Sprawdź czy jesteś szczęśliwą osobą - 9 cech charakterystycznych dla ludzi szczęśliwych

Starszy niż rok
Szczęście. To hasło, które pojawia się zawsze, gdy zastanawiamy się czego oczekujemy od życia. Kochający partner, satysfakcjonująca i dobrze płatna praca i niekończąca się podróż dookoła świata to najczęściej wymieniane pragnienia, które mają uczynić z nas ludzi szczęśliwych. Ale czy na pewno?
 

Co tak naprawdę charakteryzuje ludzi prawdziwie szczęśliwych? Postanowiliśmy to sprawdzić. A oto rezultat naszych rozmów z wieloma życiowymi szczęśliwcami.

1. Kochają siebie jakimi są

W pierwszym odczuciu takie podejście może wydać się nieco egoistyczne ale nie do końca… oznacza to jedynie, że żyją w zgodzie ze sobą, akceptują swoje wady, potrafią podkreślić zalety i nie mamy tu na myśli jedynie wyglądu zewnętrznego, bardziej chodzi o … stan ducha. Akceptują siebie i potrafią docenić swoją wartość, niezależnie od tego jak próbują oceniać ich inni.

2. Nowe znajomości postrzegają jako możliwość rozwoju i nowych doświadczeń a nie tylko w kategoriach osiągnięcia korzyści

Relacje międzyludzkie to bardzo ważny aspekt naszego życia, niezależnie czy chodzi o rodzinę, współpracowników czy przyjaciół. Ludzie prawdziwie szczęśliwi w każdej nowej znajomości szukają wartości duchowych, więzi i emocji, nie patrzą na drugiego człowieka przez pryzmat „przydatności” do osiągnięcia własnych korzyści. Są ciekawi jego wnętrza nie jego portfela.

3. Akceptują zmiany

Życie to rollercoaster, pędzi i wciąż zmienia kierunek. Jeśli jesteś prawdziwie szczęśliwy, akceptujesz wszystkie zmiany i dajesz się im ponieść. Nie tylko będąc na nie gotowy, ale niejako wyprzedzając ich nadejście poprzez dostrzeganie symptomów, obserwację otoczenia, słuchanie opinii i akceptację konstruktywnej krytyki twoich dotychczasowych poczynań.

Sprawdź: 13 chwil, w których możesz poczuć szczęście

4. Cieszą się prawdziwie z sukcesów innych i nie porównują ich do swoich osiągnięć

Bezinteresowna radość z czyich sukcesów, to prawdziwa sztuka. Zawsze podświadomie troszkę zazdrościmy innym i porównujemy ich sukces do swoich osiągnięć. Prawdziwie szczęśliwi tego nie robią. Cieszą się z sukcesu innych, postrzegając go jako motywację do osiągania wyższego stanu szczęśliwości w swoim życiu.

5. Nigdy nie widzą siebie w roli ofiary

Ludzie uwielbiają się rozczulać nad sobą, przyjmując postawę życiowej ofiary, której przydarzają się te wszystkie okropności, jak zwolnienie z prasy, utrata majątku czy krzywda doznana od bliskich. Nie jest to w naturze ludzi prawdziwie szczęśliwych. Nawet jeśli dotknie ich prawdziwe nieszczęście, szukają w nim sposobu na wzmocnienie swojego wewnętrznego JA. Nie rozczulają się nad sobą i nie oczekują współczucia w swojej niedoli, patrzą daleko przed siebie i akceptując porażkę, robią kolejny krok do przodu.   

6. Żyją tu i teraz

Nawet najprzyjemniejsze wspomnienia czy najodważniejsze marzenia nie są w stanie zmienić obecnej sytuacji. Ludzie prawdziwie szczęśliwi żyją tu i teraz. Tylko działanie w czasie rzeczywistym, może doprowadzić do spełnienia marzeń i uzyskania pięknych wspomnień – to działanie tu i teraz motywuje do osiągnięcia zarówno pięknej przeszłości jak i przyszłości. Klucz do obu tych bram jest w teraźniejszości. Marząc czy wspominając najważniejszym jest być mocno osadzonym w rzeczywistości, która właśnie trwa i jedynie na którą ma się wymierny wpływ.

7.Wierzą, że wszystko w ich życiu dzieje się z ważnego powodu

To przekonanie jest ściśle powiązane z tym, iż ludzie szczęśliwi nigdy nie widzą się w roli ofiary. Porażkę traktują jako cenną lekcję i potrafią przekłuć ją w kolejny sukces nie tracąc wiary w siebie i własne możliwości.

8. Nie są ogarnięci żądzą pieniądza

Pieniądze to bardzo ważny czynnik w życiu każdego człowieka, bez nich nie da się żyć, bo powszechnie wiadomo, że „pieniądz rządzi światem” . Sęk w tym, żeby pieniądz nie rządził nami – to niebywała umiejętność ludzi prawdziwie szczęśliwych! Można zarabiać pieniądze, ale nie być nimi owładniętym, nie dać wciągnąć się w ryzykowne interesy, nie obwiniać braku pieniędzy za swoje porażki i nie rozmyślać wciąż o tym, jak mało ich mamy. Takie myślenie i działania idące w kierunku tylko pomnożenia swoich pieniędzy sprawią, że staniemy się ich niewolnikiem, a nie posiadaczem - a to ogromnie duża różnica.

9. Poszukując rozwiązania patrzą głęboko w siebie

Jedną z najważniejszych cech ludzi prawdziwie szczęśliwych jest fakt, że głęboko wierzą swojej intuicji i wiedzą, że każda decyzja i każda życiowa zmiana musi zacząć się w nich samych. Ta pewność tworzy nie tylko określoną postawę, ale jest niejako kręgosłupem moralnym, który utrzymuje w pionie ich życie, wyznacza jego wartości i priorytety.

W poszukiwaniu szczęścia można przeczytać miliony dostępnych na rynku wydawniczym poradników, jeśli mają pomóc – warto z nich korzystać, ale trzeba zapamiętać jedną najważniejszą rzecz, która z nich wynika: samoświadomość to podstawa naszej egzystencji.

Czytaj też: Co jeść, aby poczuć szczęście?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA