Najzdrowsze miejsce w internecie

Sposoby na chrapanie - czym jest chrapanie, kogo dotyczy problem?

Chrapanie to jedna z częstych przypadłości zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Chrapiący może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że chrapie, dopóki w nocy nie obudzi go partner, który sam nie może spać. W rzeczywistości chrapanie jest uciążliwe dla obu stron, dlatego warto z nim walczyć i zapewnić sobie spokojne noce.
Spis treści

Czym jest chrapanie?

Zaburzenie oddechu, które polega na utrudnionym przepływie powietrza przez gardło to popularnie zwane chrapanie. Występuje zazwyczaj w fazie głębokiej snu, ale równie dobrze może towarzyszyć przez całą noc (a także w dzień, podczas drzemki). Chrapanie samo w sobie nie jest chorobą, ale może doprowadzić do groźnego bezdechu sennego, a nawet zgonu.

Przewlekłe chrapanie sprawia, że pomimo przespanej nocy, nadal odczuwamy zmęczenie. Mogą pojawić się także inne objawy, takie jak bóle głowy, nudności czy problemy ze wzrokiem. Innymi słowy możemy czuć się tak, jak gdybyśmy całą noc nie spali. Jest to także duży problem dla partnera czy partnerki, ponieważ osoba ta wybudza się w nocy, wskutek głośnych, nieprzyjemnych dźwięków.

Obliczono, że przez chrapiącego partnera można stracić nawet godzinę snu każdej nocy! Również single powinni zwrócić uwagę na problem chrapania ze względu na skutki uboczne, jakie za sobą niesie.

Kogo dotyczy problem chrapania?

Chrapanie jest problemem, który dotyka głównie mężczyzn. Nie oznacza to, że kobiety nie chrapią w ogóle i nie powinny zachować czujności. Statystycznie najbardziej narażeni na chrapanie są mężczyźni po 40 i kobiety po 55 roku życia szczególnie, jeśli cierpią na otyłość.

Czynnikiem ryzyka jest także wysokie ciśnienie i choroby na tle hormonalnym. Nie oznacza to jednak, że innych nie osób problem nie dotyczy - zdarza się, że chrapią nawet młode, szczupłe osoby, dlatego należy zachować czujność. Jeżeli pojawiają się bezdechy senne, należy bezzwłocznie udać się do lekarza, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i wdroży stosowne metody leczenia.

Sposoby na chrapanie

 Przyjmuje się, że chrapanie jest skutkiem niezdrowego stylu życia, można więc rozpocząć walkę z nim od zmiany nawyków. Zanim udamy się do lekarza, warto spróbować domowych sposobów na pozbycie się niechcianego problemu. Oto kilka z nich znalezionych na stronie sposoby na chrapanie

  • Eliminacja używek takich jak alkohol, nikotyna, leki uspokajające i nasenne,
  • Zdrowa, zbilansowana dieta, opierająca się na owocach i warzywach, węglowodanach złożonych i białku. Bezwzględnie należy wyeliminować słodycze, tłuste potrawy i inne smakołyki dostarczające tak zwanych "pustych kalorii", o znikomej wartości odżywczej i wysoko przetworzone,
  • Codzienna aktywność na świeżym powietrzu,
  • Zmiana poduszki na taką, która jest odpowiednio dopasowana do głowy, ale również stanowi dla niej podparcie,
  • Zmniejszenie temperatury w sypialni - nie powinna ona przekraczać 20 stopni,
  • Przewietrzenie sypialni przed snem,
  • Zmiana pozycji ciała w trakcie snu - pozycja na wznak sprzyja chrapaniu, podczas gdy ułożenie na boku może je wyeliminować,
  • Regularność snu - warto kłaść się spać codziennie o podobnych porach. Zdrowy sen powinien trwać przynajmniej 8 godzin, o czym również nie należy zapominać. 

Pamiętajmy, że aby domowe sposoby przyniosły efekty, podane wyżej metody należy stosować jednocześnie, a nie wybiórczo. Nie oczekujmy też rezultatów już po pierwszych kilku dniach - czasami potrzebne jest znacznie więcej czasu, aby organizm przestawił się na nowy tryb życia.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które mają za zadanie rozwiązać problem chrapania. Ich ceny są dosyć wysokie, dlatego zawsze przed zakupem warto zasięgnąć opinii co do ich skuteczności. Można również zapytać o poradę farmaceutę, który powinien udzielić informacji odnośnie zastosowania i składu leku czy też suplementu diety. 

Kiedy trzeba udać się do lekarza?

Jeżeli chrapaniu towarzyszy bezdech senny, należy odwiedzić lekarza. To samo powinniśmy zrobić w przypadku, kiedy domowe sposoby eliminacji chrapania, po dłuższym czasie nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Może to bowiem oznaczać, że problem leży znacznie głębiej i niezbędna będzie kompleksowa diagnostyka i zastosowanie leczenia.

Niestety, żaden lekarz nie specjalizuje się bezpośrednio w leczeniu chrapania, dlatego można w pierwszej kolejności odwiedzić lekarza rodzinnego, a jeśli nie będzie on potrafił nam pomóc, należy udać się do laryngologa. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
9
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Zbyt długi sen – spanie w dzień, po jedzeniu. Ile spać?
Technika spania - sen polifazowy
Przeczytaj artykuł
Ile można nie spać? Ile człowiek może wytrzymać bez snu?
Przeczytaj artykuł
Wstawanie z łóżka wcześnie rano - jak wstać rano?
Mężczyzna, który wstał wcześnie rano
Podobne artykuły
Zbyt długi sen – spanie w dzień, po jedzeniu. Ile spać?
Ile można nie spać? Ile człowiek może wytrzymać bez snu?
Wstawanie z łóżka wcześnie rano - jak wstać rano?
Bezsenność na tle nerwowym - jak sobie radzić?
Poduszka ortopedyczna do spania – jaka do różnych pozycji?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Zapaść serca - objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Spanie nago - czy jest zdrowe? W pojedynkę i z partnerem

Reklama