Starasz się o dziecko? Sprawdź jak zwiększyć swoją płodność!

Uważasz, że już nadszedł ten idealny czas, kiedy chcesz starać się o wymarzone dziecko? Podpowiemy Ci zatem jak zwiększyć swoją płodność. Tych kilka prostych sposobów, pozwoli w niedługim czasie, cieszyć się z upragnionego macierzyństwa. Nie czekaj dłużej i już teraz zacznij wdrażać je w życie.
płodność

Artykuł sponsorowany

Spis treści

To jest ten idealny moment?

W życiu każdego z nas przychodzi taki moment kiedy już w pełni jesteśmy gotowi podjąć wszystkie wyzwania i trudy związane z rodzicielstwem. Mamy ustabilizowaną sytuację zawodową i rodzinną, a jedyne czego nam brakuje do szczęścia, to mały bobas. Jeżeli oboje czujecie, że to jest ten czas, zacznijcie w odpowiedni sposób przygotować się do przyszłej ciąży.

Warto tu jednak wspomnieć, że wraz z upływem czasu, płodność kobiety maleje. Statystyki, związane z niepłodnością, są niestety nieubłagane. Wynika z nich, że dotyczy ona 7 proc. pań w przedziale wiekowym 20-24 lata, 9 proc w wieku 25-29 lat i 15 proc. pomiędzy 30, a 34 rokiem życia. Naturalnie, zwiększa się ona jeszcze bardziej, w wieku 35-39 lat, kiedy wynosi już 22 proc., natomiast w przedziale wiekowym 40-44 lata, problemy z poczęciem dziecka ma już 29 proc. kobiet. Jednak każda z nas może w znacznym stopniu zwiększyć swoje szanse na zostanie mamą. Wystarczy jedynie zastosować się do kilku prostych sposobów.

Jak zwiększyć swoją płodność?

Większość lekarzy, zaleca przyszłym mamom i tatusiom, aby zaczęli przygotowywać się do ciąży, nawet rok przed jej planowaniem. Minimalny zaś okres, w czasie, którego organizm kobiety, będzie w stanie zgromadzić, wszystkie niezbędne maleństwu witaminy i minerały, wynosi trzy miesiące. Jak zatem dopomóc szczęściu? Sprawdź jak zwiększyć swoją płodność!

Po pierwsze, zrób wszystkie niezbędne badania

Kontrola lekarska jest ważna nie tylko w trakcie ciąży i po jej rozwiązaniu. Warto na wizytę zapisać się jeszcze w czasie jej planowania. Szczególnie, jeżeli staracie się o dziecko już od dłuższego czasu, ale niestety nie przynosi to oczekiwanych rezultatów. W takim przypadku, skorzystać należy, z rad specjalisty. Pełnej i kompleksowej pomocy należy szukać tylko w renomowanych placówkach np. Klinika Leczenia Niepłodności - klinikainvicta.pl.

Podstawowe badania kontrolne na pewno pomogą wykluczyć wszelkie problemy zdrowotne. Nie ma przecież nic ważniejszego, niż świadome i odpowiedzialne, planowanie swojego rodzicielstwo. Oto lista badań, na które powinnaś dostać skierowanie, od swojego lekarza:

  • morfologia, która wykryje ewentualną niedokrwistość (będzie można wtedy zastosować odpowiednią dietę lub przepisać preparaty z żelaza),
  • oznaczenie grupy krwi,
  • oznaczenie poziomu glukozy we krwi,
  • cytologia i posiew bakteriologiczny z szyjki macicy,
  • badanie na obecność przeciwciał przeciwko toksoplazmozie,
  • badanie USG narządu rodnego, żeby sprawdzić, czy nie ma żadnych nieprawidłowości w jego budowie.

Po drugie, zadbaj o odpowiednią masę ciała i zdrową dietę

Jeżeli do tej pory, kompletnie nie zwracałaś uwagi na to co jesz, czas najwyższy to zmienić. Nie tylko w związku, z planowaną ciążą, należy pilnować prawidłowej wagi. Zarówno osoby cierpiące na nadwagę, jak i zmagające się z niedowagą, zdecydowanie powinny zadbać o odpowiednią masę ciała. Ta pierwsza bowiem może być przyczyną kłopotów z owulacją, a w późniejszym czasie zwiększać ryzyko powikłań ciążowych, takich jak nadciśnienie, czy cukrzyca.

Zanim jednak, zaczniesz odchudzać się na własną rękę, skonsultuj się z lekarzem. Gwałtowny spadek wagi bowiem, może wywołać zaburzenia hormonalne, które znacznie utrudnia zajście w ciążę. Najlepiej zrezygnuj też z żywności typu fast-food, na rzecz tej nieprzetworzonej i pełnowartościowej.  

Po trzecie, bądź aktywna fizyczna

Z przeprowadzonych badań wynika, że zbilansowana dieta, połączona z aktywnością fizyczną, redukuje otyłość brzuszną i poprawia insulinowrażliwość. W rezultacie, przekłada się to u około 90 proc. kobiet, na znaczne zwiększenie szansy, na zajście w upragnioną ciążę. Aby poprawić swoją płodność, zaleca się minimum 30-minutową aktywność fizyczną, 3-4 razy w tygodniu. Dlatego już dziś zacznij biegać, zapisz się do klubu fitness, lub znajdź sobie inną dopasowaną do własnych upodobań aktywność.

Po czwarte, odstaw wszystkie używki

Jeżeli chcesz szybko zajść w ciąże, a przy okazji cieszyć się zdrowiem przez następne lata, mamy dobrą radę, odstaw wszystkie używki. Pamiętaj, że większość dzieci, które urodziły się z niską wagą i za wcześnie, może winić za to swoje palące mamy. Nałóg ten zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej, poronień, jak i problemów z łożyskiem. U mężczyzn natomiast obniża ilość i jakość plemników, a także zwiększa ryzyko wad u noworodka. Tak samo szkodliwy jest alkohol. Dobrze, gdy ograniczysz też spożywanie kawy, ponieważ wypicie więcej niż trzech filiżanek tego napoju dziennie, może zmniejszyć szansę zapłodnienia.

Po piąte, stres płodności szkodzi

Życie w pośpiechu na pewno nie sprzyja zajściu w ciążę. Postaraj się więc zwolnić tempo, wyciszyć, znaleźć czas na odpoczynek i przyjemne, codzienne rytuały. Skutecznym reduktorem stresu, jest już wcześniej wspomniana, aktywność fizyczna, jak i różnego rodzaju techniki relaksacyjne. Pamiętaj również o tym, aby cieszyć się seksem, a nie traktować go zadaniowo, wtedy na pewno wszystko się uda.

Jeśli starasz się o dziecko, koniecznie skorzystaj z naszych rad. Dzięki temu, już niedługo, będziesz mogli cieszyć się upragnioną ciążą.

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->