Stres w pracy a wrzody żołądka

Stres w bardzo niekorzystny sposób wpływa na nasz organizm – osłabia go, oddziałując w negatywny sposób na układ pokarmowy. O ile same sytuacje stresowe nie powodują powstawania wrzodów żołądka, o tyle są one dużym czynnikiem ryzyka zachorowania.
wrzody żołądka

Artykuł sponsorowany

Spis treści

Na skutek stresu dochodzi do przewlekłego zwiększenia poziomu hormonów takich, jak glikokortykosteroidy, które nasilają działanie niesteroidowych leków zapalnych. Jak pokazują statystyki, połączenie tych substancji jest w stanie zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej aż piętnastokrotnie. Kolejnym z hormonów stresu jest adrenalina powodująca wzrost napięcia błony śluzowej żołądka oraz dwunastnicy, przyczyniając się do utrudniania dopływu krwi i upośledzenia regeneracji nabłonka. Stres sprawia, że zwiększeniu ulega uwalnianie kwasu solnego. Zwiększa się wówczas także podatność błony śluzowej na jego działanie.

Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, że przewlekły stres w znaczący sposób osłabia nasz układ odpornościowy, zwiększając ryzyko infekcji. Negatywnie wpływa on także na leczenie już istniejącej choroby wrzodowej. Przyczyniać może się on także do powstawania innych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, jak choroba refluksowa przełyku czy zespół jelita drażliwego.

Wrzody żołądka – co to takiego?

Choroba wrzodowa zaliczana jest to jednej z najczęściej występujących dolegliwości przewodu pokarmowego. To schorzenie przewlekłe, które cechuje się częstymi nawrotami i okresami remisji. Zaostrzenia występujące najczęściej wiosną oraz jesienią, nie zawsze wiążą się z pojawieniem się nowych wrzodów. Sprzyja im wspominany powyżej stres, nieprawidłowa dieta oraz nałóg nikotynowy. Badania pokazują, że na wrzody żołądka cierpi co dziesiąty mieszkaniec naszego kraju.

Przyczyny wrzodów żołądka

Wrzód jest ubytkiem błony śluzowej, który może mieć różną wielkość – od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Towarzyszy mu martwica i stan zapalny. Jak pokazały ostatnie badania, główną przyczyną jego występowania jest bakteria Helicobater pylori, która odpowiada aż za 75% wrzodów żołądka. Produkuje ona toksyny, które osłabiają naturalną barierę ochronną, przyczyniając się do zapalenia błony śluzowej, czego następstwem może być wrzód. Zakażenie najczęściej przebiega bezobjawowo. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że nosicielstwo wspomnianej bakterii nie jest równoznaczne z chorobą wrzodową – rozwija się ona bowiem u około 10% pacjentów. U osób niezakażonych, najczęstsza przyczyna wrzodów żołądka to regularne spożywanie niesteroidowych leków zapalnych, takich jak aspiryna, ibuprofen czy keton, które przyczyniają się do redukowania produkcji w śluzówce żołądka substancji, jaką jest prostaglandyna, która wykazuje działanie ochronne. 

Reklama

Objawy wrzodów żołądka

Do najpopularniejszych objawów opisywanej dolegliwości zalicza się:

  • ból w nadbrzuszu,
  • ból na w nocy lub wcześnie rano, który ustępuje po zjedzeniu (jest on charakterystyczny dla wrzodów dwunastnicy),
  • ból występujący około 1-3 godziny po posiłku (charakterystyczny dla wrzodów żołądka),
  • uczucie pełności lub rozpierania po skończonym posiłku,
  • nudności oraz wymioty.

Najczęściej objawy wrzodów żołądka nawracają co kilka miesięcy. W niektórych przypadkach przebieg choroby bywa jednak bezobjawowy.

Diagnoza wrzodów żołądka

W razie wystąpienia wymienionych powyżej objawów, niezbędna będzie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu w celu wdrożenia dalszej diagnostyki. Badaniem, które może w sposób jednoznaczny potwierdzić obecność wrzodów żołądka jest gastroskopia polegająca na wprowadzeniu przez przełyk giętkiej rury zakończonej mikrokamerą, dzięki której specjalista jest w stanie ocenić stan błony śluzowej i pobrać wycinki z owrzodzonych obszarów. Podczas  badania możliwe jest również wykonanie na pobranych wycinkach testów na obecność Helicobacter pylori.

Leczenie choroby wrzodowej

Terapia polega najczęściej na przyjmowaniu przez okres około siedmiu dni stosownie dobranych antybiotyków. Pomocne mogą okazać się tutaj również środki redukujące wydzielanie kwasu żołądkowego.

Niezbędna jest także zmiana diety. Wystrzegać należy się produktów głęboko przetworzonych, tłustych oraz ostrych. Posiłki należy spożywać regularnie, lecz często, w niewielkich ilościach, jedząc je powoli.

Pacjenci u których rozpoznano wrzody żołądka powinny być bardzo ostrożne podczas przyjmowania leków, w szczególności wspomnianych powyżej niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W czasie kuracji antybiotykiem niezbędne będzie przyjmowanie preparatów działających osłonowo na błonę śluzową.

W leczeniu wrzodów żołądka pomocne okazać mogą się także domowe sposoby takie, jak napar z siemienia lnianego, melisy czy kopru. Więcej szczegółowych informacji na temat wrzodów żołądka znaleźć można na stronie: http://no-spa.pl/bole-zoladka/czym-jest-choroba-wrzodowa.

Źródła:

  • http://twojezdrowie.rmf24.pl/eksperci/figula-krzysztof/wywiady/news-nie-lekcewaz-bolu-zoladka-to-moze-byc-cos-powaznego,nId,2405700
  • https://gastrologia.mp.pl/lista/90891,czy-stres-jest-czesta-przyczyna-wrzodow-zoladka
  • https://wylecz.to/pl/choroby/uklad-pokarmowy/stres-a-wrzody-zoladka.html
  • http://no-spa.pl/bole-zoladka/czym-jest-choroba-wrzodowa

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->