Sprawdź, co okrada twój mózg z energii!

W ciągu dnia jest wiele takich momentów, w których czujemy, że kompletnie opadamy z sił. Okazuje się jednak, że sekret tego, by zachować odpowiedni poziom energii przez cały dzień, jest banalnie prosty – musisz po prostu wiedzieć, co okrada twój mózg z energii.

Spis treści

Dookoła ciebie jest mnóstwo rzeczy, które pochłaniają twoją energię bez opamiętania i zupełnie bez Twojej świadomości. Są to „energopochłaniacze”!

Co pochłania energię mózgu?

Śmieciowe jedzenie – tłuszcze nasycone, tłuszcze trans, cukry proste, konserwanty, barwniki sprawiają, że jedzenie zamiast dodawać ci siły, skutecznie ją odbiera. Po takim posiłku czujesz się ociężały, a twój mózg nie jest zdolny do intensywnej pracy. Zmień zatem dietę jak najszybciej!

Brak planu działania – dosłownie miotasz się od jednego zadania do drugiego, zaczynasz pisać maila, w połowie przerywasz, zajmujesz się raportem na wczoraj, a w końcu rzucasz wszystko i idziesz po kolejną kawę. Nie da się ukryć, że nieźle się zmęczyłeś, a efektów nie widać. Następnym razem poświęć  15 minut na zaplanowanie zadań do wykonania w ciągu dnia, a będziesz mógł pracować spokojnie i efektywnie.

Niepotrzebne denerwowanie się – zanim znowu się zdenerwujesz i wybuchniesz z oburzenia, pomyśl, czy to ma sens. Czy to, że zaczniesz przeklinać za kierownicą stojąc w korku czy wyżywać się na współpracownikach za to, że znowu nie ma prądu, rozwiąże problem? Nie sądzę. Chwile wzburzenia pochłaniają duże ilości energii twojego mózgu. Wobec tego, w sytuacji, w której zazwyczaj się denerwujesz, odpuść sobie emocje i nie reaguj tak, jak robiłeś to dotychczas. Spróbuj zrobić to dwa razy w ciągu dnia przez kilka dni, a od razu poczujesz, że masz więcej energii i dzięki temu lepsze samopoczucie.  

Czy wiesz, że: Jabłka ochronią przed udarem mózgu

Folgowanie swoim myślom – w ciągu dnia przez twój mózg przepływa mnóstwo różnych myśli. Okazuje się, że nie wszystkie są potrzebne i wartościowe. Zaskoczony? Ale tak właśnie jest! Bardzo często zdarza się, że wracamy myślami do minionych sytuacji i zastanawiamy się, czy dobrze postąpiliśmy, wypadliśmy, co by było gdybyśmy postąpili inaczej… itp. Jeśli dodatkowo w takiej sytuacji uruchamiają się emocje, to koszt energetyczny takiego myślenia jest bardzo wysoki. Nie ma sensu wracać do minionych spraw i myśleć o nich na wiele różnych sposobów. Jeśli nieproszone myśli zaczynają pojawiać się w twojej głowie, zauważaj je, ale nie zagłębiaj się w ich treść, tylko pozwól im swobodnie minąć. Warto zarządzać swoimi myślami i koncentrować całą swoją uwagę na chwili obecnej i zadaniach, jakie mamy aktualnie do wykonania. Dzięki temu nieproszone myśli nie będą okradać już twojego mózgu z cennej energii.

Teraz gdy już wiesz, co osłabia twój mózg, postaraj się znaleźć w twoim otoczeniu „energopochłaniacze” i skutecznie je wyeliminuj!

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!