Sprawdź dlaczego zdecydował się na operację

medycyna
Starszy niż rok
Coraz większą popularnością cieszą się lekarze zajmujący się medycyną kobiecą lub męską. Z jakimi problemami można się do nich zgłaszać?

Mężczyźni i kobiety różnią się od siebie nie tylko wyglądem i charakterem, ale także sposobem dbania o siebie i własne zdrowie. Zaś w zależności od płci jesteśmy też mniej lub bardziej podatni na zupełnie inne choroby, które w dodatku mogą mieć różny przebieg i objawy.

Zobacz: Kobieta i mężczyzna - psychologiczne różnice

Różnic jest dosyć sporo

Wielu panów walkę z katarem, kaszlem czy kichaniem traktuje jak bój o życie, podczas gdy panie zwykle radzą sobie z nimi dużo lepiej. Chociaż tak zwana „męska grypa” jest głównie przedmiotem żartów, to jest w niej trochę prawdy - badania dowodzą, że kobiecy układ odpornościowy jest dużo silniejszy. Dlaczego? Między innymi dzięki większej liczbie białych krwinek i damskim hormonom, które dodatkowo pobudzają je do walki z drobnoustrojami. Różnic jest jednak o wiele więcej i ujawniają się one także przy dużo poważniejszych schorzeniach.

Z ciężkim sercem

Ten narząd w zależności od płci pracuje z inną intensywnością, w efekcie czego jest mniej lub bardziej narażony na różnego rodzaju dolegliwości, wysyła też zupełnie inne sygnały ostrzegawcze. „W przypadku zawału u mężczyzn zwykle pojawia się najpierw silny ból w piersiach, któremu często towarzyszą także zawroty głowy, duszności, zimny pot czy drętwienie rąk. U kobiet rozpoznanie stanu przedzawałowego nie jest już takie proste. Doskwierają im takie objawy choroby jak ból krtani lub nadbrzusza, nudności czy wymioty, które można łatwo pomylić z innymi dolegliwościami, np. grypą czy zatruciem pokarmowym” – wymienia dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach, specjalista medycyny męskiej. Wiadomo też, że zawał statystycznie częściej dotyka mężczyzn. Ryzyko jego wystąpienia w przypadku obu płci zrównuje się dopiero po pięćdziesiątce, wtedy bowiem u kobiet zaczyna spadać poziom estrogenów, które odgrywają znaczącą rolę w ochronie naczyń krwionośnych.

Sprawdź: Choroby kardiologiczne – jak choruje mężczyzna, a jak kobieta

Różnice czuć w kościach

Odmienności w funkcjonowaniu organizmów obu płci wpływają nie tylko na serce, ale także na podatność na inne schorzenia. Kobiety dużo bardziej narażone są np. na osteoporozę. Charakterystyczna dla tej choroby łamliwość oraz kruchość kości związana jest u nich również ze zmieniającym się wraz z wiekiem poziomem estrogenów. Powodem mogą być także różnice w budowie ciała u obu płci. Szkielet panów waży około 50 procent więcej, a dodatkowo tempo utraty masy kostnej jest u nich wolniejsze niż u pań. Według badań aż połowa kobiet po 50. roku życia doświadcza złamania kości, którego powodem jest właśnie osteoporoza. Dla porównania takie złamania występują zaledwie u co ósmego mężczyzny. Jednak panowie też muszą uważać, bo w ich przypadku prawdopodobieństwo zgonu z powodu powikłań przy rozwiniętej osteoporozie jest nawet dwukrotnie wyższe niż u pań.

Medycyna po damsku i męsku

Do wpływu płci na przebieg chorób, a także do tego, jak powinniśmy dbać o zdrowie sprofilowane osobno na panie i panów, przywiązujemy dziś coraz większą wagę. Medycyna kobieca i męska zyskują coraz większą popularność. Każda z tych dziedzin skupia się na zdrowiu osób danej płci na poszczególnych etapach życia, zwracając uwagę na potrzeby i dolegliwości charakterystyczne dla określonego wieku oraz zmiany zachodzące wówczas w organizmie. „Nie zapominajmy, że na pracę różnych organów wewnętrznych ogromny wpływ mają hormony. Dlatego podczas diagnozowania jakiejkolwiek choroby warto konsultować się z takimi specjalistami, którzy dzięki odpowiednim badaniom będą w stanie ustalić jej przyczynę w oparciu o specyfikę funkcjonowania całego damskiego lub męskiego organizmu” – mówi dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach.

Materiały prasowe

Zobacz: Jak mężczyzna może przygotować się do przekwitania

Poznaj: 5 nowotworów, które najczęściej atakują kobiety

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA