Nowy sklep

już ON-LINE

Stymulacja mózgu nowym sposobem na anoreksję?

Według naukowców głęboka stymulacja mózgu (DBS), dotychczas stosowana m.in. u osób chorych na parkinsona czy alzheimera, przynosi zaskakująco dobre efekty także w walce z anoreksją.
 

O wyjątkowym wykorzystaniu DBS w leczeniu anoreksji poinformowali lekarze z Krembil Neuroscience Centre w Toronto. Dzięki pierwszym wynikom badań, jakie zostały opublikowane, wiemy już, że skuteczność nowej metody przeszła najśmielsze oczekiwania.

Czytaj także: Genetyczna mutacja przyczyną anoreksji?

Terapia dla chorych na anoreksję

Kanadyjscy naukowcy przeprowadzili swoje badania na cierpiących na anoreksję 6 kobietach (w wieku od 24 do 57 lat). U wszystkich pacjentek zawiodły wcześniej inne metody terapii, wysokie też było ryzyko zgonu. Elektrody umieszczono w ich mózgach w rejonie zakrętu obręczy, podobnie jak w przypadku stosowania DBS u osób cierpiących na depresję. Wyniki okazały się zaskakujące – po 9 miesiącach terapii 3 kobiety przybrały na wadze, a u 2 z nich wskaźnik BMI przekroczył 20. U pozostałych 3 pacjentek waga wprawdzie stanęła w miejscu, udało się jednak znacznie zredukować objawy depresji i lęku.

Zobacz też: 6 oznak anoreksji.

Anoreksja to złożony problem, który w równym stopniu dotyka psychiki, jak i ciała osoby chorej. Jeśli zaburzenia związane z odżywianiem są wyjątkowo silne, mogą prowadzić nawet do śmierci. Dlatego też w przypadku leczenia chorych na anoreksję lekarze skupiają się nie tylko na przybraniu na wadze u chorego pacjenta, ale też skutecznym leczeniu zaburzeń nastroju. Specjaliści twierdzą, że bez tego drugiego elementu prawdopodobieństwo nawrotu choroby jest niemal pewne.

Czy wiesz, że: Anoreksja i bulimia wymagają terapii​

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czego najbardziej oczekujesz, jak rozpoczynasz dietę?

  Szybkich efektów w postaci dużej liczby zgubionych kilogramów

  Lepszego samopoczucia, poprawy kondycji

  Zmniejszenia masy tłuszczowej, zwiększenia mięśniowej

  Zmniejszenia objętości w obwodach

  Polepszenia stanu zdrowia (wyników badań)

  Obniżenia wieku metabolicznego