Strój do Nordic Walking

Pierwsze zajęcia i nie wiesz jak się ubrać? Kurtka, dres i stare trampki - tak widzisz swój strój. Pamiętaj, że dobrze dobrany strój uchroni cię przed m.in. odciskami na butach czy lejącym się potem po plecach
 

 Osoby, które wybierają się po raz pierwszy na Nordic Walking często ubierają się niewłaściwie. Po pierwszym marszu zniechęcają się cieknącym potem po plecach i odciskami na stopach. Dlatego warto wiedzieć jak się ubrać na Nordic Walking.

 Nordic walking – marsz dla zdrowia

Ubranie powinno być przede wszystkim funkcjonalne i niekrępujące ruchów. Każdy z nas w innym ubraniu czuje się komfortowo tzn. dla jednych luźne dresy będą wygodnym ubraniem, a dla innych obcisłe legginsy oraz obcisła bluzka. W sklepach sportowych producenci prześcigają się w ofercie odzieży. Proponują nam obszerna kolekcję ubrań do każdej dyscypliny sportu. Muszę powiedzieć, że ostatnio nawet pokazała się odzież do Nordic Walking.

Co ubrać?

Podczas marszu będzie nam cieplej, więc pamiętajmy aby ubierać się lżej niż na normalny spacer. Latem ubierajmy się luźno i przewiewnie. Zima natomiast sucho i ciepło. Z doświadczenia wiem, iż najlepszym rozwiązaniem jest ubranie się na „cebulkę” tzn. trzy warstwy:

  • Warstwa wewnętrzna – bielizna oddychająca pochłaniająca wilgoć z powierzchni ciała na zewnątrz;

  • Warstwa środkowa – bawełniana koszulka lub lekki polar, zatrzymuje ciepłe powietrze;

  • Warstwa zewnętrzna – kurtka, ma za zadanie chronić przed wiatrem, deszczem, jednocześnie ma przepuszczać parę wodną na zewnątrz.

Kolejnym BARDZO ważnym elementem ubioru są buty. Nie tylko opanowanie techniki marszu Nordic Walkng jest ważna ale także dobrze dobrane buty. Każdy but sportowy, który jest dobrze dobrany i antypoślizgowy jest odpowiednim butem do marszu. Jeżeli natomiast decydujemy się na kupno nowych butów polecam buty przeznaczone do Nordic Walking. Już coraz więcej takich butów pojawia się na rynku. Najlepiej takie obuwie kupować w sklepach sportowych w dziale turystycznym. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy kupnie obuwia Nordic Walking:

  • Komfort

  • Wysokość pięty (zabezpieczenie przed przesuwaniem nogi przy wzniesieniach), wzmocnienie w nosku buta;

  • Elastyczna i amortyzująca część podeszwy pod palcami ułatwia zgięcie stopy podczas odbicia od podłoża;

  • Usztywnienie pięty (zabezpiecza stabilność stopy w płaszczyźnie bocznej );

  • But powinien być o około 5mm większy ( podczas marszu stopa nam puchnie, unikniemy obtarć);

  • Odporność na przemoczenie (membrana zabezpiecza przez przeniknięciem kropli wody do wewnątrz i odprowadza parę wodna na zewnątrz).          

  • Nordic Walking w ciąży                                                                                                                                                                          

 Mając tak dobrany strój nic innego nam nie pozostaje jak tylko wybrać się na aktywny spacer z kijami.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA