Sukces polskich ortopedów

Starszy niż rok

Ocena użytkowników

(liczba ocen 3)

Ortopedzi z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie przeprowadzili unikatową w skali światowej operację. Dzięki ich pracy trzyletni Wojtek ma naprawione biodro.

Spis treści

Chłopiec wpadł pod autobus i miał stłuczoną głowę i płuca, zwichnięty prawy staw biodrowy oraz złamana miednicę. Był w stanie krytycznym, przez dwa tygodnie utrzymywano go w stanie śpiączki farmakologicznej.

Zobacz: O co zapytać przed operacją?

Operacja biodra

Ponieważ leczenie zachowawcze nie dałoby u chłopca żadnego efekty, dr Jerzy Sułko, ortopeda i traumatolog, zdecydował się na operację, choć nie było żadnych opisów, jak to zrobić (odnotowano jedynie cztery inne skomplikowane przypadki operacyjnego leczenia złamań u dzieci na świecie).  Zabieg się udał.

Nawierciłem kość biodrową w trzech miejscach i grubym, podwójnym szwem po prostu przymocowałem ją do części chrzęstnej talerza biodrowego (z cienka blaszka kostną)  – powiedział polski specjalista.

Kość miednicy się zrosła. Po miesiącu chłopiec nie ruszał jedynie stopą. Jest jednak nadzieja, że odzyska w niej sprawność, gdyż prawdopodobnie doszło do przejściowego zablokowania funkcji nerwu, bo chłopiec rusza nogą w biodrze i kolanie.

az, PAP, bg

Zobacz: Operacja kolana - endoskopowa czy tradycyjna?

Pytanie: Skąd czerpiesz inspirację na potrawy wigilijne?

  z internetu

  od kogoś bliskiego z rodziny

  z głowy

  z książki kucharskiej

  z prasy kobiecej

  od znajomych