Stosowanie używek a udar mózgu

Udar mózgu coraz częściej dosięga młode osoby, informują naukowcy. Przeprowadzone badania dowodzą, że oprócz czynników niemodyfikowalnych (takich jak wiek, płeć, predyspozycje rodzinne i genetyczne), bardzo dużą rolę odgrywa stosowanie używek.

Palenie tytoniu przez młode osoby zaliczane jest do najczęstszych czynników modyfikowalnych udaru mózgu. Nikotyna i tlenek węgla zawarte w dymie tytoniowym zmniejszają stężenie tlenu zawartego we krwi, tak palacza, jak i osób mu towarzyszących. Uszkadzają także ściany naczyń krwionośnych, przyspieszają proces tworzenia blaszki miażdżycowej oraz inicjują powstawanie skrzeplin we krwi. Nieprawidłowości te prowadzą do zaburzeń krążenia mózgowego, w konsekwencji do udaru mózgu.

Zobacz: Uzależnienie od substancji psychoaktywnych i leków

Alkohol i narkotyki

Choć lampka wina czy koniaku może poprawić nastrój po wyczerpującym dniu, należy pamiętać, że etanol ma niekorzystny wpływ na serce i system krążenia krwi. Okazjonalny toast nie jest śmiercionośny, jednak regularne nadużywanie napojów procentowych przez młodych dorosłych prowadzić może do zwężania naczyń tętniczych, sprzyja nadwadze, podnosi ciśnienie krwi. Nadmierne spożywanie alkoholu powoduje miażdżycę, chorobę niedokrwienną, doprowadzić może do zawału serca i udaru mózgu.

Amfetamina i kokaina zaliczane są do stymulantów. Choć dzięki nim można uzyskać pewien rodzaj euforii i zwiększyć aktywność, należy pamiętać, że drastycznie zwyżkują ciśnienie krwi, co zwiększa ryzyko udaru mózgu. Również heroina jest szalenie niebezpieczna. Choć to depresant, wywołać może zmiany zapalne w tętnicach, a w ich następstwie skrzepliny, czego końcowym efektem bywa udar mózgu. Nie tylko wiek (+55) czy obciążenie genetyczne są istotnymi czynnikami udaru mózgu. Mogą być nimi również używki. Choć czasem trudno, warto o tym pamiętać.

Czytaj też: Czy grozi nam uzależnienie od telefonu?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA