Sukces polskich kardiochirurgów - serce 4-latki po zabiegu podjęło pracę

Operacja usunięcia sztucznego wspomagania lewej komory serca trwała około 4 godzin i przebiegła bez powikłań.

Czteroletniej Lence, której serce zostało uszkodzone na skutek procesu zapalnego, pół roku temu wszczepiono sztuczną lewą komorę serca. Wspomaganie komory pozwoliło na regenerację mięśnia sercowego. Lekarze podkreślają jednak, że podobne rozwiązania są zazwyczaj tymczasowe i podobna procedura kończy się najczęściej przeszczepieniem serca. Tym razem, jak oznajmił prof. Bohdan Maruszewski z Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie przeprowadzono operację, czterolatka kwalifikowała się do przeprowadzenia nowatorskiego zabiegu usunięcia sztucznej lewej komory bez potrzeby przeszczepu.

Zobacz: Sztuczne serce prawie jak prawdziwe. Przełomowy przeszczep

Operacja przeszczepu serca

Zabieg trwał kilka godzin i składał się z kilku etapów. Na początku zespół kardiochirurgów odłączył sztuczną lewą komorę, która przez 6 miesięcy utrzymywała Lenkę przy życiu. Kiedy serce podjęło pracę, odczekano około 2 godzin, by upewnić się, że serce dziewczynki jest wystarczająco wydolne. Gdyby okazało się, że tak nie jest, mała pacjentka ponownie zostałaby podłączona do aparatury, by za jakiś czas dokonać tradycyjnego przeszczepu serca. Okazało się jednak, że możliwe jest całkowite usunięcie wspomagania. Półtorej godziny później dziewczynkę przeniesiono na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, gdzie na razie oddychać będzie przy pomocy respiratora.

Zobacz wideo: Jak wygląda wizyta u kardiologa

Podobny zabieg przeprowadzono dotychczas tylko kilkukrotnie w skali świata, w Polsce była to operacja całkowicie nowatorska. Podsumowując zabieg, prof. Maruszewski wskazał na konieczność istnienia większej ilości placówek specjalistycznych, takich jak Centrum Zdrowia Dziecka, oraz na potrzebę dalszego finansowania podobnych procedur ze środków Ministra Zdrowia. Prawdopodobnie następnym pacjentem, którego czeka podobny zabieg, będzie 9-letni Mateusz, który dzięki aparaturze żyje już 8 miesięcy.

Żywienie w zawale mięśnia sercowego

Zawał mięśnia sercowegowczesne rozpoznanie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA