Dla Ciebie, na zdrowie!

Startuje ogólnopolska kampania „Zdrowy Oddech"

Zapraszamy do zapoznania się z kampanią edukacyjną „Zdrowy Oddech” wydawnictwa Medical Media Solutions, której jesteśmy Partnerem.
Plakat kampanii
Źródło: 123RF
Spis treści

Publikację otwiera wypowiedź prof. dr hab. n. med. Władysława Pierzchały – Prezesa Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc na temat wyzwań, które stoją przed systemem ochrony zdrowia w kontekście chorób pulmonologicznych. Dodatkowo został też poruszony aspekt profilaktyki oraz edukacji prozdrowotnej.

Reklama

Rak płuc - temat numeru

Tematem przewodnim publikacji jest rak płuc. Jak leki immunokompetentne zmieniają podejście do leczenia tego nowotworu? Jakie znaczenie ma pojęcie indywidualizacji leczenia? Czy dostęp do immunoterapii powinien być ograniczany przez wytyczne dotyczące stanu zaawansowania raka płuca? Odpowiedzi na te pytania udzielili prof. dr hab. n.med. Joanna Chorostowska - Wyimko z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie oraz prof. dr hab. n. med. Janusza Milanowskiego z Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii w Lublinie.

Jednym z ważniejszych tematów publikacji jest leczenie idiopatycznego włóknienia płuc. Zachęcamy Was do zapoznania się wypowiedzią prof. dr hab. med. Jana Kusia z Kliniki Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, który opowiada o proces leczenia IPF oraz wnikliwie przedstawia szanse jakie daje pacjentom pełen dostęp do nowoczesnych form leczenia.

„Od co najmniej 3 lat dysponujemy możliwością stosowania dwóch różnych leków rozszerzających oskrzela, z dwóch innych klas umieszczonych w jednym inhalatorze. Dzięki temu, chory ma możliwość bardzo skutecznego leczenia i kontrolowania objawów choroby poprzez wykonanie inhalacji tylko raz na dobę” – podkreśla prof. dr hab. med. Paweł Śliwiński. W artykule znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące przewlekłej obturacyjne choroby płuc.

Reklama

Smog a zdrowie

Warto zwrócić uwagę na wywiad z dr n. med. Małgorzatą Biernacką – Zielińską z Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu w Łodzi oraz dr n. med. Wojciecha Feleszko z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego w Warszawie, którzy poruszają bardzo istotny w dzisiejszych czasach temat problemu smogu i jego szkodliwego wpływu na nasze zdrowie. Również dr n. med. Piotr Dąbrowiecki z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP podejmuje temat potrzeby czystego powietrza

Dr n. med. Małgorzata Czajkowska – Malinowska z Oddziału Chorób Płuc i Niewydolności Oddychania w Bydgoszczy przybliża temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc od strony pacjenta – jak wygląda życie osób chorujących na POChP? W jaki sposób POChP jest postrzegane przez społeczeństwo?

Budowanie świadomości w odniesieniu do astmy jest szczególnie istotnym zagadnieniem, z uwagi na możliwości zapobiegania i modyfikowania zagrożenia oraz ryzyka związanego z tą chorobą, na ten temat rozmawiamy z prof. dr hab. med. Ewą Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Prawnik Wojciech Wojtal z Kancelarii Prawa Medycznego i Gospodarczego porusza niezwykle istotną kwestię rządowego „Programu 75+”. Wyjaśnia, dlaczego ograniczenia formalne i prawne mogą zniechęcać lekarzy do przepisywania leków, które są objęte „Programem 75+”.

Dzięki zaproszonym ekspertom publikacja ma wspierać, edukować oraz zachęcić do dyskusji na temat profilaktyki, konieczności wykonywania regularnych badań, diagnostyki oraz nowoczesnych metod leczenia. 

Zapraszamy do lektury. Specjalnie dla naszych czytelników publikacja w wersji online:

http://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2017/11/zdrowy_oddech.pdf

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ oddechowy
Niedodma płuc - objawy, RTG i rokowania. Jak wygląda leczenie?
Kobieta cierpi na niedodmę płuc
Inhalacje na gardło – z czego można je przygotować?
Mężczyzna robi sobie inhalacje na gardło
Inhalacje z rumianku – na co warto je stosować?
Do przygotowania inhalacji z rumianku używa się suszonych kwiatów
Podobne artykuły
Mężczyzna odczuwa ból w klatce piersiowej
Ból płuc - jakie są tego przyczyny? Diagnostyka i leczenie bolących płuc
Badanie szmeru pęcherzykowego
Szmer pęcherzykowy. Co oznacza nad płucami, symetryczny i zaostrzony?
Do przygotowania inhalacji można użyć suszony majeranek lub olejek
Inhalacje z majeranku – na co warto je stosować?
Chore płuca ze względu na wodę
Woda w płucach - czy jest niebezpieczna? Objawy, przyczyny i leczenie
Dziecko z inhalatorem
Inhalacje dla dzieci – na katar i chrypkę. Jak robić?

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!