Sprawdzone sposoby na suchy i mokry kaszel u dziecka

Kaszel u dzieci może mieć wiele różnych przyczyn. Początkowo suchy, duszący, który z czasem zmienia swój charakter na mokry i dławiący, w większości przypadków świadczy o przeziębieniu. Męczący kaszel suchy oraz dudniący kaszel mokry wskazywać może również na wiele innych schorzeń. Gdy maluch kaszle na skutek infekcji, sięgnąć można po odpowiednio dobrany syrop na kaszel mokry lub suchy. Pomocne okazać mogą się także domowe sposoby na kaszel.
co na kaszel

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Kaszel u dziecka

Kaszel u dziecka, bez względu na to czy sporadyczny czy przewlekły, budzi niepokój rodziców, zwłaszcza gdy przykre dolegliwości wybudzają malca ze snu. Kaszel u niemowlaka w większości przypadków traktowany jest jako objaw przeziębienia. Jako że u odporność nie jest jeszcze u nich w pełni wykształcona, ryzyko infekcji jest u nich znacznie większe niż u starszych pociech. Kaszel u dwu- czy trzylatka jest uciążliwy między innymi ze względu na węższe niż u osób dorosłych drogi oddechowe. Odpowiednia identyfikacja kaszlu ułatwia postawienie prawidłowej diagnozy. Dla przykładu, kaszel suchy zwiastuje w większości przypadków początku infekcji wirusowej. Początkowo, maluch boryka się z suchym kaszlem i wodnistym katarem, a z czasem wydzielina staje się gęsta, a kaszel zaczyna się odrywać. Szczekający kaszel u dziecka świadczyć może o zapaleniu krtani. Przewlekły, dławiący kaszel oraz wymioty prowokują spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, między innymi w przebiegu przerostu migdałka gardłowego czy alergicznego nieżytu nosa. W tym przypadku mamy do czynienia z zespołem kaszlu z górnych dróg oddechowych. Wyróżnić można także kaszel dławiący, który występuje w zapaleniu tchawicy oraz duszący i krztuszący, będący jednym z objawów zapalenia oskrzelików.

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż kaszel nie zawsze wynika z choroby. Jeżeli nie towarzyszą mu żadne przykre dolegliwości, wskazywać może on między innymi na obecność ciała obcego w górnych drogach oddechowych lub zbyt suche powietrze w domu.

Podstawowe rozróżnienie charakteru kaszlu u dziecka bazuje na ocenie, czy jest on suchy czy mokry. Umożliwia to dobór stosownych leków przeciwkaszlowych, które, w zależności od potrzeb, będą działały wykrztuśnie lub hamowały uciążliwy odruch.

Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego?

Suchy kaszel (nazywany również bezproduktywnym), przebiega bez wykrztuszania wydzieleni. Dzieci skarżą się wówczas na uczucie drapania lub łaskotania w gardle. Tego typu kaszel ma postać regularnego pokasływania lub męczących napadów. Związany jest on przeważnie z pierwszą fazą infekcji dróg oddechowych. Niekiedy występuje także po infekcjach w stanach nadreaktywności dróg oddechowych. Tego typu duszący, uporczywy kaszel po zapaleniu oskrzeli lub płuc może być długotrwały i utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Gdy maluch ma suchy kaszel, bez odkrztuszania wydzieliny, powodem może być podrażnienie błony śluzowej gardła przez wydzielinę spływającą z nosa czy suche powietrze.

Mokry kaszel u dziecka (inaczej wilgotny lub produktywny), wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny. W czasie napadów usłyszeć można charakterystyczny dźwięk odrywania się wydzieliny od ściany dróg oddechowych. Mokry kaszel występuje w drugiej fazie infekcji dróg oddechowych i w przewlekłych chorobach układu oddechowego, jak rozstrzenie oskrzeli, mukowiscydoza, gruźlica czy zapalenie płuc. O mokrym kaszlu u dziecka przeczytać można także na stronie http://conakaszel.pl/mokry-kaszel-u-dziecka/.

Reklama

Jaki syrop na kaszel u dzieci?

Jako że kaszel najczęściej pojawia się w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych, warto zastosować wówczas leczenie objawowe. Początkowo, na suchy kaszel nie powinno się stosować leków przeciwkaszlowych. Działania należy tutaj skierować na łagodzenie przykrych objawów i stosowanie metod mających na celu ułatwienie zmiany jego charakteru na mokry. Podstawą jest tutaj nawodnienie malucha i stosowne nawilżenie błony śluzowej dróg oddechowych eliminujące drapanie, łaskotanie i suchość w gardle. W skrajnych przypadkach, gdy mamy do czynienia z suchym kaszlem u dziecka w nocy, który wybudza go ze snu albo prowokuje wymioty, lekarz może przepisać preparat przeciwkaszlowy zawierający w swoim składzie kodeinę lub dekstrometorfan. Aby pozbyć się suchego kaszlu, dziecku warto podać odpowiednio dobrany syrop.

Gdy mamy do czynienia z mokrym kaszlem u dziecka, zastosowanie mogą mieć preparaty rozrzedzające wydzielinę (tak zwane leki mukolityczne), zawierające w swoim składzie między innymi ambroksol oraz acetylocysteinę. Skutecznie ułatwiają one oczyszczanie dróg oddechowych podczas kaszlu. Uwaga! Nie należy podawać ich bezpośrednio przed snem, jako że dziecko może się zakrztusić spływającą, rozrzedzoną wydzielinę. W tym przypadku najlepiej sięgnąć po syrop na mokry kaszel taki, jak chociażby Flegamina. Flegamina dla dzieci dostępna jest w kilku różnych smakach – truskawkowym, miętowym oraz wiśniowym. Zaopatrzyć możemy się także we Flegaminę w tabletkach. Więcej szczegółowych informacji na temat preparatu dostępnych jest na stronie http://conakaszel.pl/flegamina/.

Jeżeli nie mamy pewności, jakiego rodzaju kaszel ma maluch, najlepszym rozwiązaniem jest podanie malcowi uniwersalnego syropu na kaszel suchy i mokry.

Domowe sposoby na kaszel

Kaszel stanie się dla małego pacjenta mniej uciążliwy, jeżeli zadbamy o odpowiednie nawodnienie jego organizmu. Doskonale do tego celu sprawdzą się owocowe herbatki z dodatkiem domowej roboty soku z malin. W okresie grzewczym warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Ewentualnie, na gorącym kaloryferze możemy położyć gorący ręcznik lub naczynie z wodą. Sprawi to, że drogi oddechowe dziecka będą odpowiednio nawilżone, co skutecznie zredukuje ich podrażnienie i uczucie suchości w gardle. Sprawdzonym domowym sposobem na kaszel są również inhalacje z soli fizjologicznej. Więcej przydatnych porad na ten temat znaleźć można pod adresem http://conakaszel.pl/domowe-sposoby-na-kaszel/.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • http://conakaszel.pl/domowe-sposoby-na-kaszel/
  • http://conakaszel.pl/mokry-kaszel-u-dziecka/
  • http://conakaszel.pl/flegamina/
  • http://www.medonet.pl/magazyny/gdy-zachoruje-dziecko---,kaszel-u-dzieci,artykul,1584754.html

Oceń artykuł

(liczba ocen 12)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!