Sprawdź, ile wydajesz na leki?

Starszy niż rok
Na leki wydajemy coraz więcej. Miesięcznie przeznaczamy na leki ponad 2 miliardy złotych. Każdy z nas co miesiąc kupuje lekarstwa za 60 złotych
 

Z roku na rok kupujemy i zażywamy coraz więcej leków. Miesięcznie wydajemy na leki 2,2 mld zł. Przeliczając to na każdego z nas, wypada 60 złotych na osobę co miesiąc.

Leki przeciwbólowe na czele

Najczęściej kupowanymi lekami są środki przeciwbólowe. Kupuje je co drugi Polak. Równie często sięgamy po witaminy i minerały. Kolejne miejsce zajmują leki na przeziębienie. Wszystko przez łatwy dostęp do tych preparatów. Można je kupić w sklepie, kiosku czy na stacji benzynowej.

Nie bez znaczenia jest reklama i modne wśród Polaków leczenie się samemu. Kiedy coś tylko zacznie boleć natychmiast sięgamy po pigułkę. Wstajemy rano – boli głowa – bierzemy tabletkę, w pracy stres, pośpiech – łykamy tabletkę, żeby się uspokoić. Niektórzy zaś zażywają dodatkowo tabletki o przeciwnym działaniu – na poprawę koncentracji i uwagi, pobudzające, a potem w nocy kiedy nie mogą zasnąć potrzebują środków nasennych. I tak w kółko.

Zobacz: Jak prawidłowo przechować leki?

Tabletki o wykluczającym działaniu

Rekordziści potrafią w ciągu jednego dnia zażyć nawet klikanaście tabletek często o wykluczającym działaniu. Niepokojące jest jednak to, że coraz więcej ludzi nie wyobraża sobie funkcjonowania bez tabletki.
Opakowanie tabletek staje się czymś czego nigdy nie powinno zabraknąć (żelazna rezerwa). Nie mówię w tym wypadku o lekach na receptę, ratujących życie. Mówiąc o fiolce pigułek mam na myśli jeden z popularnych leków reklamowanych.
Dajemy się nabrać wyimaginowanej walce z bólem (okazuje się naszym przeciwnikiem) w której to bohaterem negatywnym jest ból, a obrońcą – jakby rycerzem na białym koniu – lek.

ek, SZO

Czytaj też: Leki na przeziębienie, które nie działają. Jak wybierać?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA