Substancje pomocnicze szczepionki przeciw grypie: rtęć

Obalamy mity, prezentujemy fakty: rtęć w szczepionce przeciwgrypowej? Brzmi groźnie. Czy jednak rzeczywiście wśród substancji pomocniczych szczepienia przeciw grypie znajdziemy rtęć i czy faktycznie mamy się czego obawiać?

Rozprawiamy się z mitami krążącymi na temat szczepień przeciwko grypie – ich rzekomej bezcelowości czy wręcz szkodliwości. Wyjaśniamy, co w krążących na temat szczepionki przeciwgrypowej opiniach jest prawdziwe, sensowne i warte uwagi – a co jedynie niepotrzebnie sieje niechęć do stosowania tego zabezpieczenia.

W skład szczepionki przeciwko grypie wchodzą przede wszystkim antygeny odpowiedzialne za powstanie odporności przeciwko grypie, czyli fragmenty starannie dobranych szczepów samego wirusa grypy. To one tworzą podstawę szczepionki, ale nie są jedynymi jej składnikami. Towarzyszą im tak zwane substancje pomocnicze, a wśród nich wzbudzająca żywą reakcję rtęć.

Rtęć w szczepionce

Jednym z głównych argumentów przeciwników szczepień przeciwgrypowych jest to, że szczepionka zawiera w swoim składzie rtęć. I faktycznie – w składzie niektórych szczepionek zawarty był związek rtęci (nie rtęć!) o nazwie „tiomersal”. Czy zagraża on naszemu zdrowiu?

Tiomersal jest związkiem etylortęci (nie należy mylić, utożsamiać bądź równać ze związkami metylortęci) i w szczepionkach bywa używany jako środek zabezpieczający przeciwko kontaminacji szczepami bakteryjnymi oraz wirusami, co mogłoby być niebezpieczne dla osób poddanych szczepieniu.

Rtęć jest bezsprzecznie związkiem toksycznym dla żywych organizmów i może się odkładać w tkankach, dając długotrwały, bardzo niebezpieczny efekt toksyczny. Tiomersal, związek etylowy rtęci, nie ma jednak zdolności kumulacyjnych w organizmie i zdecydowana jego większość wydalana jest z kałem w przeciągu 4–9 dni. Jego stężenia w osoczu u dzieci szczepionych produktami zawierającymi tiomersal nawet nie zbliżały się do granic uznawanych za maksymalne.

Przeprowadzono także kilka wieloośrodkowych badań klinicznych (m.in. przez EMEA – European Agency for the Evaluation of Medicinal Products w Europie oraz FDA – Food and Drug Administration w USA) mających na celu zbadanie wpływu tiomersalu podanego w szczepieniach na prawidłowy rozwój i jego potencjalne skutki uboczne u noworodków i niemowląt. Niezależnie w obu wymienionych badaniach stwierdzono brak niekorzystnego wpływu zawartego w szczepieniach tiomersalu na rozwój i prawidłowe funkcjonowanie dzieci.

Czytaj także: Co jeszcze sprawia, że mamy wrażenie, że szczepionki przeciw grypie nie są skuteczne?

Bez tiomersalu

Pomimo pomyślnych wyników tych badań, chcąc zapewnić pacjentom całkowite bezpieczeństwo i komfort – również psychologiczny – dąży się do całkowitej eliminacji związków rtęci ze składu szczepionek i od 2012 roku w Polsce nie używa się szczepionek zawierających tiomersal.

W przypadku szczepionek stosowanych w profilaktyce zachorowania na grypę jest nawet lepiej: tiomersal w Polsce nie jest stosowany od 2006–2007 roku.

Argument o szkodliwości szczepionki na grypę ze względu na zawartą w niej rtęć pada w związku z tym całkowicie w obliczu ogólnodostępnych faktów.

Zobacz: Kiedy i przeciw czemu szczepić dziecko?

Bibliografia:
1. http://www.pediatria.mp.pl
2. http://www.szczepienia.czd.pl/bezpieczenstwo%20szczepien%20ochronnych.php#tiom
3. http://www.urpl.gov.pl
4. http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/oswiadczenie_szczep_25112009.pdf
5. http://www.szczepienia.pzh.gov.pl
6. http://www.mp.pl/grypa/?aid=47542
7. http://www.cmaj.ca/content/165/11/1495.full?eaf
8. Interna Szczeklika 2012”, Andrzej Szczeklik, rok wydania: 2012 r
9. „Medycyna wewnętrzna”, Tom 1-2, Gerd Herold
10. „Immunologia Kliniczna”, Chapel Helen, Haeney Mansel, Misbah Siraj, Snowden Neil, (red. pol.) Senatorski Grzegorz

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA