zmniejszyć objawy choroby.
 

Kinetoza, czyli choroba ruchu

Choroba lokomocyjna, czyli inaczej kinetoza, to przypadłość, która doskwiera osobom poruszającym się dowolnymi środkami transportu. W przypadku podróży statkiem mamy do czynienia z chorobą morską, a samolotem – chorobą powietrzną.

Przyczyna tego schorzenia leży z błędniku i sygnałach wzrokowych kierowanych do mózgu.  Ruch sprawia, że osoba wrażliwa na bodźce zewnętrzne czuje mdłości, bóle brzucha oraz głowy. Podróż dowolnym środkiem lokomocji może doprowadzić do wymiotów, nadmiernej potliwości oraz ślinotoku.

Nieprzyjemne mdłości

Przypadłość ta bardzo często dotyka dzieci. Już na początku podróży mogą wykazywać niezadowolenie, stają się drażliwe i skarżą na silne bóle brzucha. Niestety, ruch i nierówność nawierzchni doprowadzają do wymiotów.

By uniknąć pierwszych objawów, często przed podróżą podaje się dziecku dostępny bez recepty lek, który może wywołać senność. Chorobie lokomocyjnej można jednak zapobiec, stosując kilka podstawowych zasad przed oraz w trakcie podróży.

1. Zjedz lekkie śniadanie

Przed podróżą należy zjeść lekkie śniadanie. Zarówno dzieci, jak i dorośli, nie powinni podróżować z pustym żołądkiem. Nie pij zbyt wiele i nie jedz w trakcie podróży, by nie wywołać uczucia pełności w żołądku. Ogranicz spożycie tłustych potraw i napojów gazowanych.

2. Zabierz ze sobą wodę

W trakcie podróży można napić się nieco chłodnej wody mineralnej, która orzeźwi i przyniesie nieco ulgi ściśniętemu żołądkowi. Kilka głębszych wdechów również może pomóc. Najlepiej wybrać wodę nisko lub średniozmineralizowaną.

3. Pozbądź się dodatkowych zapachów

Częstą przyczyną nudności są zapachy w samochodzie. Dlatego wszelkie dodatki w postaci zawieszek zapachowych oraz perfum samochodowych ogranicz do minimum. Zapach rozgrzanej tapicerki również należy do nieprzyjemnych, dlatego przed podróżą dobrze przewietrz pojazd.

4. Usiądź przodem do kierunku jazdy

Do mdłości i wymiotów dochodzi w wyniku ruchu, którego nasz błędnik nie jest w stanie prawidłowo uchwycić. Jeśli odczuwasz mdłości, patrz przed siebie i skup wzrok na nieruchomym obiekcie (na przykład na horyzoncie) lub zamknij oczy. Pod żadnym pozorem nie czytaj w trakcie jazdy.

5. Zadbaj o dostęp do powietrza

W walce z mdłościami pomoże świeże powietrze. W trakcie jazdy samochodem co jakiś czas otwórz okno. Jeśli podróżujesz pociągiem, zadbaj miejsce przy oknie, by przewietrzyć przedział. Jeśli natomiast podróżujesz statkiem, udaj się na spacer wzdłuż pokładu, by zniwelować uczucie kołysania.

6. Rób przerwy w trakcie podróży

Jeśli ktoś z podróżujących samochodem odczuwa mdłości, lepiej zdjąć nogę z gazu i jechać wolniej, z częstymi przystankami na wyjście z pojazdu i zaczerpnięcie świeżego powietrza. Będzie to korzystne zwłaszcza, gdy samochodem podróżują dzieci. Krótki spacer pomoże w przypadku zawrotów głowy i nudności.

7. Postaw na miętę lub imbir

Skuteczne w radzeniu sobie z mdłościami jest stosowanie  produktów z dodatkiem mięty lub imbiru. Mięta orzeźwia i działa łagodząco na żołądek. Imbir natomiast można otrzymać w postaci sproszkowanej, w herbacie lub cukierkach do ssania. Zadziała łagodząco i rozkurczająco na żołądek.

Czytaj też: 7 zagrożeń dla zdrowia podczas podróży

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)