Nowy sklep

już ON-LINE

Sucho w ustach? Sprawdź, czy to nie kserostomia

Doskwiera ci suchość w ustach, mimo że twój organizm jest odpowiednio nawodniony? Być może to kserostomia – uszkodzenie ślinianek. Jak poradzić sobie z tą dolegliwością?
 

Suchość w ustach

kserostomia,37882.html">Kserostomia jest dolegliwością wywołaną przez uszkodzenie ślinianek – gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie śliny i tym samym odpowiednie nawilżanie jamy ustnej. Oprócz tego ślinianki odgrywają ważną rolę w układzie pokarmowym, przyspieszając rozdrabnianie oraz trawienie pokarmów.

W przypadku kserostomii ślinianki wytwarzają bardzo mało śliny lub dochodzi do zupełnego zahamowania jej produkcji. Uszkodzenie gruczołów powoduje uczucie suchości w ustach. Nie jest ona jednak uwarunkowana pragnieniem lub gorączką, mimo że często mylona jest z przejściowym uczuciem suchości spowodowanym odwodnieniem.

Dwie postacie choroby

Istnieją dwie odmiany kserostomii – prawdziwa oraz rzekoma. Pierwsza z nich wywołana zostaje przez uszkodzenie ślinianek, a także pozostałych narządów jamy ustnej. Druga natomiast objawia się suchością i pieczeniem w ustach, mimo prawidłowo pracujących gruczołów ślinowych.

Objawy kserostomii

U osób dotkniętych kserostomią pojawia się ból podczas przeżuwania oraz przełykania, pieczenie w ustach, trudność w mówieniu, ciągłe uczucie dyskomfortu, zaburzenia w odczuwaniu smaku. Do tego dojść mogą problemy z odżywaniem oraz trawieniem pokarmu.

Jama ustna chorego przybiera białawą barwę, a podniebienie może zostać podrażnione. Nie inaczej dzieje się z językiem – brak śliny wywołuje ból, powierzchnia staje się popękana i sucha, do tego może dołączyć zapalenie jamy ustnej, pieczenie warg, nieprzyjemny zapach z ust. Kserostomia doprowadza w końcu do próchnicy, ponieważ bakterie nie napotykają na barierę w postaci śliny. Jama ustna staje się więc narażona na zakażenia bakteryjne oraz grzybicze.

Zobacz: Grzybica jamy ustnej – jak ją zidentyfikować i leczyć?

Przyczyny suchości w ustach

Kserostomia może być samodzielną dolegliwością, ale może też towarzyszyć wielu schorzeniom. Suchość w ustach, a co za tym idzie, uszkodzenie ślinianek, pojawia się częściej u osób po 60. roku życia, które chorują i zażywają leki. Jedną z przyczyn kserostomii jest przyjmowanie dużej liczby leków przez dłuższy czas, które niekorzystnie wpływają na stan jamy ustnej. Są to m.in. niektóre leki moczopędne, przeciwdepresyjne, przeciwhistaminowe, neuroleptyczne, przeciw chorobie Parkinsona oraz silne środki przeciwbólowe.

Uszkodzenie ślinianek towarzyszy również niektórym chorobom, na przykład cukrzycy, nadczynności tarczycy, niedoborom witaminy B, niedokrwistości. Kserostomia bywa częstą dolegliwością osób chorych na AIDS, a także zmagających się z niektórymi schorzeniami centralnego układu nerwowego czy depresją.

Czynnikiem mającym wpływ na rozwój kserostomii jest długotrwałe odwodnienie, palenie papierosów oraz zażywanie narkotyków, zwłaszcza metamfetaminy. Suchość w ustach może również towarzyszyć grzybicy jamy ustnej, a także różnego typu alergiom.

Jak leczyć kserostomię?

W leczeniu kserostomii bardzo ważne jest zdiagnozowanie choroby, której towarzyszy uszkodzenie ślinianek. By sprawdzić, czy gruczoły działają prawidłowo, zaleca się wykonanie pomiaru wydzielania śliny, czyli sialometrię. Oprócz tego ważne jest stosowanie preparatów zwiększających produkcję śliny oraz nawilżających jamę ustną, a także leczenie stomatologiczne.

Czytaj też: Co o zdrowiu mówi Twój język?

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)