Substancje chemiczne rozregulowują nasz układ hormonalny

Starszy niż rok
W najnowszym raporcie WHO alarmuje – substancje chemiczne, z jakimi spotykamy się na co dzień, poważnie rozregulowują nasz układ hormonalny! Naukowcy ostrzegają, że mamy do czynienia z globalnym zagrożeniem.

To ważna informacja, bowiem układ hormonalny odpowiada za prawidłowe działanie systemu nerwowego i podstawowe funkcje organizmu, m.in. rozrodczą, metaboliczną i immunologiczną. Tymczasem chemikalia, jakie wymienione zostały w raporcie, mają wpływ na spadek liczby plemników u mężczyzn, zaburzenia płodności u kobiet, nowotwory u dzieci, a także zaburzenia psychiczne.

Uwaga na ftalany

Na liście najbardziej niebezpiecznych substancji znajdują się m.in. ftalany. Powszechnie wykorzystywane są w klejach, lakierach i farbach, ale możemy je też znaleźć w smoczkach, perfumach czy dezodorantach. Niepokój naukowców budzą także bisfenole (powszechnie używane m.in. do produkcji opakowań do napojów i żywności). Wpływ na nasze zdrowie mają także znane wszystkim parabeny (obecne np. w kremach przeciwsłonecznych) i ksenoestrogeny – badacze podejrzewają te ostatnie o powodowanie raka piersi i niepłodność. U dzieci ksenoestrogeny mogą zaś stanowić przyczynę autyzmu, upośledzenia umysłowego czy zaburzeń koncentracji.

Zobacz też: Ekologiczne kosmetyki – piękno bez chemii.

Choć przestrogi przed niebezpiecznymi substancjami, jakie nas otaczają, nie są nowością, naukowcy ostrzegają, że mamy do czynienia z globalnym zagrożeniem. Nawet „bezpieczne ilości” substancji chemicznych, jakie znajdują się w naszych kosmetykach, nie są neutralne dla naszego zdrowia – w połączeniu z innymi środkami pielęgnującymi powodować mogą poważne podrażnienia, alergie i pośrednio przyczyniać się do powstawania groźnych schorzeń.

Problemem dla konsumentów może być to, że wiele związków chemicznych, jakie spotkać możemy w kosmetykach czy lakierach, nie została jeszcze dokładnie przebadana. Badacze przypominają też, że warto czytać etykiety i rezygnować z produktów, w których znajdują się wyżej wymienione substancje.

Zobacz: Diagnostyka niepłodności u mężczyzn

Zobacz: Diagnostyka niepłodności u kobiet

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA