Sposoby usuwania znamion skórnych

Starszy niż rok
Istnieje wiele rodzajów znamion skórnych i metod ich usuwania. Wczesne wykonanie zabiegu może uchronić nas przed komplikacjami.

Spis treści

Znamiona barwnikowe to znamiona nowotworowe skóry, które w większości przypadku są łagodne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Zdarza się, że takie niegroźne znamię może z czasem przekształcić się w złośliwe, dlatego lekarze zalecają baczną obserwacje znamion bądź ich wczesne usuwanie nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych.

Zobacz, jak wygląda: Pielęgnacja skóry

Ocena charakteru znamion jest niezwykle trudna. Lekarze używają do tego dermatoskopu, czyli specjalnego urządzenia, które pozwala na stwierdzenie, czy znamię jest groźne bez pobierania wycinków tkankowych. Należy pamiętać, że badanie nie daje 100% pewności. Zmiany nowotworowe mogą zachodzić w głębszych warstwach skóry tak, że niemożliwe staje się ich wykrycie dermatoskopem. Jednak takie sytuacje zdarzają się rzadko, a większość znamion jest usuwana ze względów estetycznych. Jeśli jednak pojawiają się podejrzenia, że znamię może być złośliwe, zaleca się usunięcie znamienia metodą chirurgiczną oraz badanie histopatologiczne usuniętej zmiany. Przed wykonaniem badania wykonuje się też wywiad rodzinny odnośnie występowania w rodzinie nowotworów skóry.

• ma ponad 6 mm średnicy

• jest niesymetryczne, nierówne i nieregularne

• jest ciemne bądź wielokolorowe

• zmieniło się pod względem struktury lub rozmiaru

• swędzi

• krwawi

•  gdy na skórze pojawiło się nowe znamię

Sprawdź też: Liszajec zakaźny

Usuwanie znamion

Znamiona można usuwać różnymi metodami w zależności od ich rodzaju. Lekarz powinien osądzić, czy istnieje podejrzenie, że znamię jest złośliwe bądź może się w takie przerodzić i na podstawie tego dobrać odpowiednią metodę. Konsultacje z lekarzem to najważniejszy etap przed wyborem metody.

W przypadku podejrzenia, że znamię jest złośliwe stosuje się klasyczne metody wycięcia chirurgicznego. Podczas zabiegu usuwa się zmieniony fragment tkanki wraz z odpowiednim marginesem zdrowych tkanek tak, aby wyeliminować ryzyko rozprzestrzeniania się zmian. - Do zabiegu kwalifikują zmiany narażone na światło słoneczne z cechami świadczącymi o możliwości przemiany w znamię o charakterze nowotworowym takimi jak: nadmierna pigmentacja, nierówne brzegi, szybko zmieniające sie lub powiększające - mówi dr n. med. Elżbieta Radzikowska z Kliniki La Perla w Warszawie. Po zabiegu oddaje się wycinek tkanki do badania histopatologicznego, które wykazuje najczęściej, że charakter zmiany był łagodny oraz, że zmiana została usunięta wraz z odpowiednim marginesem bezpieczeństwa. Pacjent może zdjąć szwy po 7-10 dniach. Po zabiegu, nie wolno opalać się ani korzystać z sauny, ponieważ zakłóca to proces gojenia się blizny. Ostrożność należy zachować przez okres do 3 miesięcy.

Zobacz: 5 naturalnych sposobów, by zapobiec starzeniu się skóry

Zdarzają sie przypadki usuwania zmian ze względów estetycznych.

Przed zabiegiem należy wykonać badania laboratoryjne krwi: morfologia, APTT, cukier we krwi – mówi dr n. med. Elżbieta Radzikowska. W przypadku usuwania znamion o charakterze łagodnym stosuje się metodę laserową. Jej użycie powoduje, że nie można już wykonać badania histopatologicznego, dlatego lekarz powinien mieć pewność, że zmiana nie była złośliwa. W przeciwnym przypadku można pogorszyć tylko stan znamienia poprzez naświetlenie go laserem, a niemożność stwierdzenia, czy znamię było złośliwe może grozić przykrymi konsekwencjami. Usuwanie znamion za pomocą lasera jest mniej uciążliwe dla pacjentów. Podczas zabiegu pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, po usunięciu rana nie krwawi. Strup utrzymuje się przez około tydzień i przez ten czas należy nosić ochronny opatrunek.

Zobacz także: Liszaj płaski

Opercyjne usuwanie znamion

Zmiany o łagodnym charakterze na przykład włókniaki lub brodawki można usuwać także lancetronem. Elektrokoagulacja wykonywana za pomocą lancetronu to chirurgiczne usunięcie tkanki nożem elektrycznym. Podczas zabiegu używa się elektrody, przez którą przepływa prąd o odpowiednim napięciu, niegroźnym dla człowieka. Zaletą tej metody jest to, że podczas jednego zabiegu można usunąć nawet kilkaset drobnych znamion bez nacinania skóry. Dzięki temu blizny są ledwo widoczne, a po zabiegu pacjent nie musi specjalnie o nie dbać.  Ranka po zabiegu przypomina lekkie oparzenia, a jej gojenie trwa maksymalnie kilkanaście dni. W tym czasie należy unikać wizyt na basenie oraz opalania. Metodę wykorzystuje się także do zamykania naczynek w przypadku leczenia cery naczyniowej.

Innym sposobem na usunięcie znamion skórnych jest kriochirurgia, której zaletom jest bardzo szybki proces gojenia się rany. To jedyna metoda, która nie wiąże się z powstawaniem blizn.  Polega na poddaniu miejscowych zmian działaniu zimna, które powoduje ich niszczenie.  W niskiej temperaturze naczynia tętnicze i żylne zamrażają się, dzięki czemu tkanka zmieniona chorobowo może oddzielić się zdrowej. Metodę stosuje się często przy usuwaniu kurzajek na przykład u dzieci. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Pacjent może odczuwać jedynie delikatne swędzenie.

Sprawdź: Jak dobrać kosmetyki odpowiednie dla rodzaju i wieku skóry

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Pytanie: Czy zdecydujesz się na bankowanie krwi pępowinowej swojego dziecka?

  Tak. Uważam, ze to dobre zabezpieczenie jego zdrowia

  Nie wiem, muszę głębiej zapoznać się z tematem

  Nie. Sądzę, że nie będzie to konieczne

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA