Stanik wykryje nowotwór piersi

Trwają ostatnie testy nad stanikiem o nazwie Breast Tissue Screening Bra, który na bieżąco będzie monitorował stan piersi kobiety i ostrzegał przed rakiem. Produkt ma trafić na europejski rynek już w 2013 roku.
 

Rak piersi to choroba, która rokrocznie zbiera śmiertelne żniwo - w samej Polsce mówi się o 15 000 zachorowań rocznie. Jednak dzięki działaniom profilaktycznym i postępowi medycyny kobietom coraz częściej udaje się pokonać nowotwór.

Czytaj więcej: Kto jest narażony na raka piersi?

Stanik na wykrywanie raka piersi

Niebawem na rynek ma zostać wprowadzony stanik, który zasygnalizuje ryzyko rozwoju nowotworu. Badaniem prozdrowotnego elementu kobiecej garderoby zajmuje się firma First Warning Systems. Stanik Breast Tissue Screening Bra, który pierwotnie wymyślił i zaprojektował dr Elias Siores z brytyjskiego University of Bolton, wyglądem niczym nie różni się od zwykłego, sportowego stanika. Odróżnia go jednak fakt, że na bieżąco monitoruje zmiany temperatury w różnych partiach piersi. Jest to doskonały sposób badań, ponieważ to właśnie nietypowe wahania temperatury, związane ze zwiększonym przepływem krwi unaczyniającej powstającego guza, najczęściej wskazują na rozwój nowotworu. Nagromadzone dane wysyłane są na platformę on-line, gdzie właścicielka specjalnego stanika może je codziennie analizować, a w razie potrzeby - zgłosić się z nimi do lekarza.

Zobacz wideo: Znaczenie odpowiedniego żywienia

Żywienie jest ważne dla osób zdrowych, ale jeszcze ważniejsze dla chorych - mówi dietetyk Ewalina Bancerz-Poźniak.

Dotychczas firma zajmująca się badaniem stanika wykonała serię trzech testów, które wykazały jego ponad 92-procentową skuteczność. Dla porównania - skuteczność działania mammografu w indentyfikacji zmian nowotworowych wynosi ok.70 proc. Wynalazcy przekonują również, że stanik może wykryć guz aż o 6 lat wcześniej, niż wykazałaby to mammografia, co w znacznym stopniu zwiększa szanse na całkowite wyleczenie.

Czytaj także: Czym jest mastopatia i jakie są metody wykrywania raka

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA