Starzejące się społeczeństwo mniej niszczy środowisko

Starszy niż rok
Starzenie się ma dobre strony, gdyż im człowiek starszy, tym mniejszy jego wkład w globalne ocieplenie – uważa demograf z niemieckiego Instytutu Maksa Plancka
 

Emilio Zagheni, który zaobserwował zależność między wiekiem a emisją dwutlenku węgla przypadającą na jednostkę, badał społeczeństwo amerykańskie, ale jest zdania, że wyniki można odnieść do wszystkich ludzi.

Seniorzy więcej wydają na zdrowie

Naukowiec skupił się na tym, ile Amerykanie w różnym wieku wydają na dziewięć różnych produktów lub usług wymagających dużych nakładów energii, m.in. elektryczność, paliwo i podróżowanie samolotem. Następnie przypisał do nich ilość emitowanego dwutlenku węgla.

Okazało się, że Amerykanie z wiekiem konsumują coraz więcej wymienionych produktów lub usług, przez co wytwarzane jest coraz więcej CO2. Trwa to mniej więcej do 65. roku życia, kiedy trend się odwraca. Starsze osoby wydają więcej na swoje zdrowie, co generalnie skutkuje mniejszą emisją gazów cieplarnianych. W związku z wydatkami na zdrowie mają mniej pieniędzy na inne rzeczy. Jednak, ponieważ spędzają więcej czasu w domu, zużycie elektryczności i gazu rośnie wśród nich aż do 80. roku życia.

Spadek emisji CO2 dopiero po 2050 roku

Starzenie się społeczeństwa amerykańskiego będzie pociągało za sobą zwiększoną emisję gazów jeszcze przez co najmniej kilka dekad, według modelu Zagheniego do 2050 roku. Będzie się tak działo dlatego, że ostatni przedstawiciele powojennego wyżu demograficznego, tzw. baby boomers, osiągną wiek emerytalny około 2030 roku. Kiedy będą się dalej starzeć i coraz mniej przyczyniać się do emisji CO2, ta różnica stanie się odczuwalna.

Zagheni wziął też pod uwagę przyrost populacji amerykańskiej i doszedł do wniosku, że w jej przypadku całościowa emisja gazów może wzrosnąć. „Jednak dzięki zmieniającej się strukturze wiekowej długofalowa emisja gazów cieplarnianych nie zwiększy się tak bardzo, jak można by się tego spodziewać bazując jedynie na wzroście populacji” – napisał badacz w e-mailu skierowanym do portalu LiveScience.

Czytaj też: Ruch w leczeniu osób starszych

Zobacz: Uzależnienia osób starszych

ek/pap

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA